17.10.2020
Anemia u psa. Czym się objawia i jak ją leczyć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy domowy czworonóg też może cierpieć na niedokrwistość? Sprawdź, czym objawia się anemia u psa, jakie choroby ją powodują i czy można ją leczyć!
fot. Shutterstock
Anemia to problem, z którym mierzą się najczęściej dorosłe kobiety, osoby starsze i cierpiące na choroby przewlekłe. Czy psy także mogą mieć anemię? I czy anemia u psa objawia się tak samo, jak u ludzi?
Na czym polega anemia u psa?
Anemia (niedokrwistość) to dolegliwość, która polega na zbyt małej liczbie krwinek czerwonych (erytrocytów) we krwi lub niedostatecznej ilości zawartej w nich hemoglobiny. Rolą hemoglobiny i krwinek czerwonych jest rozprowadzanie tlenu z płuc po całym organizmie. Spadek ich ilości może więc wiązać się z niedotlenieniem narządów wewnętrznych, co będzie powodować poważne zaburzenia funkcjonowania całego organizmu, a nawet doprowadzić do śmierci czworonoga.
Przyczyny anemii u psów
Niedokrwistość może wynikać z zahamowania produkcji czerwonych krwinek w szpiku kostnym, dużej utraty krwi lub rozpadu erytrocytów. Przyczyną takich zaburzeń mogą być rozmaite choroby i przypadłości.
Zranienia
Gwałtowna utrata krwi towarzysząca zranieniu lub poważnemu wypadkowi może spowodować spadek ilości erytrocytów w organizmie zwierzaka. Również nieprawidłowo przeprowadzony zabieg chirurgiczny może wiązać się ze znaczną utratą krwi. Szczególnie niebezpieczny jest krwotok wewnętrzny, który początkowo może być niedostrzegalny.
Pasożyty
Wiele pasożytów skórnych, takich jak kleszcze i pchły, odżywia się krwią zwierzęcia. Długotrwała obecność dużej ilości pasożytów może więc wywołać niedokrwistość. Pasożyty wewnętrzne, takie jak uszkadzające ścianę jelit tasiemce, także mogą być przyczyną anemii. Jednak największym zagrożeniem jest niewątpliwie pierwotniak zwany Babesia canis, który wywołuje babeszjozę – podczas niej dochodzi do szybkiego rozpadu dużej liczby erytrocytów i postępującej anemii.
Zatrucie
Niektóre potrawy, leki i środki chemiczne mogą wywołać u psów rozpad czerwonych krwinek, anemię, a także problemy z krzepliwością krwi. Najczęstszymi winowajcami są cebula, czosnek i przeróżne trutki na szkodniki.
Choroby przewlekłe
Istnieje wiele chorób przewlekłych, których skutkiem może być anemia u psa. Należą do nich między innymi choroby nerek, wątroby, niedoczynność tarczycy i niektóre choroby bakteryjne. Przede wszystkim osłabiają szpik kostny, który odpowiedzialny jest za produkcję czerwonych krwinek.
Jak objawia się anemia u psa?
Brak dostatecznej ilości tlenu w mięśniach i narządach wewnętrznych zwierzaka ma bardzo nieprzyjemne skutki. Niedotleniony czworonóg będzie miał problemy z oddychaniem, będzie szybko się męczył i straci apetyt. Częstym objawem anemii jest także przyspieszone bicie serca, które ma zwiększyć przepływ krwi w tętnicach. Psiaki cierpiące na anemię mogą mieć także blade dziąsła, wymiotować krwią lub oddawać mocz o ciemnym zabarwieniu. Niedokrwistość u psów jest łatwa do zdiagnozowania – wystarczy podstawowe badanie krwi, by wykryć anemię i określić stopień jej zaawansowania.
Anemia u psa. Jak ją leczyć?
Anemia u psa to jedynie objaw. Dlatego skuteczne jej leczenie polega przede wszystkim na zdiagnozowaniu przyczyny – choroby, zatrucia, krwotoku – i wdrożeniu odpowiedniego postępowania. W ciężkich przypadkach anemii konieczne może okazać się podawanie psu leków i hormonów zwiększających produkcję erytrocytów, a nawet przetoczenie krwi.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined