06.04.2023
Ruszyła akcja szczepienia lisów. Zachowaj szczególną ostrożność na spacerach!
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ruszyła akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W tym czasie szczególnie uważaj na pupila podczas spacerów. Dowiedz się, co zrobić w przypadku kontaktu psa ze szczepionką i w jakich częściach Polski przeprowadzana jest akcja.
fot. Shutterstock
Kiedy trwa szczepienie lisów na wściekliznę?
Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie odbywa się w tym roku w dniach:
- 25-28 marca 2023 roku na terenie województwa mazowieckiego;
- między 25 marca a 16 kwietnia 2023 roku na terenie województw lubelskiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego;
- między 15 a 27 kwietnia 2023 roku na terenach województw łódzkiego (powiaty opoczyński, tomaszowski, rawski), małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie w ilości 30 dawek na 1km2, na obszarze objętym szczepieniem, czyli w lasach, na polach i łąkach z pominięciem zbiorników wodnych oraz terenów zabudowanych. Dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas spacerowania z pupilem. Co więcej, szczepionka może stanowić zagrożenie również do 14 dni od rozłożenia.
Jak wygląda szczepionka dla lisów i czym grozi kontakt z nią?
Szczepionka przypomina krążek w kolorze zielono-brązowym o charakterystycznym intensywny, rybnym zapachu. W środku umieszczony jest plastikowy blister z płynną szczepionką przeciwko wściekliźnie. Po jego przegryzieniu, w kontakcie ze śluzówką jamy ustnej, wytwarza się odporność immunologiczna. Środek przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla lisów.
Pod żadnym pozorem nie należy jej podnosić, przestawiać w inne miejsce ani przełamywać. Zagrożenie dla zdrowia może pojawić się poprzez kontakt szczepionki z otwartą raną, oczami, jamą ustną czy nosem. W razie kontaktu ze szczepionką należy szybko przemyć dotknięte miejsca wodą z mydłem i skontaktować się z lekarzem. Inspektorat Weterynarii apeluje, by nie podnosić szczepionki, ponieważ przeniesiony na przynętę ludzki zapach odstraszy lisy.
Jeśli nasz pupil zainteresuje się szczepionką i ją zje, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu obserwacji czworonoga i zwrócenia uwagi głównie na symptomy neuropatologiczne i alergiczne. Przez 14 dni od wyłożenia szczepionki psa trzeba prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.
źródło: https://www.wiw.mazowsze.pl, https://www.agropolska.pl
Polecane przez redakcję
Reklama
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
06.06.2023
Wyrzuciła szczeniaka z drugiego piętra. Piesek ma złamany kręgosłup!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pijana kobieta wyrzuciła z drugiego piętra psa. Obecny stan czworonoga jest ciężki – po przewiezieniu do weterynarza zdiagnozowano złamanie kręgosłupa. Osoby ratujące psa sprawę zgłosiły na policję.
undefined
05.06.2023
Pijany ojciec zniknął z dwuletnim dzieckiem. Chłopca odnalazł policyjny pies
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Na psach pracujących spoczywa duża odpowiedzialność, z której same czworonogi – dzięki odpowiedniemu szkoleniu – nie zdają sobie sprawy. Tym razem pies policyjny Karzeł ze swoim opiekunem znaleźli w Szczecinie dwulatka, którego pijany ojciec zabrał z domu. Dzięki nim dziecko jest już bezpieczne.
undefined
02.06.2023
Wystawiła psom zatrute jedzenie! Publicznie się do tego przyznała
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jedna z mieszkanek wsi pod Wrocławiem postanowiła ukarać osoby, które zapominają, że sprzątanie po psie to obowiązek. Po wcześniejszych groźbach wystawiła trutkę. Za próbę otrucia psów grozi jej pozbawienie wolności.
undefined