23.07.2018

Najmniejsza chihuahua świata została sklonowana 49 razy! Nie uwierzycie, jak jest mała

author-avatar.svg

Magdalena Ciszewska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Nazywa się Miracle Milly, mieszka na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, mierzy mniej niż 10 cm i waży tyle, co większe jabłko. Gdy przyszła na świat, nie ważyła nawet 28 g. Najmniejsza chihuahua świata została sklonowana.

najmniejsza chihuahua świata została sklonowana

fot. Facebook/Miraclemilly

W Księdze Rekordów Guinnessa od 2012 roku Miracle Milly figuruje jako najmniejszy pies na świecie. Urodziła się w 2011 roku i weterynarze nie dawali jej szans na przeżycie. Jej właścicielka Vanesa Semler karmiła suczkę co dwie godziny kroplomierzem i się udało. Miracle Milly ma ponad 300 tys. fanów w mediach społecznościowych. Mikroskopijne rozmiary chihuahuy wzbudziły zainteresowanie naukowców, którzy chcieli się dowiedzieć, co jest takiego w jej kodzie genetycznym, że jest tak malutka. W efekcie najmniejsza chihuahua świata została sklonowana i to aż 49 razy. Dzięki temu jest posiadaczką kolejnego rekordu – najczęściej klonowanego psa na świecie.

Najmniejsza chihuahua świata została sklonowana

Naukowcy z Sooam Biotech Research Foundation w Seulu w Korei Południowej zwrócili się do właścicieli Miracle Milly o zgodę na jej sklonowanie, by odkryć sekret jej mikroskopijnych rozmiarów. Gdy ją uzyskali, pobrali od suczki komórki i wykorzystali jądro komórkowe, w którym zawarta jest informacja genetyczna. Po przeprowadzeniu wszystkich działań embrion trafił do suczki surogatki, a potem przyszły na świat klony Miracle Milly. Wszystko odbyło się tak jak podczas klonowania owcy Dolly w 1996 roku, pierwszego takiego zabiegu na świecie.

Pierwszy miot liczący 12 sklonowanych psów rasy chihuahua pojawił się na świecie w ubiegłym roku. Psiaki noszą imiona: Molly, Mally, Melly, Molly, Mumu, Mila, Mary, Mimi, Moni, Mini, Mela i Mulan. Naukowcy będą prowadzić badania i przedstawią ich rezultaty w naukowym artykule.

"
fot. Facebook/Miraclemilly
"
fot. Facebook/Miraclemilly
"
fot. Facebook/Miraclemilly
"
fot. Facebook/Miraclemilly
"
fot. Facebook/Miraclemilly
"
fot. Facebook/Miraclemilly

Pierwotnie miało być dziesięć klonów Miracle Milly – dziewięć dla celów badawczych i jeden dla nas – ale naukowcy zdecydowali, że sklonują Milly więcej razy – opowiadał reporterom www.dailymail.co.uk mąż Vanesy Semler, który jest hodowcą psów rasy chihuahua.

Sklonowane pieski wyglądają tak jak najmniejsza chihuahua świata, ale niektóre są od niej większe. Właściciel mówi, że są słodkie i kochane, ale Miracle Milly jest jedyna w swoim rodzaju. Choć jest tak malutka, na szczęście nie ma kłopotów ze zdrowiem i zdołała też uniknąć wypadków, o które przecież nietrudno przy tak małym zwierzaku.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Magdalena Ciszewska

Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się