11.09.2021
Psy z WTC wracają – na wystawach w Nowym Jorku
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dwie wystawy w Nowym Jorku przypominają psy z WTC – czworonogi przeszukujące zgliszcza World Trade Center po ataku terrorystycznym 20 lat temu.
fot. Shutterstock
Setki psów poszukiwawczych i ratowniczych pracowało na gruzach w poszukiwaniu ofiar ataku AL-Kaidy 11 września 2001 roku. Zginęło wtedy prawie 3 tys. osób. Zwierzęta oraz ich przewodnicy poruszali się w skrajnie trudnych warunkach, ponieważ gruzy długo pozostawały gorące po pożarze. Podsycany był on bowiem ogromną ilością paliwa z samolotów, które zamachowcy wykorzystali do zburzenia dwóch wież WTC. Jak się okazało po latach, trujące wyziewy spowodowały przedwczesną śmierć wielu uczestników akcji ratunkowej. Psy z WTC prawdopodobnie ucierpiały równie mocno, chociaż nikt nie badał tego tak jak w wypadku ludzi.
Psy z WTC znajdowały głównie ciała ofiar
W tej akcji trudno było o spektakularny sukces, mierzony uratowaniem komuś życia przez psa, ponieważ czworonogi znajdowały głównie ciała ofiar. Pracowały do utraty sił – i to czasem dosłownie. Przykładowo Trakr, owczarek niemiecki z Kanady, przeczesywał wrak przez dwa dni, po czym – jak opowiadali ratownicy – upadł z wycieńczenia, z licznymi poparzeniami. A jednak dr Cynthia Otto, dyrektor Penn Vet Working Dog Center w Filadelfii, która opiekowała się psami w strefie zero, twierdzi, że to wcale nie urazy fizyczne były dla psów najgorsze do zniesienia. Uważa ona, że większym wyzwaniem była frustracja związana z szukaniem godzinami – i brakiem efektu… Dlatego kiedy czworonogi zaczęły tracić chęć do dalszych poszukiwań, opiekunowie musieli zainscenizować fałszywe znaleziska, aby zmotywować zwierzaki do kontynuowania nadpsiego wysiłku.
Gdy psy trenują, nie szukają godzinami, nie znajdując nikogo. Dlatego trzeba od czasu do czasu przypominać im, że mogą odnieść sukces – tłumaczy Cynthia Otto.
Ocalić od zapomnienia
Ostatni czworonożny ratownik z WTC odszedł pięć lat temu. To Bretagne – suczka rasy golden retriever, W dniu ataku na WTC miała zaledwie dwa lata. Spędziła aż 10 dni na poszukiwaniu ocalałych osób. W związku z tym jej opiekunka Denise Corliss opowiedziała wzruszającą historię, która się wtedy wydarzyła.
Podszedł jakiś mężczyzna i zaczął głaskać Bretagne. „Wiesz, ja tak naprawdę nie lubię psów” – powiedział nagle. Było to dość zaskakujące wyznanie, ponieważ nawet przyklęknął, by ją dotknąć. Ale on mówił dalej: „Mój najlepszy przyjaciel kochał psy, miał golden retrievera. Gdzieś tam jest mój najlepszy przyjaciel…” – wskazał na gruzowisko.
I właśnie takie emocje, które wzbudzały psy z WTC, chciało uchwycić na swojej nowej wystawie American Kennel Club Museum of the Dog w Nowym Jorku. Wystawa nazywa się 9/11 Remembered: Search & Rescue Dogs i potrwa do 2 stycznia 2022 roku. Można na niej obejrzeć także psy, które pracowały przy innych katastrofach na całym świecie.
Psy z WTC – ich oczy mówią, co widziały
Na szczęście, zanim psy z WTC odeszły, znalazł się ktoś, kto uwiecznił je nie tylko podczas pracy, ale i na portretach. Fotografka Charlotte Dumas wykonała je na 10. rocznicę ataku. Teraz trafiły na wystawę. Godne uwagi jest to, że portrety piętnastu psów zestawiono ze zdjęciami tych zwierzaków podczas pracy na zgliszczach WTC. W czasie, gdy portrety powstawały, czworonożni bohaterowie byli już w podeszłym wieku.
Spoglądasz im w oczy na starość i możesz, dzięki zdjęciom dokumentalnym, wyobrazić sobie, co widziały – powiedziała Alice M. Greenwald, dyrektor naczelna i prezes Memorial & Museum, w którym do wiosny przyszłego roku można oglądać wystawę zatytułowaną K-9 Courage.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: https://www.nytimes.com
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined