24.01.2022
Chcesz przyjść z psem do muzeum? To możliwe!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Łódź ma dobrą informację dla wszystkich psiarzy. Większość instytucji kultury otwiera się na czworonogi. Sprawdź, gdzie twój pupil jest mile widziany.
fot. Shutterstock
Spacer z psem zakończony wizytą w bibliotece czy muzeum? Czemu nie! Do większości łódzkich instytucji kultury będzie można wchodzić w towarzystwie czworonoga. Tabliczkę z napisem „Zakaz wprowadzania psów” zastąpił znak graficzny, który informuje o tym, że zwierzęta domowe są mile widziane. Zanim jednak opiekun wybierze się z psem do placówki, powinien zapoznać się z wewnętrznym regulaminem wybranej instytucji. Władze miasta przyznały, że pomysł zrodził się od czworonożnego miłośnika, który bardzo chciał zobaczyć wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego.
Kulturalny pies
Od teraz restauracje i Biblioteka Miejska nie będą jedynymi miejscami, w których psy są mile widziane. Spędzając z pupilem czas poza domem, można wstąpić m.in. do Muzeum Kinematografii, Fabryki Sztuki, Miejskiej Strefy Kultury czy Centrum Dialogu. Każda instytucja kultury sporządziła własny regulamin, który jest dostępny na stronach internetowych danego obiektu. Warto zapoznać się z przepisami jeszcze przed przyjściem z pupilem. Chociażby dlatego, że w teatrze pies może towarzyszyć jedynie podczas zakupu biletu. Są też i takie miejsca, do których wstęp mają tylko psy asystujące (każdy łódzki obiekt kultury zezwala na wejście osoby niepełnosprawnej z czworonożnym przewodnikiem).
Są na przykład takie miejsca jak Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które ze względu na martyrologiczny charakter, raczej będą wpuszczały zgodnie z prawem tylko osoby niepełnosprawne z psem przewodnikiem. Pozostałe zwierzaki nie będą tam mogły wejść. Z kolei EC1 Łódź Miasto Kultury zaznacza, że ekspozycje znajdujące się na ich terenie mogłyby wywrzeć negatywny wpływ na zwierzęta – podkreśla Sławomir Macias z Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Łodzi.
Kultura w kagańcu i na smyczy
Savoir-vivre dotyczy nie tylko psów, lecz także ich opiekunów, którzy muszą przestrzegać obowiązujących zasad. W momencie, gdy wejdzie on z pupilem na teren obiektu kultury, jest zobowiązany do tego, by zadbać o bezpieczeństwo przebywających tam osób i zwierzęcia. Musi mieć też na uwadze, że wśród gości może być ktoś, kto jest uczulony na sierść lub cierpi na kynofobię (lęk przed psami). Opiekun powinien liczyć się także z tym, że odpowiada za wszelkie szkody, które zostaną wyrządzone przez pupila. Natomiast w przypadku, gdy czworonóg zacznie przejawiać agresywne zachowania – wyproszony. Ważne! Pies musi być prowadzony na smyczy, mieć założony kaganiec, a także posiadać aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie.
źródła: e-teatr.pl, www.radiolodz.pl
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined