07.09.2017
Uważaj, co na siebie wkładasz! Możesz zestresować psa
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Profesor Stanley Coren to znakomity znawca psiej psychiki, autor mnóstwa książek na ten temat, ale i on był zaskoczony. Gdy odwiedził znajomego z fundacji ratującej psy, ten zrobił coś, co zdziwiłoby każdego z nas.
fot. Shutterstock
Na łamach Psychologytoday.com profesor Coren wspomina wizytę u kolegi, który działa w fundacji pomagającej psom. Kolega chciał mu pokazać szybki i prosty sposób na sprawdzenie, czy zwierzak ma skłonność do agresji, czy też jest lękliwy.
Do tego momentu wszystko toczyło się normalnie. Jednak kolega profesora stwierdził, że nim pójdą do schroniska dla psów, musi się przebrać. Uzasadnił to tym, że ma koszulkę w niewłaściwy wzór.
Gdy Coren zapytał, co ma wzór koszulki do sprawdzania temperamentu psa, usłyszał, że chodzi o paski. Powodują one, że pies czuje się zaniepokojony, a to może wpłynąć na rezultaty testu.
Paski, czyli ostrzeżenie
Po spotkaniu kolega podesłał Corenowi wyniki badań na ten temat. Przeprowadził je dr Arnold Chamove z Massey University w Nowej Zelandii. Opublikowane zostały w piśmie „Anthrozoos”.
Naukowiec zajmuje się aposematyzmem. Co to takiego? To zjawisko przybierania przez zwierzęta odpowiednich barw, by ostrzec inne, że jeśli te zechcą je zaatakować, one mają czym się bronić. Czyli że mają na przykład gruczoły jadowe (żaba) czy kolce (jeż). Albo paskudnie cuchną, jak skunks. Ów skunks ma futerko w czarno-białe, szerokie paski. W ten sposób ostrzega inne zwierzęta, by go nie atakowały.
Część naukowców uważa, że zjawisko wynika z tego, że kiedyś dane zwierzę zatruło się, jedząc inne tak umaszczone. Od tego momentu nie atakuje takich zwierzaków. Inni sądzą, że zostało to zapisane w genach.
Tak czy inaczej aposematyzm istnieje i dr Chamove postanowił zbadać, jak na psy działają nasze ubrania we wzory naśladujące umaszczenie zwierząt. Wybrał do testu 22 psy ze schroniska. Przed ich boksami przechodził mężczyzna ubrany w koszulkę w biało-czarne wąskie paski (1 cm) lub w szerokie paski (4 cm) albo w gładki t-shirt. Zatrzymywał się przed każdym boksem na 8 sekund. Wszystko zostało nagrane.
Kobieta i mężczyzna w paski
I co się okazało? Najbardziej emocjonalnie psy reagowały na mężczyznę w koszulce w wąskie paski. Najmniej się niepokoiły, gdy przechodził ktoś w gładkiej koszuli. Różnica w reakcji na pionowe i poziome paski była niewielka (mocniejsza na te ostatnie).
Żeby potwierdzić te wyniki, dr Chamove przeprowadził drugi eksperyment. Teraz do roli modela wybrał kobietę, a psów było 25, z czego 10 ze schroniska i 15 z hodowli. Stroje były w trzech wzorach: w wąskie biało-czarne poziome paski, biały w czarne kropki (1 cm średnicy) oraz gładki. Wynik był taki sam jak poprzednio.
Jaki stąd wniosek? Jakkolwiek dziwnie by to brzmiało, jeśli chcesz przygarnąć psa ze schroniska, ubierz się odpowiednio. Bluzka czy koszula w paski może bowiem spowodować, że spokojny pies, który bardzo ci się spodoba, zareaguje na ciebie nerwowo. Ty zaś zrezygnujesz z niego, choć moglibyście stanowić doskonałą parę.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined