26.08.2019
5 popularnych mitów o zachowaniach psów. Sprawdź, czy rozumiesz swojego zwierzaka!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Niektóre zachowania psów wydają nam się zupełnie oczywiste. Jednak nawet machanie ogonem może mieć wiele znaczeń! Oto kilka mitów o zachowaniach psów, których mogłeś nie znać.
fot. Shutterstock
Dzięki wielu tysiącom wspólnych lat, człowiek coraz lepiej rozumie zachowania psów. Jednak wciąż można spotkać się z nieprawidłowymi przeświadczeniami dotyczącymi sygnałów wysyłanych nam przez czworonogi. Błędna interpretacja zachowania pupila nie tylko może być przyczyną niezrozumienia potrzeb zwierzaka. Może także doprowadzić do wielu przykrych sytuacji, których można było z łatwością uniknąć. Jakie zachowania psów są najczęściej źle interpretowane? Oto 5 popularnych mitów o zachowaniach psów, które również ty możesz nieświadomie powielać!
1. Machanie ogonem nie zawsze oznacza radość
Jeden z najpopularniejszych mitów o zachowaniach psów dotyczy machania ogonem. Psiak, którego ogon wykonuje ruchy na boki, jest często postrzegany jako zadowolony lub radosny. Jednak nie zawsze jest to prawda! Machanie ogonem u psów tak naprawdę towarzyszy po prostu pobudzeniu emocjonalnemu. Rozemocjonowany czworonóg równie dobrze może być radosny, jak i zaniepokojony lub zestresowany.
W ocenie emocji psa, który macha ogonem, pomocne może być ułożenie tej części ciała. Jeśli ogon psiaka porusza się poziomo, możemy przypuszczać, że mamy właśnie kontakt z przyjacielskim lub podekscytowanym zwierzakiem. Niskie machanie ogona oznaczać może niepewność i stres. Wysoko uniesiony, prawie nieruchomy ogon świadczyć może o pewności siebie zbliżającego się czworonoga.
2. Warczenie nie musi być groźne
Większość osób postrzega warczenie jako sygnał świadczący o agresywnych zamiarach czworonogów. Jednak dźwięk ten wydawany jest przez psy nie tylko wtedy, gdy zwierzak szykuje się do nieuniknionego ataku! Za pomocą warczenia psy przekazują przede wszystkim ostrzeżenie – „przestań, bo inaczej mogę ugryźć”. Oznacza to, że warczący psiak prawdopodobnie nie zaatakuje nas, jeśli od razu damy mu spokój. Warczeć mogą nie tylko te zwierzaki, które wykazują się dużą agresją. Także przestraszony czworonóg może w ten sposób poprosić nas, byśmy przestali go niepokoić.
Warczenie używane jest przez psy także w innych sytuacjach, takich jak zabawa z innymi zwierzakami lub ludźmi. Ma wtedy przerysowany wydźwięk i służy zachęceniu zabawowego kompana do dalszej rywalizacji. Warczenie podczas zabawy to sprawa indywidualna dla każdego psiaka. Niektóre czworonogi powarkują przy każdej takiej okazji, inne po prostu tego nie robią. Warto jednak zwracać uwagę na zachowanie i nastrój psiaka podczas różnych zabaw, by nie pomylić zabawowego warczenia z prośbą o zaprzestanie stresujących pupila czynności.
3. Kopulujący na twojej nodze pies nie chce cię zdominować
Przeświadczenie, że kopulowanie na psie lub człowieku wiąże się z chęcią dominacji, to również jeden z powszechnych mitów o zachowaniach psów. Takie zachowanie wcale nie świadczy o tym, że twój czworonóg chce przejąć władzę w twoim domu! Kopulowanie na różnych przedmiotach w domu lub nogach opiekunów może świadczyć o nadmiernym pobudzeniu i stresie psa. Czworonogi często w ten sposób poszukują też ujścia dla swojej frustracji, wynikającej z niezrozumienia sytuacji lub niezaspokojonych codziennych potrzeb. W tym potrzeby reprodukcji u niekastrowanych samców.
Kopulacja na innych psach również może mieć takie znaczenie, jednak może też nieść ze sobą konkretny przekaz dla drugiego psa. Wskakiwanie na plecy innego czworonoga i wykonywanie na nim ruchów kopulacyjnych może być komunikatem dla „gwałconego”, że ma się zatrzymać i opamiętać. Ofiarami takich akcji padają często psy, które nie potrafią prawidłowo zachować się w towarzystwie innych zwierzaków i nadmiernie się emocjonują. Oczywiście takie sytuacje mogą doprowadzić do spięć między czworonogami. Jeśli widzimy, że któryś z psów podczas gwałtownej zabawy szykuje się do wskoczenia innemu na plecy, opuśćmy to towarzystwo ze swoim pupilem, nie czekając na nadchodzącą awanturę.
4. Jeżenie sierści nie zwiastuje nadchodzącego ataku
Zjeżona sierść na plecach zwierzaka kojarzy nam się często z psem, który szykuje się do ataku. Nie jest to jednak całkowicie prawda. Jeżenie sierści to sposób, w jaki organizm psa reaguje na silne pobudzenie emocjonalne, takie jak stres lub strach. Ten odruch ma za zadanie sprawić, by sylwetka psa wydawała się większa. Dzięki temu potencjalny przeciwnik dobrze się zastanowi, zanim zaatakuje tak dużego psa. Jest to więc rodzaj obrony przed przewidywanym zagrożeniem, a nie sygnał o złych zamiarach czworonoga! Sierść psa może jeżyć się z powodu zaskoczenia, strachu, agresji lub stresu zwierzaka.
Oczywiście silne rozemocjonowanie psiaków, a szczególnie odczuwanie przez nie strachu, może być przyczyną zachowań agresywnych. Jeśli więc widzimy, że nowo poznany psiak zjeżył się na plecach, powinniśmy zachować czujność. Obserwujmy, czy pozostałe zachowania czworonoga świadczą o przyjacielskich zamiarach. Jeśli tak, dajmy psiakom czas na spokojne zapoznanie się i dogadanie. Jeśli jednak widzimy, że zjeżony psiak jest cały spięty, odsuwa się lub groźnie wpatruje w naszego pupila, nie kontynuujmy tego spotkania.
5. Patrzenie w oczy nie zawsze oznacza agresję
Wśród psów patrzenie sobie w oczy jest często sygnałem ostrzegawczym. Psia bitwa na spojrzenia, której towarzyszy chwilowe lub dłuższe zastygnięcie w bezruchu, jest jasną informacją, że psiaki mają ze sobą konflikt. Jednak patrzenie się w oczy człowieka, a szczególnie ukochanego opiekuna, ma zupełnie inne znaczenie!
Patrzenie w oczy to jedno z psich zachowań, które wielokrotnie było badane przez naukowców. Z licznych badań wynika, że psiaki patrzą nam w oczy najczęściej po to, by… prosić nas o pomoc. Dotyczy to nie tylko chwil, w których zwierzak ma poważny problem, jak na przykład podczas nieprzyjemnej interakcji z drugim psem. Również takie sytuacje, jak problem ze schowaną pod łóżkiem zabawką czy chęć wyjścia do ogrodu mogą skłonić psiaka, by spojrzał w nasze oczy, prosząc o pomoc. Kontakt wzrokowy z psem służy także zacieśnianiu wzajemnych więzi z czworonogiem.
Tak jak w przypadku poprzednich zachowań, patrzenie w oczy może mieć wiele znaczeń. Niektóre, pewne siebie psy potrafią patrzeć człowiekowi w oczy w sposób ostrzegawczy – dokładnie tak, jak patrzą w oczy innemu psu. W ten sposób mogą informować, że nie życzą sobie z nami kontaktu, że mamy się nie zbliżać lub nie ruszać czegoś, czego pies właśnie pilnuje (na przykład miski z jedzeniem czy zabawki). Ważne jest więc, by obserwować cały wyraz pyska i ciało czworonoga. Okrągłe, błyszczące oczy, którym często towarzyszy luźno rozchylony pysk i „radosny” wyraz, świadczą o przyjacielskich zamiarach psiaka. Natomiast twarde spojrzenie, zaciśnięta lub ułożona jak do warczenia mordka, zamarcie w bezruchu i napięte mięśnie psa mogą być ostrzeżeniem, którego nie należy ignorować!
Jak unikać mitów o zachowaniach psów?
Komunikacja u psów jest bardzo złożona. Wiele z zachowań, jakie prezentują nam domowe pupile, może być interpretowanych na wiele sposobów. By prawidłowo odczytać intencje i emocje zwierzaka nie wystarczy więc skupić się na jednym z sygnałów. Każde z takich zachowań powinno być traktowane wyłącznie jako jeden z wielu elementów psiej komunikacji. Dopiero obserwacja całego ciała zwierzęcia i kontekstu sytuacji pozwoli nam na prawidłowe zrozumienie, jak czuje się nasz zwierzak!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined