07.09.2023
Nowa choroba odkleszczowa atakuje psy w Polsce
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pierwotniak Hepatozoon canis jest odpowiedzialny za objawy przypominające babeszjozę u psów. Dotychczas występował on epizodycznie w Polsce. Dziś wiadomo, że zakażenia będą coraz częstsze.
fot. Shutterstock
Hepatozoonoza w natarciu
W 2021 roku stwierdzono tylko jeden przypadek zakażenia pierwotniakiem Hepatozoon canis u psa w Polsce. Rok później było ich już przynajmniej kilka. Chorowały psy m.in. z Ostrowca Świętokrzyskiego, a także Gdańska, Błędowa, Świdnika czy Hajnówki. Teraz okazuje się, że przypadków choroby mogło być więcej. W wielu badaniach przeprowadzanych u chorych psów testy na babeszjozę były negatywne. Eksperci szacują, że to właśnie wspomniany pierwotniak mógł być przyczyną zakażeń nową chorobą odkleszczową.
Wzrost liczby przypadków hepatozoonoz u psów wskazuje, że choroba ta może się stać istotnym problemem w naszym kraju – powiedziała dla agencji PAP dr Katarzyna Tołkacz z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Jest ona autorką badań, które pozwoliły na wskazanie przyczyny nietypowych zachorowań u psów.
Hepatozoonoza – jak przebiega i gdzie występuje?
Pierwotniak Hepatozoon canis przenoszony jest przez brązowego kleszcza psiego z gatunku Rhipicephalus sanguineus. Kleszcz ten dotychczas nie występował w Polsce, co potwierdzają przypadki samej hepatozoonozy. Chorowały zwykle psy z obszaru basenu Morza Śródziemnego, a rzadziej te mieszkające w Niemczech, Węgrzech czy Czechach. Obecnie pajęczak zwiększa swój obszar występowania również na północ Europy, co jest efektem ocieplenia klimatu.
Zwierzęta, które chorują na hepatozoonozę, mogą mieć objawy podobne do tych cierpiących na babeszjozę. Choroba powoduję jednak poważne konsekwencje dla zdrowia, a także zagrożenie życia. U zwierząt często wykrywana jest anemia. Na dalszym etapie pojawiają się najpierw letarg, a potem kacheksja. Chorują psy w każdym wieku, choć najsilniejsze objawy występują u starszych czworonogów. Nieleczona choroba może prowadzić nawet do śmierci; w niektórych przypadkach nawet podjęcie terapii nie gwarantuje przeżycia.
Co ważne, hepatozoonozą pies nie zaraża się bezpośrednio poprzez ugryzienie kleszcza. Pierwotniak trafia do organizmu czworonoga drogą pokarmową. Dotyczy to np. psów, które próbują wygryźć ze skóry wbitego kleszcza albo przypadkowo go połkną, czyszcząc sierść. Do zakażenia dochodzi również, gdy pies zje martwe zwierzę zarażone hepatozoonozą. To kolejne argumenty za tym, aby zawsze kontrolować psa na spacerze i nie spuszczać go z oczu, a także zadbać o profilaktykę przeciwkleszczową.
Sposób zarażenia chorobą sprawia, że pierwotniak jest taki groźny dla dzikich psowatych. Na przestrzeni lat był on przyczyną śmierci osobników takich gatunków jak lisy, szakale złociste czy wilki. Naukowcy uważają, że będzie on jednym z groźniejszych naturalnych wrogów wilków w Polsce.
Źródło: PAP
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined