09.05.2023
Hot spot u psa – czym jest i jak go leczyć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Hot spot to uciążliwy problem, który dotyka psy zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Ostre sączące zapalenie skóry rozwija się niezwykle szybko. Czym jest hot spot i skąd się bierze?
fot. Shutterstock
Piękna, letnia pogoda sprzyja wodnym zabawom z czworonogiem. Jednak mimo ciepła i słońca, gęste psie futro nie wysycha tak szybko… Wilgoć i namnażające się mikroorganizmy skutkować mogą powstawaniem hot spotów.
Czym jest hot spot?
Hot spot to jeden z rodzajów zapalenia skóry u psów. Ostre, nagle pojawiające się zapalenie może mieć charakter ropny. Zazwyczaj jest tylko powierzchowne, jednak czasem zdarza się, że sięga także głębszych warstw skóry. Zmiany powstają najczęściej na policzkach, łapach, zewnętrznych stronach ud i w okolicy ogona. W początkowej fazie hot spot może nie zostać zauważony przez opiekuna psa, szczególnie jeśli psiak ma gęstą, długą sierść.
Jak wygląda hot spot?
Ostre zapalenie skóry początkowo wygląda jak niewielki rumień. W zależności od zaawansowania zmiana może mieć od 3 cm aż do wielkości dłoni. Jest wyjątkowo swędząca i sprawia zwierzęciu wyjątkowy dyskomfort. Poprzez drapanie, wylizywanie i ocieranie się o różne powierzchnie psiak sprawia, że obszar zmiany staje się coraz większy. Podrażnienie skutkuje także wysiękiem – początkowo przezroczysty wysięk szybko może zmienić się w ropny i wydzielać ostry, nieprzyjemny zapach. Obrzęk i uszkodzenie mieszków włosowych sprawiają, że okalającą hot spot sierść można palcami wyjmować ze skóry, niemal bez żadnego oporu.
Jakie są przyczyny hot spotów u psów?
Hot spoty u psów tworzą się głównie w sezonie wiosenno-letnim, kiedy temperatury wyraźnie wzrastają. Zimą takie zmiany niemal nie występują. Skąd bierze się taka sezonowość?
Wilgoć
Przyczyną powstawania hot spotów są bakterie, które nadmiernie rozwijają się na podrażnionej skórze psa. Ich rozrost wywołany jest najczęściej zbierającą się tuż przy skórze wilgocią. Letnie zabawy w ogrodowych basenikach i pływanie w jeziorze to idealne sposoby na schłodzenie psa latem. Jednak po takich aktywnościach skóra czworonoga (szczególnie obdarzonego gęstą, długą sierścią) nie zawsze wysycha wystarczająco szybko. Brak przewiewu i warunki beztlenowe to idealne środowisko do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów!
Przez swoje wodne ciągoty, rasy takie jak labrador, golden, nowofundland czy springer spaniel są wyjątkowo podatne na powstawanie hot spotów. U długowłosych psów, które nie ominą żadnej kałuży na spacerze, takie „zaparzenie skóry” jest bardzo powszechne.
Alergie
Hot spot może być również skutkiem alergii, w wyniku której skóra psa staje się osłabiona i podatna na infekcje. Ugryzienia różnych owadów, alergeny wziewne (czyli pyłki roślin) czy pokarmowe mogą być powodem ostrego zapalenia skóry. Z takich powodów hot spoty pojawiają się często u ras predysponowanych do alergii, takich jak buldogi francuskie, buldogi angielskie, mopsy czy westy.
Jak leczyć hot spot u psa?
Szybkie podjęcie leczenia hot spota sprawia, że można go usunąć bardzo szybko. Rozleglejsze zmiany wymagają bardziej intensywnej terapii. Warto więc zgłosić się do weterynarza już w chwili, gdy zauważymy na skórze psa pierwsze zaczerwienienie!
Najważniejszymi elementami leczenia hot spotów są zahamowanie świądu i wyeliminowanie rozwijających się na skórze bakterii. W tym celu czworonogom podaje się leki sterydowe (w zastrzykach lub sprayu) oraz antybiotyki, które dobierane są na podstawie wykonanego posiewu. Zmianę przemywać można także środkami odkażającymi i szamponem przeciwgrzybiczym. Drapiącemu się psu warto także założyć kołnierz, dzięki któremu psiak przestanie podrażniać ranę. Okolicę zmiany warto ogolić, by ułatwić stosowanie miejscowych środków. Szybkie podjęcie leczenia pozwoli na rozwiązanie problemu już po tygodniu. Rozleglejsze zmiany mogą jednak wymagać znacznie dłuższego leczenia.
Jak zapobiegać powstawaniu hot spotów?
Miejscowe, ostre zapalenie skóry ma skłonności do częstego nawracania. Warto więc odpowiednio zadbać o czworonoga, by zmniejszyć ryzyko powstawania hot spotów.
Unikanie kałuż na spacerach z uwielbiającym wodę psiakiem nie zawsze jest możliwe. Warto jednak po każdej błotnej kąpieli dokładnie umyć czworonoga – na przykład w szamponie przeciwgrzybicznym – i porządnie go wysuszyć. Dokładne wycieranie i suszenie psa po każdym zamoczeniu może skutecznie zapobiec gromadzeniu się wilgoci na skórze i jej odparzaniu. Regularne czesanie czworonoga nie tylko pozwoli na lepszy przepływ powietrza tuż przy skórze. Dzięki temu łatwiej będzie zauważyć ewentualne zmiany w początkowym stadium i odpowiednio szybko zareagować.
W przypadku czworonogów, u których hot spoty są wynikiem alergii, warto pilnować terminów stosowania środków przeciwpasożytniczych. Unikanie spacerów po świeżo skoszonej trawie, podawanie psu odpowiedniej diety i ograniczenie kontaktów z alergenami to postępowanie, które może zapobiegać występowaniu hot spotów u psa.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.12.2024
Jak wybrać idealną zabawkę dla psa? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W sklepach znajdziemy niezliczone rodzaje sznurków, piłek, pluszaków i gumowych zabawek dla psów. Co z tego wybrać dla naszego pupila?
undefined
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined
29.11.2024
5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz zajęcia, które przełamie nudę i zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu proste zabawy umysłowe! Oto 5 propozycji zabaw, które z łatwością wykonasz w domu.
undefined