14.10.2022
Dlaczego pies wystawia język podczas spania?
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies śpiący z wystającym językiem to jedna z najsłodszych rzeczy, jaką można zobaczyć. Czy jednak wystawianie przez psa języka to normalna sprawa, a może powód do obaw?
fot. Shutterstock
Na każdego śpiącego psa można patrzeć godzinami, a gdy dołączymy do tego wystawiany przez pupila język, poziom słodkości wybija skalę. Wielu psiarzy zgodnie przyznaje, że wpatrywanie się w ukochanego czworonoga jest o wiele lepsze od nudnego przełączania telewizyjnych kanałów, dodatkowo zwierzaki zmniejszają poziom stresu i ładują nas pozytywną energią. Psy podczas spania są jeszcze bardziej urocze, a kiedy dodatkowo wystawiają język, potrafią roztopić serce niejednego twardziela. Czy takie zachowanie psa to zawsze zdrowy objaw?
Dlaczego pies wystawia język podczas snu?
Pies śpiącym z wystającym językiem to coś bardzo uroczego, ale czy normalnego? I tak, i nie. Ale spokojnie, w większości przypadków to całkowicie normalne. Według specjalistów obserwujących zachowania psów pupil drzemiący z wystawionym językiem jest zrelaksowany, a zwisający z pyska język to dowód na przejście w stan błogości. Kolejna rzecz, dla której czworonóg naturalnie wystawia język podczas snu to regulacja temperatury ciała. Zwłaszcza latem, gdy upały dają się we znaki, psy chłodzą się za pomocą języka.
A jeśli lato już dawno odeszło w zapomnienie, a twój pupil nadal śpi z wyrzuconym na wierzch językiem, to znak, że:
-
ma ciekawy sen, w wyniku którego nieświadomie wyrzuca język poza pysk;
-
brakuje mu kilku zębów. Często dotyczy to starszych psów, zwłaszcza jeśli braki są w przednim uzębieniu. To na nim opiera się język, a gdy zabraknie przednich zębów, nietrudno o widok wystawionego języka poza pysk. Również choroba przyzębia czy inne powikłania stomatologiczne mogą się do tego przyczynić;
-
wpływają na to przyjmowane leki - medykamenty to kolejna rzecz, która może za to odpowiadać. Jeśli zauważysz, że pupil śpi z wystawionym językiem tuż po tym, jak zażył leki, należy skonsultować to z lekarzem weterynarii.
Syndrom zwisającego języka
Syndrom zwisającego języka lub zamiennie zespół zwisającego języka pojawia się wówczas, gdy pies nie potrafi zapanować nad swoim językiem i mimowolnie opuszcza go poza pysk. W większości przypadków dotyczy to tzw. ras brachycefalicznych, czyli tych z krótkimi kufami i spłaszczonymi pyskami, m.in. pekińczyków, mopsów, bokserów czy buldogów.
Ich języki są znacznie większe niż jama ustna, co w konsekwencji sprawia, że psy te częściej niż ich czworonożni koledzy chodzą z wystawionym językiem, a nawet tak śpią (i w ich przypadku jest to zupełnie normalne). Defekty anatomiczne, jak m.in. zbyt wąskie nozdrza, nieprawidłowy zgryz czy wspomniany wyżej przerośnięty język, powodują również problemy z oddychaniem.
Jak pomóc psu, któremu wystaje język?
Jeśli wystawianie przez psa języka nie jest związane z problemami zdrowotnymi, nie ma powodów do obaw. Język psów, zwłaszcza ras brachycefalicznych, jest częściej narażony na wysuszenie, dlatego odpowiednie nawodnienie to priorytet. Obserwujmy również jego powierzchnię oraz dziąsła naszych pupili, jakąkolwiek zmianę koloru należy skonsultować z lekarzem weterynarii.
Źródło: https://impersonateme.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined