07.09.2023
Nowa choroba odkleszczowa atakuje psy w Polsce
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pierwotniak Hepatozoon canis jest odpowiedzialny za objawy przypominające babeszjozę u psów. Dotychczas występował on epizodycznie w Polsce. Dziś wiadomo, że zakażenia będą coraz częstsze.
fot. Shutterstock
Hepatozoonoza w natarciu
W 2021 roku stwierdzono tylko jeden przypadek zakażenia pierwotniakiem Hepatozoon canis u psa w Polsce. Rok później było ich już przynajmniej kilka. Chorowały psy m.in. z Ostrowca Świętokrzyskiego, a także Gdańska, Błędowa, Świdnika czy Hajnówki. Teraz okazuje się, że przypadków choroby mogło być więcej. W wielu badaniach przeprowadzanych u chorych psów testy na babeszjozę były negatywne. Eksperci szacują, że to właśnie wspomniany pierwotniak mógł być przyczyną zakażeń nową chorobą odkleszczową.
Wzrost liczby przypadków hepatozoonoz u psów wskazuje, że choroba ta może się stać istotnym problemem w naszym kraju – powiedziała dla agencji PAP dr Katarzyna Tołkacz z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Jest ona autorką badań, które pozwoliły na wskazanie przyczyny nietypowych zachorowań u psów.
Hepatozoonoza – jak przebiega i gdzie występuje?
Pierwotniak Hepatozoon canis przenoszony jest przez brązowego kleszcza psiego z gatunku Rhipicephalus sanguineus. Kleszcz ten dotychczas nie występował w Polsce, co potwierdzają przypadki samej hepatozoonozy. Chorowały zwykle psy z obszaru basenu Morza Śródziemnego, a rzadziej te mieszkające w Niemczech, Węgrzech czy Czechach. Obecnie pajęczak zwiększa swój obszar występowania również na północ Europy, co jest efektem ocieplenia klimatu.
Zwierzęta, które chorują na hepatozoonozę, mogą mieć objawy podobne do tych cierpiących na babeszjozę. Choroba powoduję jednak poważne konsekwencje dla zdrowia, a także zagrożenie życia. U zwierząt często wykrywana jest anemia. Na dalszym etapie pojawiają się najpierw letarg, a potem kacheksja. Chorują psy w każdym wieku, choć najsilniejsze objawy występują u starszych czworonogów. Nieleczona choroba może prowadzić nawet do śmierci; w niektórych przypadkach nawet podjęcie terapii nie gwarantuje przeżycia.
Co ważne, hepatozoonozą pies nie zaraża się bezpośrednio poprzez ugryzienie kleszcza. Pierwotniak trafia do organizmu czworonoga drogą pokarmową. Dotyczy to np. psów, które próbują wygryźć ze skóry wbitego kleszcza albo przypadkowo go połkną, czyszcząc sierść. Do zakażenia dochodzi również, gdy pies zje martwe zwierzę zarażone hepatozoonozą. To kolejne argumenty za tym, aby zawsze kontrolować psa na spacerze i nie spuszczać go z oczu, a także zadbać o profilaktykę przeciwkleszczową.
Sposób zarażenia chorobą sprawia, że pierwotniak jest taki groźny dla dzikich psowatych. Na przestrzeni lat był on przyczyną śmierci osobników takich gatunków jak lisy, szakale złociste czy wilki. Naukowcy uważają, że będzie on jednym z groźniejszych naturalnych wrogów wilków w Polsce.
Źródło: PAP
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
27.08.2024
Akcja Łapa w Łapę: Pomóż schroniskom kupując karmę dla swojego pupila!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy wiesz, że twoje codzienne zakupy mogą pomóc bezdomnym zwierzętom? Dzięki akcji "Łapa w Łapę" organizowanej przez BIOFEED ZOO, każdy zakup karmy dla twojego pupila to wsparcie dla schronisk w Polsce.
undefined
22.08.2024
Mysterium dla poznańskich adopciaków
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pod koniec lipca marka kosmetyczna Mysterium pokazała, że jej serce bije również dla zwierząt! Zespół Mysterium odwiedził poznańskie Schronisko, aby wspomóc podopiecznych czekających na nowe domy. Marka nie przyszła zresztą z pustymi rękami – do placówki trafiło aż ponad 140 kilogramów karmy, która z pewnością ucieszyła niejednego czworonoga.
undefined
20.08.2024
Akcja ratunkowa w Stalowej Woli. Pies zawisł na balustradzie
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
We wtorek, 20 sierpnia, mieszkańcy osiedla Lasowiaków w Stalowej Woli przeżyli chwile grozy. Z balustrady mieszkania na czwartym piętrze zwisał pies, a jego dramatyczne piski wywołały niepokój wśród sąsiadów.
undefined