25.07.2022
Psy na osiedlu działają jak firma ochroniarska? Badania naukowców są jednoznaczne
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Naukowcy doszli do kolejnych zaskakujących badań na temat psiego zachowania i jego wpływu na otoczenie.
Fot. Shutterstock
Opiekunowie psów cieszą się o wiele ciekawszym i pełnym wrażeń życiem niż osoby, które na co dzień nie mają pod opieką psa. Ta teza została już dawno udowodniona przez naukowców. Podobnie jak fakt, że psiarze są szczęśliwsi i żyją dłużej.
Świat psów fascynuje i ciekawi od lat. To głównie z tego powodu, wielu naukowców chce jak najwięcej dowiedzieć się o życiu czworonogów. Teraz naukowcy odkryli kolejną rzecz. Wiemy już, że czworonogi są nie tylko najlepszymi przyjaciółmi człowieka, świetnymi terapeutami czy stróżami i właśnie tej ostatniej cechy dotyczy badanie.
Im więcej psów na osiedlu, tym bezpieczniej?
Naukowcy z Ohio State University przeprowadzili badania i dowiedli, że psy bronią mienia swojego opiekuna, nie tylko aktywnie angażując się w obronę, lecz także samą swoją obecnością. Okazuje się, że na osiedlach, na których mieszka więcej psów, jest zdecydowanie mniej kradzieży w porównaniu do tych miejsc zamieszkania, gdzie liczba czworonogów jest znacznie mniejsza.
To właśnie w miejscach, gdzie mieszkają psy, występuje zdecydowanie niższy odsetek zabójstw, pobić oraz kradzieży. Dlaczego tak się dzieje?
Niby oczywiste jest to, że większość złodziei szerokim łukiem omija domy i mieszkania, w których mieszka pies. Jest natomiast jeszcze jedna rzecz, która odstrasza potencjalnych włamywaczy i ma związek właśnie z naszymi pupilami.
Tym razem chodzi o sam fakt wyprowadzania psów na spacery tuż przy blokach, co oznacza wzmożony ruch, nawet w późnych godzinach wieczornych, a czasem nawet nocnych. To odstrasza potencjalnych włamywaczy, a w przypadku wystąpienia kradzieży, daje możliwość uzyskania większej liczby świadków. Według naukowców przestępcy po prostu obawiają się trafienia w ręce policji.
Opiekunowie czworonogów, którzy wychodzą z nimi na spacer, właściwie sami strzegą swojej okolicy. Obserwują swoją okolicę i wiedzą, co się dzieje. Właśnie dlatego przestępcy unikają takich miejsc - mówiła Nicolo Pinchak, socjolog i jeden z autorów badania, które zostało opublikowane w naukowym czasopiśmie Social Forces.
Psy bronią i ostrzegają przed zagrożeniem
Psy nie tylko potrafią obronić nas w sytuacji zagrożenia, lecz także wykryć niebezpieczeństwo i uprzedzić opiekuna, że coś się dzieje. Nie tylko potrafią wówczas zachować się nerwowo, ale przede wszystkim zacząć szczekać, co zdecydowania odstrasza potencjalnych rabusiów.
Więcej psów to lepsze relacje
Dwóch rozmawiających ze sobą psiarzy to codzienny widok na ulicach miast każdego kraju. Nic tak nie łączy ludzi, jak opowieści na temat zwierząt. Na osiedlach podczas codziennych spacerów wśród psiarzy rodzi się pewnego rodzaju więź, która może przerodzić się nawet w przyjaźń. A jeśli ich relacja nie będzie na tak poważnym poziomie, to z pewnością będą się ostrzegać i pomagać podczas zagrożeń spowodowanych serią ewentualnych włamań. Jak podsumowuje prof. Pinchak, połączenie wzajemnego zaufania wśród sąsiadów i obecność psów mogą być równie skuteczne, co działania firmy ochroniarskiej.
źródła: https://academic.oup.com/ https://www.national-geographic.pl
Redakcja poleca:
1. Letnie wypady z psem za miasto czas zacząć! Co zabrać na wycieczkę z psem?
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined