22.06.2016
Nieznane oblicze pudla
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pomoże ciągnąć wózek osoby niepełnosprawnej, poda upuszczony przedmiot, otworzy i zamknie drzwi, zgasi światło, wyciszy złe emocje i ułatwi nawiązanie kontaktu z ludźmi, a wszystko to uczyni z gracją i elegancją. Kto? Pracujący pudel!
fot. Facebook
Organizacja APAW, czyli American Poodles at Work (Amerykańskie Pracujące Pudle) z Massachusetts w USA specjalizuje się w szkoleniu pudli dla osób niepełnosprawnych, psychicznie chorych oraz z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Pochodzące z APAW psiaki tej rasy – różnych rozmiarów, w zależności od potrzeb – opiekują się ludźmi w całych Stanach Zjednoczonych.
Osobom z dysfunkcjami ruchu najbardziej przydatne okazały się pudle duże z uwagi na swoje rozmiary (samce osiągają wysokość 60 cm, a więc są sporymi zwierzakami). Potrafią one pociągnąć wózek inwalidzki lub pomóc ustabilizować ludzkiego podopiecznego cierpiącego na zaburzenia równowagi.
Pudle mniejszych odmian świetnie sprawdzają się w pracy z ludźmi cierpiącymi na zespół przewlekłego stresu pourazowego (PTSD), depresję, agorafobię itp., a także ze starszymi dziećmi cierpiącymi na zaburzenia z pogranicza autyzmu.
Dużo pudli opuszczających progi APAW pracuje jako psy terapeutyczne, odwiedzając ze swoimi właścicielami chorych w szpitalach albo osoby starsze w domach opieki.
Wybitnie inteligentne i zarazem wrażliwe pudle mają pewną właściwość cenną dla osób ze skłonnościami do alergii oraz… pedantycznych: nie linieją. Nie oznacza to, że obecność pudelka w domu na pewno nie wywoła uczulenia u alergika, bowiem większość ludzi uczula się raczej na wydzieliny psa, a nie tylko na jego sierść lub podszerstek, niemniej ryzyko jest nieco mniejsze niż w przypadku psów mocno liniejących.
Fundacja American Poodles at Work, której założycielką jest psia trenerka Jillian Gartner, od 2008 roku prowadzi specjalny program hodowlany, dzięki któremu pudle przeznaczone do pomocy ludziom od urodzenia można ukierunkowywać na ten rodzaj aktywności. Psy są szkolone metodą pozytywnych wzmocnień – trenerzy wychodzą z założenia, że w roli psa asystującego sprawdzi się jedynie zwierzak, który chce pracować, a nie taki, który jest do tej pracy zmuszany.
Ilość zgłoszeń od osób potrzebujących czworonożnego asystenta już dawno przerosła wszelkie oczekiwania Gartner. Okazuje się, że – wbrew powszechnej opinii „wystrzyżonego wystawowca” – pudle mają ludziom wiele do zaoferowania, a ich karykaturalny wizerunek zupełnie nie odpowiada rzeczywistości. PŁ
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined