Dziąsła u psa – jak powinny wyglądać?


Dbanie o higienę psiej jamy ustnej jest niezwykle ważne. Ale psi pysk to nie tylko zęby! Dziąsła u psa, a zwłaszcza ich kolor i wygląd, mogą wiele zdradzić o stanie zdrowia zwierzaka.

Każdy opiekun psa powinien regularnie sprawdzać stan dziąseł swojego pupila. Higiena jamy ustnej jest bowiem bardzo ważna dla utrzymania prawidłowego zdrowia zwierzęcia. Zdrowe dziąsła u psa, poprzez dopływ krwi, mają charakterystyczny różowy odcień. Kiedy ich kolor się zmienia, to jawny sygnał dla ciebie, że dzieje się coś niepokojącego.

Zdrowe dziąsła u psa

Kolor zdrowych dziąseł weterynarze często porównują do różowej gumy balonowej bądź… krewetek. Po naciśnięciu palcem dziąsła powinny mieć biały lub jasnoróżowy odcień. W ten sposób lekarze sprawdzają też czas napełniania kapilary u zwierzęcia – w dziąsłach znajduje się bowiem wiele naczyń krwionośnych, które nazywane są właśnie kapilarami. Jeśli przepływ krwi w dziąsłach jest prawidłowy, to po zwolnieniu nacisku powinny one powrócić do normalnego koloru.

Ponadto zdrowe dziąsła są gładkie i nie mają żadnych zgrubień. Powinny być również błyszczące (śliskie) i mokre. Natomiast nie mogą być ani zbyt lepkie, ani suche.

Kolor dziąseł a…

Dziąsła u psa mogą przybierać różne odcienie. Poniżej przedstawiamy jedynie ogólny przewodnik dotyczący tego, co może oznaczać nieprawidłowy kolor. Jeśli zauważysz u swojego pupila którykolwiek z nich, nie zwlekaj i koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii! Krwawiące dziąsła mogą oznaczać stan zapalny lub owrzodzenia, które również powinien zobaczyć weterynarz.

Niebieski lub fioletowyBrak tlenu, problemy z oddychaniem, zapalenie płuc, zakrzepica zatorowa płuc, astma, duszność, choroby serca (niewydolność), niskie ciśnienie krwi i/lub hipotermia, inne problemy z drogami oddechowymi
Jasna, wiśniowa czerwieńZapalenie jamy ustnej lub dziąseł, udar cieplny, wysokie ciśnienie krwi i/lub zatrucie tlenkiem węgla
Lekko czerwonyMiejscowe podrażnienie (takie jak żucie nowej zabawki), zapalenie dziąseł i/lub zakażenie
ŻółtyProblem z wątrobą, niedokrwistość i/lub masowe niszczenie czerwonych krwinek
Jasnoróżowy lub białyNiedokrwistość, problemy z sercem, zaburzenia krzepnięcia krwi, krwawienia wewnętrzne, choroby nerek, wstrząsy, wzdęcia, zatrucie trutką na szczury lub metalami ciężkimi, nowotwór i/lub hipotermia

Źródło: pethelpful.com

…leczenie

W przypadku problemów z dziąsłami, które związane są z chorobami układu oddechowego, często konieczna jest natychmiastowa terapia tlenowa. Jeśli pies ma jasnoróżowe bądź białe dziąsła z powodu niedokrwistości, może wymagać on transfuzji krwi. Przy krwawiących dziąsłach najczęściej konieczna jest opieka stomatologiczna polegająca przede wszystkim na czyszczeniu zębów – wszystko jednak zależy od ogólnego stanu uzębienia zwierzęcia, a o wdrożonym leczeniu zadecyduje weterynarz. Jeśli pies jest przegrzany i ma jasnoczerwone dziąsła, problem powinno rozwiązać schłodzenie czworonoga.

Dobrnąłeś do końca artykułu? To teraz koniecznie sprawdź dziąsła swojego psa! Nie zapominaj też o ich regularnym kontrolowaniu – w końcu mogą ci tak wiele zdradzić o zdrowiu zwierzęcia.

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments