02.08.2016
Przestaną wykorzystywać beagle’e do badań – dostaną nagrodę
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Niedawno rozpoczęła się akcja zbierania funduszy na stypendium dla naukowców, którzy zrezygnują z wykorzystywania psów do swoich badań. Zbiórkę prowadzi organizacja Beagle Freedom Project z Riverside w Stanach Zjednoczonych. Pula wciąż rośnie, ale już teraz wynosi 250 tys. dolarów.
fot. Facebook
Pracownicy BFP usiłują dotrzeć do uczelni, na których odbywają się takie praktyki, by skontrolować warunki, w jakich przetrzymywane są psy. Co więcej, szeroka sieć współpracowników i wolontariuszy BFP organizuje adopcje psów laboratoryjnych – tych, które przetrwają naukowe eksperymenty. Psiaki te są często chore, zaś normą jest, że nie znają normalnego życia, które dotąd spędzały w ciasnych klatkach laboratorium. Zdarza się, że takie psy nie potrafią wziąć jedzenia z ręki ani chodzić po trawie, bo po prostu jej nie znają.
BFP stara się też zwalczać przemysłowe hodowle beagle’i, które powstają jedynie po to, żeby dostarczać laboratoriom „materiał badawczy” w postaci żywych szczeniąt.
Ostatnio organizacja wystąpiła z bardzo ciekawą inicjatywą: zaczęła tworzyć fundusz na stypendium dla tych naukowców, którzy zrezygnują z wykorzystywania do doświadczeń zwierząt (a szczególnie psów), zastępując je innymi metodami, np. hodowlami tkankowymi.
Fundusz ten otrzymał nazwę Beagle Freedom Prize, czyli Beaglowa Nagroda Wolności. Do listy sponsorów wciąż dołączają nowi, którym nie jest obojętny smutny los psów laboratoryjnych.
Szefowa fundacji, Laurel Canyon, ma nadzieję, że dzięki takim działaniom uda się ograniczyć ilość psów wykorzystywanych do badań. PŁ
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.