Jak psy się pocą?


Upały doskwierają nie tylko nam, ale też i naszym pupilom, które znoszą je gorzej niż my. Czy psy się pocą? W jaki sposób chronią się przed przegrzaniem?

Wraz z nadejściem lata ludzie wszystkimi możliwymi sposobami walczą z oznakami pocenia się. Nasze czworonogi o to nie dbają, ale jednak pocenie również ich dotyczy. Każdy opiekun powinien mieć na ten temat stosowną wiedzę, dzięki której zagwarantuje psu komfort i zadba o jego dobre samopoczucie. Dowiedzmy się, jak psy się pocą.

Jak psy się pocą?

Choć to pytanie brzmi dziwnie, to jednak jest bardzo zasadne, bo psy nie pocą się tak jak człowiek – czyli nie wydzielają potu na całym ciele, usuwając z niego wilgoć. W zasadzie substancję zbliżoną do ludzkiego potu wydzielają tylko psie łapy. Nie jest to jednak podstawowy sposób, w który psy regulują temperaturę swojego ciała. Pot ma wiele zadań w przypadku naszych czworonogów: przenosi zapach, pozwala znaczyć teren z pomocą wydzielanych feromonów. Dlaczego tak działa i jak psy mogą obniżyć temperaturę swojego ciała? Sprawdźmy!

pies się chłodzi
fot. Shutterstock

Gruczoły potowe

Istnieje przynajmniej kilka rodzajów gruczołów potowych, które wykryto i nazwano u ssaków. U ludzi najczęściej występują gruczoły ekrynowe, które odpowiedzialne są za wydzielinę pojawiającą się na ciele, gdy temperatura w jego wnętrzu lub wokół niego rośnie. Są one rozmieszczone na całym ciele, ze szczególnym uwzględnieniem stóp i dłoni. To właśnie one obecne są na psich łapach i za ich sprawą nasze psy zostawiają mokre ślady w upalne dni, mimo że łap wcale nie moczyły w wodzie.

Drugim rodzajem są gruczoły apokrynowe. One również znajdują się w ciele człowieka, na przykład pod pachami czy w okolicach intymnych. U psów z kolei znajdują się właściwie na całym ciele. Ich zadaniem jest wydzielanie substancji zbliżonej do potu, za to obfitującej w zapach i feromony. Ich zadaniem nie jest raczej chłodzenie. Dzięki niemu psy są w stanie rozpoznawać siebie i poznawać cząstki zapachowe zostawione przez inne czworonogi. Przy ich intensywnym działaniu nawet człowiek jest w stanie rozpoznać „zapach” psa. A psu różnie pachną różni ludzie.

Jak więc pies się chłodzi?

Jak zostało już wspominane, częściowo poprzez wydzielanie potu przez gruczoły zlokalizowane w opuszkach łap. Wiele psów w upały chętnie korzysta z możliwości nie tyle kąpieli, co właśnie brodzenia w wodzie, które schładza ich organizm. Warto też wiedzieć, że pot wydzielany przez psie łapy pomaga regulować poziom soli w organizmie, usuwa szkodliwe efekty przemiany materii i… pozostawia specyficzny zapach. Wiecie, jaki – chyba każdy zna zapach psich łap.

Jednak w przeważającej mierze pies chłodzi się, po prostu intensywnie dysząc. To bardzo ważny proces zwłaszcza w upalne dni, dlatego zawsze zadbaj o to, by twój pies mógł swobodnie otworzyć pysk i dyszeć tak intensywnie, jak tego potrzebuje. W ten sposób dochodzi do wymiany powietrza oraz natlenienia komórek ciała. W efekcie temperatura ciała psa spada do bezpiecznego poziomu.

O tym pamiętaj podczas upałów!

Z uwagi na sposób chłodzenia psy powinny być pod szczególną opieką w czasie upałów. Warto unikać wychodzenia w szczytowych temperaturach, zarówno ze względu na możliwość przegrzania, jak i poparzenia łap od asfaltu – zwłaszcza w mieście.

Jeśli twój pies szczególnie źle znosi upały, zapewnij mu zacienione miejsce. Przyda się mata chłodząca, miska z zimną wodą (również do moczenia łap), a nawet wiatrak, jeśli dzień jest duszny. To bardzo ważne w przypadku ras brachycefalicznych, czyli z płaskimi kufami. W ich przypadku chłodzenie za pomocą ziajania działa o wiele gorzej, przez co są narażone na szybszy udar słoneczny. Naucz się też, jak udzielić psu pomocy w takim przypadku, zanim dotrzecie do weterynarza.

Autor: Biały Jack
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments