Arbuz dla psa. Czy pies może jeść arbuzy?

fot. Shutterstock

Arbuzy to soczyste, słodkie owoce uwielbiane niemal przez wszystkie domowe czworonogi! Tylko czy na pewno są bezpieczne dla psów?

Soczyste i nieziemsko pachnące arbuzy to owoce, które kojarzą nam się z upalnym latem i wakacyjnym odpoczynkiem. Ich wyjątkowy, słodki smak uwielbiany jest nie tylko przez dorosłych i dzieci – szaleją za nim także psy! Czy domowemu pupilowi możemy bez obaw podać arbuza?

Co zawiera arbuz?

Mało kto wie, że arbuz to bliski krewny ogórka. Podobnie jak on, arbuzy składają się w ponad 90% z wody, dzięki czemu są wyjątkowo niskokaloryczne. W czerwonym miąższu arbuza znajdziemy także błonnik, cukry, witaminę A, niewielkie ilości potasu, magnezu i witamin z grupy B. Zawarty w arbuzie likopen odpowiadający za jego kolor to silny antyoksydant, który ma antynowotworowe działanie i reguluje ciśnienie krwi. Czy arbuz będzie bezpieczną przekąską dla psa?

Czy pies może jeść arbuzy?

Czerwony miąższ arbuza nie zawiera żadnych szkodliwych dla psa substancji, może być więc bez obaw podawany domowemu czworonogowi. Arbuzy to doskonała przekąska dla zwierzaka, szczególnie w upalne dni – wysoka zawartość wody pozwoli nam w łatwy i smaczny sposób nawodnić naszego pupila podczas długiego spaceru lub odpoczynku w domu. Pestki arbuza mogą być natomiast niebezpieczne. Zjedzenie zbyt dużej ich ilości może spowodować bóle brzucha, wymioty, biegunkę, a nawet zablokowanie się jelit.

Dlatego chcąc poczęstować psa tym owocem, powinniśmy usunąć z niego przynajmniej większość pestek. Psiakowi nie powinniśmy także pozwalać na jedzenie skórki. Twarda, zielona skóra zawiera nietrawne dla psa włókna roślinne, których zjedzenie w zbyt dużej ilości wywoła u zwierzaka problemy żołądkowe. Przed podaniem psu arbuza najlepiej jest więc obrać go ze skórki i pokroić w niewielkie kostki. Owoc ten możemy także rozgnieść na papkę, wypełnić nim konga i przed podaniem psu włożyć na kilka godzin do zamrażalnika.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments