21.02.2024
Leki przeciwbólowe dla psa. Jakie są bezpieczne i co można podać pupilowi?
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Gdy widzimy, że pies cierpi, zwykle chcemy mu podać środki przeciwbólowe. O czym trzeba wiedzieć, aby nie zaszkodzić w przypadku bólu u psa? Co można podać psu, a czego unikać?
fot. Shutterstock
Pies nie powie nam, że odczuwa ból. Wskazówkami, że czworonóg cierpi, są zmiany w zachowaniu i specyficzne objawy. Chcemy wtedy ulżyć pupilowi, podając mu środki uśmierzające ból prosto z naszej apteczki. Warto jednak wiedzieć, że niektóre leki przeciwbólowe dla psa mogą okazać się szkodliwe, a nawet zagrozić życiu czworonoga.
Jakie są oznaki bólu u psa?
W chwili odczuwania bólu niektóre zwierzęta są apatyczne, ukrywają się w odludnych, spokojnych, zaciemnionych miejscach. Inne przeciwnie: wykazują nadmierne pobudzenie ruchowe. Chodzą z kąta w kąt, nie mogą znaleźć sobie miejsca. Niekiedy silny ból może doprowadzić do takiego rozdrażnienia, że pies stanie się agresywny. Bólowi towarzyszą płytki i szybki oddech, a czasem dreszcze – opiekunowie mówią wtedy, że pies się trzęsie.
Po zachowaniu psa można się też czasem zorientować, jaka część ciała go boli:
- przy dolegliwościach ortopedycznych, np. bólach stawów, wskazują na to kulawizny czy niedowłady,
- zapalenie ucha objawia się przekrzywieniem głowy na stronę chorego organu i potrząsaniem nią,
- na ból zębów i dziąseł wskazują niemożność pobierania pokarmu i ślinotok,
- jeśli pies wygina się w pałąk, to cierpi na ból brzucha lub kręgosłupa. Tutaj dodatkowymi objawami mogą być np. biegunka w przypadku zatruć lub trudności z poruszaniem się w przypadku dyskopatii.
Rany i skaleczenia też są przyczyną bólu. Jednak intensywność jego odczuwania związana jest z wielkością: małe psy cierpią bardziej niż przedstawiciele dużych ras. Zabiegi operacyjne, jak popularna kastracja czy sterylizacja, również mogą powodować u czworonoga ból.
Leki przeciwbólowe dla psa. Od weterynarza, nie z apteki!
Jeśli zorientujemy się już, że czworonoga coś boli, nie podawajmy mu leków, które nam samym kiedyś przyniosły ulgę. Środki przeciwbólowe dostępne w aptekach, które możemy kupić bez recepty, zastosowane u psa przynoszą często więcej szkody niż pożytku. Dodatkowo przed podaniem psu leków przeciwbólowych nawet kiedyś przypisanych w klinice warto skonsultować z lekarzem weterynarii np. dawkę czy możliwość podania. Doraźne leki przeciwbólowe można podawać psom np. po operacjach, ale nie wszystkie należy potem łączyć z innymi specyfikami.
Leki dla psa z kwasem acetylosalicylowym
Leki z kwasem acetylosalicylowym mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne jak wszystkie preparaty z grupy NLPZ. Stosuje się je w praktyce weterynaryjnej, ale ich dawkowanie musi być ściśle określone przez lekarza. Nie nadają się też dla wszystkich psów z uwagi na działanie hamujące agregację płytek krwi. Główne objawy nietolerancji na leki zawierające kwas acetylosalicylowy to:
- nudności,
- wymioty,
- drżenie mięśni,
- alergiczne reakcje skórne,
- krwawienia z przewodu pokarmowego.
Środków z jego zawartością nie wolno podawać sukom spodziewającym się potomstwa (w okresie ciąży może uszkodzić płody, a w ostatnich jej dniach opóźnić poród) ani psom na tydzień przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi.
Leki na bazie kwasu acetylosalicylowego to Aspirin, Alka-seltzer, Polopiryna, Polopiryna S, Alka-prim, Analgan, Anapiryna, Ascalin, Ascodan, Aspimag, Asprocol, Calcipiryna, Etopiryna, Polopiryna C, tabletki od bólu głowy, tabletki przeciw grypie, Upsarin.
Paracetamol bez recepty – podawanie psom
Leki zawierające paracetamol są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt starszych i cierpiących na niewydolność wątroby. Środek ten obniża gorączkę, jednak w dużych dawkach może być powodem poważnego uszkodzenia, a nawet martwicy wątroby, czego następstwem jest śpiączka i śmierć zwierzęcia.
U psów obserwuje się silniejsze działanie toksyczne leków na bazie paracetamolu w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym. Powodują one poważne uszkodzenie wątroby i nerek, a także zmiany w składzie biochemicznym krwi. Popularne leki na bazie paracetamolu to Acenol, Acetaminophen, Apap, Defalgan, Eferalgan, Panadol, Paracetamol, Analget, Antidol, Cefalgin, Coffalgan, Coldrex, Dolores, Saridon.
Metamizol dla psa na ból
Metamizolu nie powinno się podawać zwierzętom z zaburzeniami układu krążenia krwi. Powoduje on zatrzymanie wody i sodu w organizmie, a w konsekwencji obrzęki zastoinowe. Pojawiły się także doniesienia o uszkodzeniach szpiku kostnego. Metamizol zawierają m.in. Analgin, Novalgin, Pyralgina, Gardan P, Tolargin.
Fenylobutazon a ból u psa
Fenylobutazon silnie drażni błonę śluzową przewodu pokarmowego, prowadząc do jego owrzodzeń. Zatrzymuje wodę i sód w organizmie, powodując obrzęki. Najbardziej niepokojące objawy po podaniu leku to anemia i zmiany w obrazie morfologicznym krwi. Uszkodzenia wątroby i nerek to kolejne skutki stosowania tego środka. Fenylobutazon jest szczególnie niebezpieczny dla jamników.
Po jego podaniu częściej obserwuje się u nich:
- objawy cukrzycowe,
- neurologiczne,
- drgawki,
- śpiączkę.
Leki przeciwbólowe dostępne w aptekach, na bazie fenylobutazonu to Butapirazol, Butadien, Rheumanol, Rheumopiryn, Butapyrin, Butazolidyn.
Piroxicam – czy można podać psu?
Przeciwwskazaniem do stosowania piroxicamu u psów są owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Środek ten obniża odporność. Nie jest zalecane podawanie go zwierzętom cierpiącym na niewydolność krążenia. Dłuższe stosowanie leku może powodować:
- odczyny alergiczne,
- obrzęki,
- anemię,
- upośledzenie czynności wątroby,
- zmiany w składzie krwi.
Leki zawierające piroxicam to Piroxicam, Feldene, Rhemitin.
Ibuprofen i naproxen dla psa
Nie należy stosować u psów ibuprofenu i naproxenu w wypadku małej krzepliwości krwi, nadżerki i owrzodzenia przewodu pokarmowego. Środki te mogą być niebezpieczne dla zwierząt z upośledzeniem funkcji mięśnia sercowego, nerek i wątroby. Ibuprofen lub naproxen zawierają m.in. Ibuprofen, Ibuprom, Librofen, Mobilat, Nurofen, Naproxen.
Inne rodzaje leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych dla psów
Istnieją również inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, które stosuje się u psów, jak np. Karprofen, podawany zazwyczaj w formie iniekcji, czy meloksykam, przypisywany na choroby zwyrodnieniowe stawów. Również niektóre zabiegi, zwłaszcza poważne operacje wymagające dużej ingerencji w jamy ciała, są wskazaniem do podawania silniejszych leków, zwykle opioidów. Te jednak stosuje się jedynie w gabinecie weterynaryjnym pod ścisłym nadzorem, w dawkach dostosowanych do masy ciała.
Nie ryzykujmy zdrowiem i życiem naszych psów, próbując im pomóc na własną rękę. Zwróćmy się do lekarza weterynarii z prośbą o leki przeciwbólowe dla psa, które są odpowiednie dla zwierząt. Polecamy to zwłaszcza dlatego, że bez wiedzy specjalistycznej możemy nie rozpoznać przyczyny bólu. Niekiedy zastosowanie leków przeciwbólowych nie jest konieczne – wystarczą na przykład preparaty o działaniu rozkurczowym.
Współutor: Artur Dobrzyński
Zobacz powiązane artykuły
03.12.2024
Fakty i mity o pchłach u psa – tylko nieestetyczne czy także groźne?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pojawienie się pcheł to uciążliwy problem dla psa, ale również poważne zagrożenie dla jego zdrowia oraz komfortu wszystkich domowników. Pasożyty mogą powodować bolesne ukąszenia, reakcje alergiczne, a nawet przenosić groźne choroby. Ich szybkie rozprzestrzenianie się sprawia, że walka z nimi staje się trudna i dotyka zarówno zwierząt, jak i ludzi.
undefined
19.11.2024
Jak wspierać zdrowie psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Chcesz cieszyć się życiem ze zdrowym i sprawnym pupilem jak najdłużej? Nie warto zdawać się w tym przypadku na los... Twoja troska o ukochanego zwierzaka ma w tym przypadku ogromne znaczenie! Sprawdź z nami, co jest najważniejsze - jak dbać o zdrowie psa na co dzień?
undefined
18.10.2024
Negatywne skutki biegunki. Kiedy biegunka jest groźna dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć biegunka u psa? Sprawdź, kiedy biegunka będzie niebezpieczna dla czworonoga i jak możesz złagodzić jej negatywne skutki.
undefined