02.02.2021
Masz alergię, tak jak twój pies? Wszystko z tego jednego powodu!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkasz z psem w mieście? Według naukowców ty i twój pupil znajdujecie się w grupie, która jest bardziej narażona na alergie.
fot. Shutterstock
Alergie są tak powszechne, że mówi się już o nich w kontekście epidemii XXI wieku. Badania przeprowadzone w Finlandii wykazały, że choroby alergiczne częściej występują u psów i ich opiekunów mieszkających w środowisku miejskim, niż u tych żyjących na wsi.
W 2014 roku rozpoczęto projekt badawczy, którego głównym celem było przeanalizowanie wpływu środowiska życia psa na jego zdrowie. W ramach badania sprawdzano związek między mikroflorą jelitową psów, odżywianiem i objawami alergicznymi. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach, Fińskiego Instytutu Ochrony Środowiska i Fińskiego Instytutu Zdrowia i Dobrostanu już wcześniej zaobserwowali, że psy są bardziej podatne na alergie, gdy u ich opiekunów występują objawy alergiczne. Wskazuje to na istnienie wspólnego czynnika środowiskowego.
Alergie a czynnik środowiskowy
W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali 168 psów i ich opiekunów, mieszkających w miastach i na wsiach. Aby wykryć typowe objawy alergiczne i sprawdzić, czy są one związane z drobnoustrojami skórnymi lub jelitowymi, wykorzystano wymazy i badania krwi. Przeprowadzono też analizy próbek kału i obszerne kwestionariusze dotyczące zdrowia.
Wyniki badań sugerują, że środowisko życia ma duży wpływ na mikroflorę skóry psów i ich opiekunów. Na skórze zwierząt mieszkających w miastach wykryto sporo drobnoustrojów, które zazwyczaj występują na skórze ludzkiej.
Badania pokazują, że psy i opiekunowie mieszkający na obszarach wiejskich mają mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę alergiczną niż ci mieszkający na obszarach miejskich. Założyliśmy, że na terenach wiejskich zarówno psy, jak i właściciele są narażeni na prozdrowotne mikroby. Okazało się, że ekspozycja mikroorganizmów na oba te gatunki była różna w środowiskach wiejskich i miejskich. Na przykład mikrobiota skóry różniła się bardziej u poszczególnych osób na obszarach wiejskich w porównaniu z ich odpowiednikami w miastach – podkreśliła Dr Jenni Lehtimäki z Fińskiego Instytutu Środowiska.
Różne drobnoustroje
Naukowcy już we wcześniejszych badaniach zauważyli, że zarówno środowisko, jak i styl życia wpływają na mikrobiotę skóry psów. To samo zaobserwowano również u ludzi.
Zarówno w przypadku psów, jak i ludzi ryzyko zachorowania na choroby alergiczne było najniższe, gdy mikrobiota skóry została ukształtowana przez środowisko wiejskie i styl życia sprzyjający liczebności drobnoustrojów – mówi profesor Hannes Lohi z Uniwersytetu Helsińskiego.
Według przeprowadzonych badań i obserwacji mikroorganizmy w środowisku życia są istotne dla zdrowia zarówno psów, jak i ludzi. Jednak ze względu na fizjologiczne różnice pomiędzy gatunkami te drobnoustroje mogą być inne.
źródło: www.sciencedaily.com
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined