03.03.2018
Dlaczego jedne psy są śpiochami, a drugie mogłyby nie „ładować się” wcale?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeden pies przesypia większość dnia, inny wręcz męczy właściciela swoją aktywnością - skąd te różnice?
fot. Shutterstock
Śpiące psy, zwłaszcza szczeniaki, są niezwykle urocze. Czworonogi przesypiają średnio ponad 66 proc. doby. Długość snu psa uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Istotny jest np. wiek zwierzęcia. W początkowym okresie życia szczenięta przesypiają większość doby, budząc się jedynie po to, aby się najeść i załatwić. Dopiero między 6. a 8. tygodniem życia zaczynają spać mniej.
Do ukończenia 7. roku większość psów potrzebuje zaledwie 5-6 godzin snu. 7.- 8. rok życia u większości psów przynosi pierwsze oznaki starzenia się. Wtedy skraca się też okres aktywności i zwiększa zapotrzebowanie na sen. Podsumowując: psy bardzo młode i starsze potrzebują więcej snu niż psy w sile wieku, tj. pomiędzy 1. a 7. rokiem życia.
Duże śpią więcej
Na długość snu ma też wpływ rasa. Psy ras dużych śpią chętniej i dłużej niż psy ras małych. Ważne jest również zdrowie i stan zwierzęcia. Psy schorowane czy suki w ciąży potrzebują zwykle więcej odpoczynku.
Potrzeba snu zależy też od temperamentu zwierzaka. A ten bywa różny nawet u szczeniaków z jednego miotu.
Jak mu pościelesz…
Psy – podobnie jak my – cierpią często na zaburzenia snu. Najbardziej prozaiczna przyczyna to złe posłanie – zbyt twarde, zbyt małe lub źle ulokowane. Równie często sen zaburzają – zwłaszcza starszym psom – różne bóle, np. reumatyczne, zwyrodnieniowe kręgosłupa czy stawów.
Należy wówczas rozmasować bolące miejsca i podać zalecony przez lekarza weterynarii niesterydowy lek przeciwzapalny i przeciwbólowy. U starszych zwierząt – tak jak i u bardzo młodych – zaburzenia snu może powodować częste załatwianie się. Dlatego ostatni spacer warto zaplanować tuż przed snem.
Zmęcz i daj pospać
Przyczyną nadmiernej aktywności w nocy może być brak wysiłku fizycznego, pamiętajmy więc o tym, że psy młode i w sile wieku muszą się wybiegać. Psy ze schorzeniami kardiologicznymi mogą cierpieć na nocny kaszel sercowy, psy otyłe natomiast – na tzw. bezdech nocny. Oba te schorzenia wymagają leczenia farmakologicznego.
Przyczyną zaburzeń snu bywają też nieodpowiednie zachowania domowników, którzy np. głaszczą śpiącego psa i budzą go.
Śpiące psy – marzenia senne i koszmary
Obserwując śpiącego psa można zorientować się, czy śni on o rzeczach przykrych, czy przyjemnych. Przebieranie łapami, strzyżenie uszami, szczękanie zębami, skomlenie – to oznaka niezbyt dobrego snu. Pogłaszczmy więc delikatnie psa, by się przebudził. Natomiast przebieranie łapami, chrapanie, poszczekiwanie oznacza sen piękny. Pozwólmy psu śnić dalej.
Autor: Artur Dobrzyński
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined