10.09.2017
Niebezpieczeństwa z damskiej torebki
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co nosisz w torebce? Poza portfelem czy telefonem pewnie tysiąc drobiazgów, które mogą się przydać każdego dnia. Nie każdy opiekun psa zdaje sobie jednak sprawę, że niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla psa czy kota.
fot. Shutterstock
Psy i koty są z natury bardzo ciekawskie – lubią wtykać nos w nieswoje sprawy, szczególnie jeśli owe sprawy interesująco pachną. Może nie przyjść nam do głowy, co z zawartości porzuconych w przedpokoju torebki, teczki czy plecaka pupil postanowi powąchać, polizać, a nawet zjeść.
Oto 5 rzeczy, które często znajdują się w naszych torbach i plecakach, a które są niebezpieczne dla zwierząt domowych:
1. Tampony
Może się to wydawać dziwne, ale psom zdarza się rzuć i połykać tampony. Zwierzak nie jest w stanie tego strawić, więc tampon z dużym prawdopodobieństwem utknie w jelitach. A takie ciało obce w układzie trawiennym powoduje ból, prowadzi do zakażenia i – w skrajnych przypadkach – do śmierci.
Jeśli twój pies połknie tampon i w ciągu godziny go nie zwymiotuje, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii po pomoc.
2. Bezcukrowe gumy do żucia
Gumy do żucia, cukierki, żelki i inne produkty spożywcze o słodkim smaku, które nie zawierają cukru, mają w składzie jego zamiennik – ksylitol. O ile sprawdza się on w wypadku produktów dla ludzi (szczególnie dla diabetyków), o tyle dla psów jest toksyczny!
Spożycie przez psa ksylitolu wiąże się z nagłym obniżeniem poziomu cukru we krwi, co objawia się sennością, osłabieniem, utratą koncentracji, a czasem też prowadzi do niewydolności wątroby. Jeśli zobaczysz, że twój pies je produkty zawierające ksylitol albo zauważysz ślady po ich spożyciu (papierki, puste opakowania), natychmiast jedź z pupilem do weterynarza.
3. Papierosy i inne wyroby nikotynowe
Wyroby tytoniowe – papierosy, cygara, tytoń do żucia, ale też produkty pomagające rzucić palenie, czyli gumy i plastry z nikotyną – zawierają trujące alkaloidy. Związki te znajdują się także w środkach owadobójczych.
Palacze trzymają papierosy zawsze w zasięgu ręki, co często oznacza również, że w miejscu łatwo dostępnym dla psa. Objawy zatrucia mogą być różne, ale pierwszym symptomem są wymioty, które występują kilka godzin po spożyciu wyrobów tytoniowych.
4. Środki do dezynfekcji rąk
Podręczne żele i chusteczki do dezynfekcji mogą wydawać się bezpieczne, szczególnie że bywają polecane dla dzieci. Często zawierają jednak bardzo szkodliwy dla psów etanol (rodzaj alkoholu).
W zależności od ilości spożytego np. żelu do rąk zwierzętom domowym grozi niewydolność układu krążenia, a nawet śmierć.
5. Środki przeciwbólowe
Aspiryna, ibuprofen, pseudoefedryna – to składniki środków przeciwbólowych, które często tak na wszelki wypadek nosimy przy sobie. Gdy pies lub kot połknie taki lek, może się to źle dla niego skończyć.
Objawy zatrucia którymś z wymienionych składników leków to: nadpobudliwość, nerwowość i podwyższone tętno.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
23.11.2023
Czy psy mają pępek? Gdzie się znajduje? Sprawdź!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy nasze psy mają pępek? Prawie każdy opiekun kiedyś szukał go na psim brzuchu. Skoro psy są ssakami połączonymi pępowiną z organizmem matki w okresie ciąży, powinny mieć pępek. Czy jest on jednak widoczny? Sprawdźmy!
undefined
16.11.2023
W jakiej pozycji śpi twój pies? To wiele mówi o jego nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pozycja psa do spania wiele mówi nie tylko o jego charakterze, ale również potrzebach i samopoczuciu. Sprawdź, co możesz z niej wyczytać i dowiedz się, jak jeszcze lepiej zadbać o swojego pupila!
undefined
04.11.2023
Joga z psami – uwielbiana i potępiana. Jaka jest prawda na jej temat?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Joga z psami to najnowsza oferta szkół, w których praktykuje się jogę. Pomysł przyszedł z zagranicy i trzeba przyznać, że zyskuje na popularności w niewiarygodnym tempie. Takie zajęcia są dostępne już niemal w każdym dużym mieście w Polsce. Czy jednak faktycznie niosą jakieś korzyści?
undefined