18.03.2022
W karmie dla psów znaleziono DNA zagrożonych gatunków zwierząt
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Badania DNA wykazały, że w karmie dla psów może znajdować się mięso pochodzące od żarłaczy i innych rekinów, którym grozi wymarcie…
fot. Shutterstock
Co znajduje się w karmie dla psów, którą podajemy naszym domowym czworonogom? Na to pytanie można odpowiedzieć, czytając skład umieszczony na etykiecie… Choć nie zawsze dowiemy się z niego wszystkiego! Producenci karm używają często skrótów i ogólnikowych określeń, pod którymi mogą kryć się niewyobrażalne rzeczy. Badania DNA użytych w niektórych produktach surowców wykazały, że część opiekunów nieświadomie podaje swoim pupilom mięso pochodzące od gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem – na przykład rekinów pochodzących z nielegalnych połowów!
Co znajduje się w karmie dla psów?
Co tak naprawdę znajduje się w karmie dla psów wiedzą tylko firmy zajmujące się ich wytwarzaniem. Na etykiecie opakowania napisać można wszystko, jednak nikt z zewnątrz nie przeprowadza regularnych kontroli taśm produkcyjnych ani nawet nie bada zawartości poszczególnych składników pokarmowych. Opiekunowie wierzyć więc mogą tylko deklaracji producenta, która nie zawsze jest wystarczająco szczegółowa. O ile skład karmy złożony z kolejno wymienionych surowców typu „serca kurze” czy „świeża marchewka” jest dość jasny, o tyle w przypadku takich określeń, jak „produkty pochodzenia zwierzęcego”, „ryby i produkty pochodzenia rybnego” ciężko ustalić, co dany produkt może zawierać… A takich ogólnikowych określeń jest niestety więcej.
Naukowcy z Yale-NUS College w Singapurze postanowili sprawdzić, jakie gatunki ryb kryją się pod takimi określeniami, jak „ryby”, „białe ryby” czy „ryby oceaniczne”. Przebadali próbki aż 144 karm dla psów i kotów, wykonując badania DNA zawartego w nich mięsa i ryb. Okazało się, że w 45 próbkach znaleziono DNA należące do rekinów. Wśród gatunków znajdujących się w rybnych karmach najczęściej pojawiały się żarłacze błękitne, żarłacze jedwabiste i żarłacze grube. Żarłacz jedwabisty i gruby znajdują się na liście gatunków wysokiego ryzyka, którym grozi wyginięcie. Ich połów jest prawnie zakazany… Skąd w takim razie mięso rekinów w karmie dla psów?
Rekiny w psiej karmie
Badacze sugerują, że mięso rekinów zagrożonych wyginięciem to odpad z nielegalnych połowów ryb. Złowione rekiny pozbawia się płetw, które stanowią cenny przysmak w niektórych rejonach świata. Niepotrzebną resztę ich ciała wyrzuca się z powrotem do oceanu… lub utylizuje, produkując z nich karmę dla domowych czworonogów i nabijając kieszeń nieuczciwych producentów. Wiadomość ta zbulwersowała nie tylko ekologów – była także dużym szokiem dla psiarzy, którzy starają się dbać o środowisko naturalne.
Większość opiekunów zwierząt domowych kocha przyrodę i uważamy, że wielu z nich zaniepokoiłoby się informacją, że mogą nieświadomie wspierać przełowienie populacji rekinów – stwierdzają autorzy badania, Ben Wainwright i Ian French z Yale-NUS College w Singapurze.
Niestety obecne przepisy dotyczące etykietowania karm dla psów czy kotów nie wymagają podawania konkretnych gatunków zwierząt, które zostały użyte podczas produkcji. Zezwalają na użycie ogólnikowych określeń, pod którymi można ukryć przeróżne odpady pochodzące nawet z podejrzanych źródeł. Opiekunowie psów mogą więc nieświadomie wspierać nie tylko nielegalne połowy rekinów – w produktach dla domowych czworonogów może znajdować się mięso także innych zagrożonych wyginięciem gatunków!
Co można zrobić, by unikać niszczenia środowiska naturalnego? Przede wszystkim warto wybierać karmy, które mają jasno opisany skład, a użyte w nich mięso pochodzi od lokalnych dostawców. Warto także zdecydować się na firmy, które swoje produkty wytwarzają w Polsce i podlegają polskiemu prawu.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined