19.08.2021
Odkryto szczątki starożytnych psów. Mają prawie 2 miliony lat!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Znalezione w Gruzji szkielety i czaszki to szczątki starożytnych psów. Liczące blisko 2 miliony lat pozostałości niosą cenne informacje o pradawnych psach.
fot. Shutterstock
Historia psów i sposób, w jaki doszło do ich udomowienia, wciąż skrywa wiele tajemnic. Naukowcy nie wiedzą bowiem dokładnie, kiedy i z jakich przyczyn przodkowie czworonogów związały się z człowiekiem. Odkryte niedawno w Gruzji szczątki starożytnych psów mogą pomóc w rozwianiu tych zagadek!
W Gruzji odkryto szczątki starożytnych psów
Podczas pracy na stanowisku archeologicznym w gruzińskiej wiosce Dmanisi doszło do niespodziewanego odkrycia. Współpracujący ze sobą naukowcy z Włoch, Hiszpanii i Gruzji natrafili na cztery szkielety i czaszki zwierząt. Okazało się, że skamieniałe szczątki należą między innymi do psa myśliwskiego. Dokładniejsze analizy skamielin pozwoliły oszacować wiek i budowę czworonoga. Psiak najprawdopodobniej był bardzo młody i ważył około 30 kg. Według badaczy miał też znacznie dłuższe kończyny, niż obecne domowe czworonogi i był od nich masywniejszy.
Szkielety i czaszki mogą liczyć prawie 2 miliony lat
Odkryte w Gruzji szczątki starożytnych psów liczą sobie aż 1,8 miliona lat i uważane są za najstarsze tego typu odkrycie w Europie. Pochodzą jeszcze sprzed okresu udomowienia psa – to zjawisko zaistniało bowiem dopiero około 40 tysięcy lat temu. Jednak obecność szczątków nietypowego psa blisko ludzkiej siedziby może wskazywać na tworzącą się już pewną zależność między tymi zwierzętami a człowiekiem. Podejrzewa się, że starożytne psy i ówcześni ludzie mogli w tamtym okresie podkradać sobie wzajemnie upolowane jedzenie.
Odkryte w Gruzji szczątki starożytnych psów są zgodne z innymi podobnymi badaniami. Naukowcy już wcześniej ustalili, że miliony lat temu wyewoluował pewien gatunek psa-myśliwego. Miał on wysoce rozwinięte zdolności społeczne, które pozwalały mu polować stadnie. Psy te pierwotnie pojawiły się na terenie Azji, a następnie migrowały w stronę Europy i Afryki. Dzięki temu na swojej drodze spotkały kształtujący się gatunek ludzki, który w tym czasie przemieszczał się z Afryki do Azji i Europy.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined