05.02.2025
Urwany kleszcz u psa – czy stanowi zagrożenie? Czy trzeba go usuwać?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Usuwanie kleszcza u psa nie zawsze jest łatwe – czasem po tym zabiegu w skórze zwierzaka zostaje głowa pasożyta. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Czy pozostałości po urwanym kleszczu mogą wywołać u psa jakąś chorobę?
fot. Shutterstock
Kleszcze to pasożyty mogące przenosić wiele chorób, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla psów. Nic dziwnego więc, że po zauważeniu na skórze zwierzaka kleszcza chcemy jak najszybciej go usunąć! Niestety nieprawidłowe wyciąganie kleszcza może sprawić, że w ciele czworonoga zostanie jakiś fragment niebezpiecznego pajęczaka. W ranie pozostać może zarówno sam aparat gębowy kleszcza, jak i cała jego głowa… Czy możemy usunąć ją samodzielnie? I czy w ogóle jest to wskazane?
Jak sprawdzić, czy usunęliśmy całego kleszcza?
Prawidłowe wyciągnięcie kleszcza u psa nie jest trudne. Duże pasożyty bez trudu usuniemy palcami, chwytając je u podstawy i wyciągając zdecydowanym ruchem, bez wykręcania. Mniejsze pajęczaki łatwiej będzie wyjąć za pomocą zakrzywionych kleszczołapek. Usuniętego kleszcza musimy zawsze dokładnie obejrzeć – na jego końcu powinna być widoczna maleńka główka z parą podłużnych wypustek stanowiących aparat gębowy. Niewielkie rozmiary niektórych kleszczy mogą sprawić, że taka ocena nie zawsze będzie łatwa. Dlatego każdego pasożyta warto obejrzeć pod lupą.
Po wyciągnięciu kleszcza musimy obejrzeć także miejsce po jego ugryzieniu. Może być ono lekko zaczerwienione, jednak nie powinno krwawić ani swędzieć. Jeśli w rance zauważymy niewielką, ciemną kropkę, możemy przypuszczać, że jest to fragment urwanego kleszcza. By się upewnić, warto znów skorzystać z lupy – możliwe, że pasożyt wgryzł się po prostu w okolicy jakiegoś pieprzyka.
Urwany kleszcz u psa – czy jest niebezpieczny?
Samo urwanie kleszcza podczas jego usuwania nie stanowi dla psa zagrożenia – pod warunkiem że w trakcie wyciągania pasożyta nie zgnietliśmy jego ciała. Natomiast pozostawienie fragmentu urwanego kleszcza w skórze psa może już mieć poważne konsekwencje. Zależy to od tego, jaka część głowy została w ciele czworonoga.
Urwany aparat gębowy kleszcza
W ciele psa po urwaniu kleszcza zostać może fragment aparatu gębowego. Według większości specjalistów pozostawienie aparatu gębowego kleszcza w skórze nie jest niebezpieczne i nie zwiększa ryzyka zakażenia chorobami odkleszczowymi. Znacznie więcej szkody wyrządzić mogą próby wygrzebania takiego fragmentu prowadzące do infekcji bakteryjnych.
Jeśli jesteśmy pewni, że urwaliśmy jedynie aparat gębowy kleszcza, powinniśmy przemyć skórę psa łagodnym środkiem odkażającym i obserwować rankę. Organizm zwierzaka samodzielnie pozbędzie się ciała obcego podczas naturalnego złuszczania naskórka.
Urwana głowa kleszcza u psa
Wirusy, bakterie i pierwotniaki przenoszone przez kleszcza znajdują się w układzie pokarmowym pajęczaka. W trakcie pobierania przez pasożyta krwi patogeny przedostają się do ślinianek zlokalizowanych w jego głowie, skąd mogą być uwalniane do krwiobiegu psa. Z tego względu pozostawienie w skórze psa urwanej głowy kleszcza jest niebezpieczne i może nieść ze sobą ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową.
Co zrobić, gdy w skórze psa została urwana głowa kleszcza?
Urwaną głowę kleszcza możemy spróbować usunąć samodzielnie za pomocą pęsety lub zdezynfekowanej igły. Musimy jednak uważać, by nie uszkodzić skóry zwierzaka – powiększenie rany może prowadzić do jej zakażenia i rozwoju stanu zapalnego. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyjąć głowy urwanego kleszcza u psa, musimy udać się do lekarza weterynarii. Do specjalisty powinniśmy zgłosić się także wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, jaka część pasożyta została w ciele psa.
Lekarz weterynarii obejrzy rankę na skórze zwierzaka i podejmie decyzję w sprawie dalszych kroków. W przypadku urwania głowy może usunąć ją za pomocą igły lub wykona niewielkie nacięcie na skórze psa i wyjmie pozostałości pasożyta pęsetą. Tak powstałą ranę należy następnie zdezynfekować i obserwować przez kilka dni. Jeśli miejsce po kleszczu stanie się zaczerwienione lub spuchnięte, trzeba ponownie zgłosić się z psiakiem do gabinetu.
Czy usunięcie kleszcza zapobiega chorobom?
Niestety nawet prawidłowe usunięcie kleszcza nie zawsze zapobiegnie zakażeniu. Choroby odkleszczowe, takie jak babeszjoza czy anaplazmoza, stanowią poważne zagrożenie dla życia psa. Dlatego każdego zwierzaka ugryzionego przez kleszcza należy uważnie obserwować. Posmutnienie, brak apetytu czy wymioty to objawy mogące świadczyć o rozwijającej się u psa chorobie – w takim przypadku należy jak najszybciej zabrać psa do lekarza weterynarii. Ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze można znacząco zmniejszyć, regularnie zabezpieczając psa przed inwazją tych krwiopijnych pasożytów.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
29.04.2025
Ratunku, mój pies się drapie! Jak pomóc psu, którego wszystko swędzi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Zauważyłeś, że ostatnio twój pies się drapie, wylizuje sobie łapy lub intensywnie ociera się o meble, a jego skóra jest zaczerwieniona? Sprawdź, dlaczego pies się drapie i jak mu pomóc.
undefined
28.04.2025
Czy pies może mieć alergię sezonową?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy domowe czworonogi mogą mieć alergię na pylącą trawę? Sprawdź, czym objawia się alergia sezonowa u psów i jak pomóc cierpiącemu na nią zwierzakowi!
undefined
25.04.2025
Gryzaki to za mało! Jak zadbać o zęby swojego psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przykry zapach z pyska i widoczny kamień to oznaka problemów, którym można było zapobiec... Czy wiesz, że aż 80% psów powyżej 2. roku życia cierpi na choroby przyzębia, a nieleczone infekcje mogą doprowadzić do chorób serca, wątroby, nerek? Jak pielęgnować uzębienie swojego zwierzaka, aby nie dopuścić do powstawania osadu oraz poważniejszych dolegliwości?
undefined