12.12.2023
Wyjątkowe zwierzę pojawiło się w Łabiszynie. Jest apel do mieszkańców
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkańcy Łabiszyna zostali poproszeni o wykazanie się szczególną czujnością. Jest podejrzenie, że w okolicy znajduje się wyjątkowe zwierzę. Mowa o tzw. psowilku. Gmina wystosowała apel do mieszkańców.
fot. Gmina Łabiszyn/Facebook
Natura potrafi zaskakiwać. W Łabiszynie w województwie kujawsko-pomorskim prawdopodobnie pojawiło się nietypowe zwierzę. Chodzi o hybrydę wilka i psa, czyli tzw. psowilka. Z tego powodu wzmożono ostrożność i zaapelowano do mieszkańców. Z racji na fakt, że zwierzę może stanowić zagrożenie, poproszono, aby każdy, kto jest w stanie podać jego lokalizację, natychmiast udzielił informacji w tej sprawie.
Psowilk pojawił się w okolicy stadionu
Na facebookowej stronie Gminy Łabiszyn pojawił się post wraz ze zdjęciem. Poproszono o zachowanie ostrożności i kontakt z odpowiednimi osobami w przypadku posiadania informacji o miejscu występowaniu zwierzęcia. Jednego z osobników zauważono 8 grudnia 2023 roku w pobliżu Stadionu Miejskiego w Łabiszynie przy ulicy Żnińskiej.
W związku z podejrzeniem pojawienia się hybrydy wilka (tzw. psowilk) w okolicach Stadionu Miejskiego w Łabiszynie, przy ul. Żnińskiej, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a w przypadku spotkania osobnika, bezzwłoczne poinformowanie służb miejskich o jego lokalizacji.
Osoby do kontaktu:
1) Maciej Andrysiewicz - 531 060 123
2) Lidia Dąbkowska - 531 822 311
Jednocześnie informujemy, że poinformowano już Nadleśnictwo Szubin i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o zaistniałym podejrzeniu – brzmiał wpis w mediach społecznościowych.
To nie pierwszy psowilk w okolicy
Gazeta Pomorska podała, że temat psowilków nie jest obcy w Nadleśnictwie Szubin. Hybrydy miały być eliminowane zgodnie z decyzją Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we współpracy z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy oraz Zakładem Ekologii, Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii, Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego podjęto taką decyzję? Nadleśnictwo Szubin tłumaczy ją m.in. ochroną puli genetycznej wilka.
Źródło: pomorska.pl, wydarzenia.interia.pl, Facebook
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
23.07.2023
Hybrydy psa i wilka – co warto o nich wiedzieć?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Hybrydyzacja jest procesem znanym ludzi od wielu setek lat. W ten sposób powstawały rasy i odmiany stanowiące połączenie przedstawicieli dwóch różnych gatunków. W wielu przypadkach takie potomstwo jest niepłodne. Inaczej jest, jeśli chodzi o hybrydy psów i wilków, mających wspólnego przodka...
fot. Shutterstock
07.04.2023
Wilki są wszędzie, co to będzie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Przeglądając media, ciężko się nie natknąć na krzykliwe tytuły nagłówków artykułów informujące nas o tym, że wilki są absolutnie wszędzie i należy mieć się na baczności. Jak jest naprawdę? Czy są dosłownie wszędzie?
fot. Shutterstock
29.09.2023
GPS dla psa – fakty i mity. Co powinieneś wiedzieć?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wokół tego urządzenia narosło wiele mitów – zarówno na temat zasadności jego stosowania, jak i wygody, skuteczności i bezpieczeństwa użytkowania. Poznaj z nami prawdę na temat GPS dla psa – kiedy może nam pomóc i czego nie ma sensu się obawiać!
fot. Shutterstock