01.03.2017
Pies czy kot? Który zwierzak jest mądrzejszy?
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sympatycy psów i wielbiciele kotów spierają się o to od dawna. Psiarze są przekonani, że mają rację, ale… musimy was zaskoczyć! Japoński naukowiec przebadał 49 domowych kotów i doszedł do budujących dla kociarzy wniosków.
fot. Shutterstock
Saho Takagi, psycholog z uniwersytetu w Kioto w Japonii wraz ze swym zespołem zaangażował do testów 49 kotów domowych. W badaniu okazało się, że koty po 15 minutach przerwy pamiętają, z której miski już jadły, a która jest nowa, nietknięta.
Dalsze próby wykazały, że koty, podobnie jak psy, reagują na nasze gesty, wyraz twarzy, a także emocje, które nami targają.
Można więc przypuszczać, że koty mogą przywoływać w pamięci swoje doświadczenia podobnie jak ludzie – taką obserwacją podzielił się Saho Takagi z dziennikarzami BBC.
Co to oznacza? My, ludzie, pamiętamy, jak wyglądały nasze 18 urodziny albo w jakim ubraniu byliśmy na pierwszej randce. Podobnie koty wiedzą, że jadły z niebieskiej miski, a czerwona im się z niczym konkretnym nie kojarzy. Ten rodzaj pamięci nazywa się pamięcią epizodyczną – to inaczej system pamięci długotrwałej. Taką pamięć zdarzeń stwierdzono też u psów.
Nasze badanie wskazuje, że koty mają pewien rodzaj świadomości – zwrócił uwagę Saho Takagi.
Badacze sugerują, że koty mogą mieć wspomnienia z przeszłości dalszej niż tylko kilkunastominutowa, którą badali.
Lepsze zrozumienie kotów pomaga stworzyć lepszą więź między nimi a ludźmi. Koty mogą być tak samo inteligentne jak psy, co burzy powszechne przekonanie, że to psy są dużo mądrzejsze – uważa Saho Takagi.
Profesor Laurie Santos z Yale University uważa, że eksperyment japońskich naukowców dowodzi, że koty pamiętają miejsca, w których wcześniej przebywały, i te, w których udało im się coś upolować albo dostać jedzenie.
Otwiera to drzwi przed nowymi badaniami na temat tego, jak daleko mogą sięgać kocie wspomnienia i czy zwierzaki te mogą mieć bogatsze wspomnienia – dodaje badaczka.
Badania japońskich naukowców zostały opublikowane w magazynie Behavioural Processes.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined