01.03.2017
Pies czy kot? Który zwierzak jest mądrzejszy?
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sympatycy psów i wielbiciele kotów spierają się o to od dawna. Psiarze są przekonani, że mają rację, ale… musimy was zaskoczyć! Japoński naukowiec przebadał 49 domowych kotów i doszedł do budujących dla kociarzy wniosków.
fot. Shutterstock
Saho Takagi, psycholog z uniwersytetu w Kioto w Japonii wraz ze swym zespołem zaangażował do testów 49 kotów domowych. W badaniu okazało się, że koty po 15 minutach przerwy pamiętają, z której miski już jadły, a która jest nowa, nietknięta.
Dalsze próby wykazały, że koty, podobnie jak psy, reagują na nasze gesty, wyraz twarzy, a także emocje, które nami targają.
Można więc przypuszczać, że koty mogą przywoływać w pamięci swoje doświadczenia podobnie jak ludzie – taką obserwacją podzielił się Saho Takagi z dziennikarzami BBC.
Co to oznacza? My, ludzie, pamiętamy, jak wyglądały nasze 18 urodziny albo w jakim ubraniu byliśmy na pierwszej randce. Podobnie koty wiedzą, że jadły z niebieskiej miski, a czerwona im się z niczym konkretnym nie kojarzy. Ten rodzaj pamięci nazywa się pamięcią epizodyczną – to inaczej system pamięci długotrwałej. Taką pamięć zdarzeń stwierdzono też u psów.
Nasze badanie wskazuje, że koty mają pewien rodzaj świadomości – zwrócił uwagę Saho Takagi.
Badacze sugerują, że koty mogą mieć wspomnienia z przeszłości dalszej niż tylko kilkunastominutowa, którą badali.
Lepsze zrozumienie kotów pomaga stworzyć lepszą więź między nimi a ludźmi. Koty mogą być tak samo inteligentne jak psy, co burzy powszechne przekonanie, że to psy są dużo mądrzejsze – uważa Saho Takagi.
Profesor Laurie Santos z Yale University uważa, że eksperyment japońskich naukowców dowodzi, że koty pamiętają miejsca, w których wcześniej przebywały, i te, w których udało im się coś upolować albo dostać jedzenie.
Otwiera to drzwi przed nowymi badaniami na temat tego, jak daleko mogą sięgać kocie wspomnienia i czy zwierzaki te mogą mieć bogatsze wspomnienia – dodaje badaczka.
Badania japońskich naukowców zostały opublikowane w magazynie Behavioural Processes.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined
05.09.2024
Jak powinniśmy mówić do psa? Co najlepiej działa na twojego pupila?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Głos niski, normalny czy mówienie jak do dziecka? Naukowcy sprawdzili, jak najlepiej mówić do psa, by z uwagą nas słuchał!
undefined
27.08.2024
5 zaskakujących sposobów, w jakie psy wyrażają uczucia
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy wyrażają uczucia na wiele sposobów. Niektóre są oczywiste, inne subtelniejsze. Oto 5 zachowań, po których rozpoznasz, że twój pies naprawdę cię kocha!
undefined