31.05.2022
Mercy dog, czyli pies miłosierdzia. Te psy uratowały tysiące osób podczas wojny!
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy nie tylko są przyjaciółmi ludzi, lecz także pomocnikami w różnych aspektach życia. Z pewnością wszyscy słyszeli o czworonogach na służbach. Pomagają funkcjonariuszom w poszukiwaniu narkotyków, znajdowaniu ludzi uwięzionych pod lawiną czy do wyszukiwania materiałów wybuchowych.
Fot. Shutterstock
Psy to wyjątkowe istoty, przekonujemy się o tym na każdym kroku. Są najwierniejszymi przyjaciółmi ludzi, którzy dzięki swojemu wyjątkowemu węchowi są w stanie wyczuć wiele rzeczy, w tym także emocje. Nie bez powodu więc są zatrudniane w służbach. Szukają ludzi uwięzionych pod gruzami czy tropią przestępców. Czworonogi do dzisiaj towarzyszą osobom przy np. zaganianiu owiec czy bydła. Być może nie wszyscy wiedzą, ale pełniły one również bardzo ważną pracę już podczas I wojny światowej. To one przyczyniły się do ratowania tysięcy żołnierzy. Kim dokładnie były i co robiły?
Mercy dog – pies miłosierdzia. Psy, które ratowały żołnierzy podczas wojny
Mercy dog lub zamiennie dog ambulance to w tłumaczeniu pies miłosierdzia. Czym się zajmowały takie psy i dlaczego ich obecność podczas I wojny światowej była tak istotna?
Psy miłosierdzia pracowały dla niemieckiej armii i pojawiały się wśród rannych żołnierzy. To one zapewniały im pomoc w postaci m.in. zaciągnięcia do schronu, gdzie poszkodowany otrzymywał fachową opiekę. Mercy dogs doskonale wyczuwały emocje rannych. Jeśli żołnierz umierał, wówczas dotrzymywały mu towarzystwa.
Jakie rasy były najczęściej szkolone jako mercy dog? To między innymi owczarki niemieckie, dobermany pinczery, boksery.
Mercy dog – pomoc potrzebna od zaraz!
A co z tymi, którzy pomocy potrzebowali natychmiast? Tu również nie było problemu. Psy miały przypięte do ciała apteczki, które pozostawały do dyspozycji rannych żołnierzy. Znajdowały się w nich niezbędne do pomocy rzeczy, jak opatrunki, leki, woda czy spirytus. Czworonogi często jako pierwsze niosły pomoc tam, gdzie medycy ze względów bezpieczeństwa nie mogli się dostać. W przypadku gdy potrzebny był większy ratunek, wówczas wyszkolone psy prowadziły specjalistyczną pomoc do ciężko rannych osób.
Mercy dog nigdy nie stały po stronie wroga
Szkolenie medycznych psów, bo taka była ich pierwotna nazwa, po raz pierwszy odbyło się pod koniec XIX wieku przez niemiecką armię. Następnie podczas I wojny światowej, szkolenia mercy dog podjął się Czerwony Krzyż. Podziw budzi nie tylko fakt, że psy zanosiły poszkodowanym apteczkę, lecz także ich inne wyuczone umiejętności. Zwierzęta potrafiły poruszać się niezwykle cicho, głównie nocą i tropić rannych żołnierzy. Co ciekawe, doskonale wiedziały, po czyjej są stronie. Nie zatrzymywały się przy rannym czy umierającym wrogu! Doskonale też rozróżniały tych, którym dało się jeszcze pomóc, od tych, którym pomoc już nie była potrzebna. Po oględzinach, alarmowały odpowiednie osoby, które zapewniały dalszą opiekę.
Szacuje się, że podczas I i II wojny światowej takich psów było aż 20 000! Stały również po stronie Stanów Zjednoczonych podczas wojny koreańskiej. Pamiętajmy, że tysiące żołnierzy zawdzięcza życie psom mercy dog. Niestety, duża liczba psów (nie tylko dog mercy dog) zginęła podczas wojen.
źródła: https://www.amusingplanet.com/2021/03/the-mercy-dogs-of-world-war-1.html, https://allthatsinteresting.com/mercy-dogs, https://southcoastherald.co.za/459051/paws-in-war-mercy-dogs/
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined
05.09.2024
Jak powinniśmy mówić do psa? Co najlepiej działa na twojego pupila?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Głos niski, normalny czy mówienie jak do dziecka? Naukowcy sprawdzili, jak najlepiej mówić do psa, by z uwagą nas słuchał!
undefined
27.08.2024
5 zaskakujących sposobów, w jakie psy wyrażają uczucia
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy wyrażają uczucia na wiele sposobów. Niektóre są oczywiste, inne subtelniejsze. Oto 5 zachowań, po których rozpoznasz, że twój pies naprawdę cię kocha!
undefined