01.03.2023
Psy szukające narkotyków mogą stracić pracę. Co jest tego przyczyną?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego psy szukające narkotyków mogą stracić pracę? Jaki los czeka bezrobotne zwierzaki?
fot. Shutterstock
Od kilku dni po internecie krążą informacje, że psy szukające narkotyków mogą stracić pracę. Dlaczego grozi im emerytura?
Dlaczego psy szukające narkotyków mogą stracić pracę?
Republikański senator z Minnesoty poinformował, że psy szukające narkotyków mogą stracić pracę w stanach, w których marihuana została zalegalizowana do użytku rekreacyjnego. Wyżej wspomniany senator jest zajadłym przeciwnikiem legalizacji posiadania i spożywania suszu konopnego przez obywateli USA.
Przemawiając na przesłuchaniu Senackiej Komisji Transportu, John Jasinski argumentował, że państwo straci mnóstwo pieniędzy, które zostały przeznaczone na treningi zwierząt pracujących. Senator tłumaczy również, że legalizacja przyczyni się do większego odsetka kierowców prowadzących pod wpływem, sam mając w przeszłości problemy z alkoholem, który jest legalny.
Co czeka zwolnione zwierzęta?
Los zwierząt, które nie będą już potrzebne na służbie i wydziałach antynarkotykowych jeszcze nie jest przesądzony. Do tej pory marihuana jest w pełni legalna jedynie w kilku stanach. Zwierzęta, które ewentualnie mogą stracić pracę, najprawdopodobniej zasilą szeregi służb granicznych oraz ochrony lotniska. Ta część z nich, która nie znajdzie kolejnego miejsca zatrudnienia, przejdzie na emeryturę.
Jak wygląda szkolenie psa policyjnego i ile kosztuje?
Szkolenie psa policyjnego trwa około sześciu miesięcy, ale w dużej mierze uzależnione jest to od indywidualnych predyspozycji i wieku zwierzęcia. Co ciekawe, w roli psów tropiących narkotyki bardzo często odnajdują się kundelki. Mniejsze psy żyją dłużej, co sprawia, że inwestycja w szkolenia, zwraca się przez dłuższy czas, niż ma to miejsce w przypadku psów dużych ras. W Polsce koszt profesjonalnego szkolenia waha się między 10 a 15 tysięcy złotych.
Jak wybiera się psich kandydatów do pracy w policji?
Nie każdy czworonóg posiadający sprawny nos nadaje się do pracy przy szukaniu narkotyków i materiałów niebezpiecznych. W Polsce do służby przyjmowane są psy w wieku od roku do dwóch lat. Nim zakwalifikują się do szkolenia, poddawane są szeregowi badań.
Pies policyjny przede wszystkim musi być w pełni zdrowy na ciele i umyśle. Nie może bać się strzałów, powinien wykazywać odpowiedni poziom agresji i potrafić aportować, ponieważ to znak, że będzie umiał tropić. Pies wybrany w oparciu o te kryteria trafia wraz z opiekunem do zakładu Kynologii Policyjnej, gdzie jest ponownie sprawdzany przez lekarza i instruktorów. Jeśli nie ma przeciwwskazań, rozpoczyna się trening.
Psy szukające narkotyków mogą stracić pracę – jest dla nich nadzieja
Psy szukające narkotyków mogą stracić pracę na terenie, ale z pewnością nie zostaną wyrzucone na ulicę. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czworonogom mogą zostać przydzielone inne zadania. Bardzo często opiekunowie zwierzaków otrzymują możliwość ich adopcji po przejściu na emeryturę, z czego bardzo chętnie korzystają. Mamy nadzieję, że i w tym przypadku tak będzie.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined