08.06.2023
Co wpływa na charakter psa? Naukowcy ustalili, że nie tylko rasa
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Naukowcy zbadali charakter wielu psów i doszli do ciekawych wniosków. Na osobowość czworonoga wpływa nie tylko rasa, jaką reprezentuje, ale także kilka innych czynników.
fot. Shutterstock
Wiele osób wybierając psa dla siebie, dużą uwagę zwraca na rasę, a co za tym idzie jego charakter. Określone cechy są przypisane do danych ras. Rodzina z dzieckiem wybierze czworonoga łagodnego i przyjaźnie nastawionego do najmłodszych, a osoba potrzebująca stróża postawi na psa z instynktem obronnym.
Każda z ras psa ma przypisany do siebie charakter. Jednak teraz naukowcy zwracają uwagę na fakt, że choć kształtowanie charakteru psa zależy w dużej mierze od jego rasy, to nie tylko to na niego wpływa.
Na charakter psa wpływa nie tylko jego rasa
Najlepszy przyjaciel człowieka ma cztery łapy, ogon i występuje w ponad 300 rasach. Każdy o innym charakterze i usposobieniu. Mówi się, że dana rasa ma określony charakter, ale czy na pewno zależy to tylko od tego? Według naukowców nie.
Przeanalizowano bazę danych, składającej się z ponad 11 000 psów. Naukowcy skupili się na siedmiu cechach osobowościowych psa:
- niepewność,
- skupienie na szkoleniu,
- agresywność/dominacja,
- energia,
- towarzyskość człowieka,
- towarzyskość psa,
- wytrwałość.
Ważna socjalizacja
Zespół badaczy doszedł do wniosków, że największy wpływ na osobowość psa nadal ma jego rasa oraz wiek. Dalej istotna jest też socjalizacja psa w okresie szczenięcym. Tutaj chodzi o wpływ matki psa na jego życie oraz później zachowanie opiekuna względem niego. Lepsza socjalizacja równała się z mniejszym poczuciem zagrożenia, co za tym idzie mniejszą agresją i chęcią dominacji.
Autorzy badania zwracają uwagę, by w miarę możliwość socjalizacja psa w okresie szczenięcym była jak najczęstsza. Chodzi o poznawanie nowych ludzi, miejsc i zwierząt. Oczywiście wszystko to z uwzględnieniem pupila, czyli absolutnie żadnego zmuszania psa do sytuacji, które ewidentnie go stresują.
Płeć a charakter
Również płeć ma znaczenie. Niektóre cechy osobowości niewiele się różniły ze względu na ten podział, ale największą różnicę zauważono przy punkcie towarzyskość. Suczki najwyższe średnie wyniki miały przy niepewności, skupieniu się na szkoleniu i towarzyskości. Psy natomiast w zakresie energii, agresywności/dominacji oraz towarzyskości psów.
Akceptacja a zachowanie psa
Odkryto również, że psy, które traktowane są jak członkowie rodziny, miały niższy poziom niepewności i wyższy poziom towarzyskości i wytrwałości. Zupełnie odwrotnie było w przypadku psów, które dla opiekunów były tylko zwierzętami domowymi.
Biorąc więc pod opiekę jakiegokolwiek psa, należy zapoznać się z jego potrzebami i mieć na uwadze, że również my sami jako opiekunowie wpływamy na kształtowanie jego osobowości.
Źródło: https://www.cell.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined