Apteczka dla psa – co zabrać na wyjazd, gdy jedziemy z czworonogiem?


Wyjeżdżasz z psem z dala od miasta i nie wiesz, co ze sobą zabrać, by w razie nagłego wypadku pomóc pupilowi? Sprawdź, co powinna zawierać apteczka dla psa!

Wakacje to idealna okazja na wypad z psem poza miasto. W leśnej głuszy lub na górskich szlakach trudno jednak znaleźć lecznicę weterynaryjną… A nagły wypadek może zdarzyć się wszędzie! Zadrapania, zatrucia, ugryzienie owada czy rozcięta opuszka to sytuacje, na które warto być zawsze przygotowanym. Co zabrać ze sobą na wyprawę z psem, by w razie trudnej sytuacji udzielić mu szybkiej pomocy? Co powinna zawierać apteczka dla psa?

Apteczka dla psa – obowiązkowe wyposażenie każdego psiarza!

Gotową apteczkę dla psa można kupić w niektórych sklepach zoologicznych lub przez internet. Jej koszt wynosi około 40 zł. Jednak najlepiej skompletować ją samemu – dzięki temu będzie ona odpowiadać indywidualnym potrzebom naszego czworonoga. Apteczka dla psa powinna być kompaktowa i zabierać mało miejsca, tak by można było ją z łatwością schować do torby czy plecaka. Co powinno się w niej znaleźć?

Materiały opatrunkowe

W apteczce powinny znaleźć się podstawowe materiały do zrobienia opatrunku. Jałowe gazy, wata, bandaż elastyczny i  bawełniany plaster to podstawa! Konieczne są do opatrzenia zadrapania czy przeciętej opuszki łapy. Do zabezpieczenia opatrunku przed zsuwaniem się może przydać się kolorowy bandaż samoprzylepny (flexa).

Środki do dezynfekcji

Każda rana powinna zostać natychmiast zdezynfekowana, by uchronić psa przed groźnym zakażeniem. W tym celu przydatna będzie woda utleniona, spirytus, riwanol, jodyna lub maść typu tribiotic. W podróży sprawdzić się mogą również środki dezynfekujące w formie sprayu, które nie rozleją się w transporcie. Jednak niektóre czworonogi mogą reagować strachem na próbę popsikania ich takim preparatem. Warto więc jeszcze przed podróżą sprawdzić, czy dany środek da się zastosować u naszego pupila.

Środki lecznicze

Przy kompletowaniu apteczki dla czworonoga powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie wypadki, które mogą spotkać naszego zwierzaka na wycieczce. Na wypadek zatrucia lub nagłej biegunki warto zabrać ze sobą węgiel leczniczy w tabletkach. Natomiast opuchlizny po ugryzieniu owadów można zmniejszyć, podając psu wapno rozpuszczalne lub w formie proszku wymieszanego z mokrą karmą. Apteczka dla psa powinna też zawierać leki osłonowe na żołądek i rozkurczowe, a także olej parafinowy na wypadek zaparć. Można do niej spakować również kilka tabletek weterynaryjnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przydatne będą na wypadek nagłego urazu lub bólu i pomogą czworonogowi dotrzeć do najbliższej lecznicy. Pamiętaj, by przed wyjazdem i zastosowaniem jakiegokolwiek leku skonsultować się z weterynarzem, który wskaże, jakie dawki środków będą odpowiednie dla twojego pupila! Kartkę z zanotowanym dawkowaniem poszczególnych leków warto również umieścić w apteczce.

Pozostałe akcesoria

W apteczce powinny znaleźć się także nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, dzięki którym przytniemy bandaż lub plaster. Plastikowy termometr natomiast przyda się do kontroli temperatury ciała zwierzaka w razie podejrzenia choroby lub zatrucia. Na leśne wyprawy konieczne będzie także zabranie ze sobą odpowiedniego przyrządu do usuwania kleszczy i pęsety, która umożliwi pozbycie się ciała obcego z rany psa. Podczas nagłego wypadku przydatny może być także kaganiec, dzięki któremu na czas zakładania opatrunku zabezpieczymy się przed pogryzieniem przez obolałego psiaka. Sterylne rękawiczki, mała latarka oraz strzykawka mogąca służyć do podania psu wody utlenionej lub parafiny to również akcesoria, które obowiązkowo muszą znaleźć się w psiej apteczce.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments