01.12.2019

Dlaczego dzieci nie nadają się na opiekunów psów? Tłumaczy weterynarz

author-avatar.svg

Z życia weterynarza

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Małe dziecko i mały piesek - cóż za doskonałe połączenie! Będą się razem wychowywać! Chwileczkę… Ale czy to aby na pewno dobry pomysł?

dzieci się nie nadają

fot. Shutterstock

Komu z nas nie zdarzyło się potrącić – czy nawet przypadkiem nadepnąć – swojego czworonoga… Czasem psiak tak się kręci, że o nieszczęście nie jest trudno. Moja babcia potknęła się kiedyś o mojego psa tak niefortunnie, że aż się przewróciła! Takie wypadki zdarzają się z udziałem dorosłych ludzi od czasu do czasu. Natomiast przy dzieciach zdecydowanie częściej!

Tak, ale pod kontrolą

Przez nieuwagę dziecko może skrzywdzić psa. Wszyscy wiemy, jak zachowuje się nieupilnowane małe dziecko – ciągnie pupila za sierść i uszy, pełza po nim… Tak poznaje świat i z jego perspektywy jest to normalne. Ale jeśli mówmy o psach – nie powinno być to akceptowane! I nie powinno się zdarzać. Nigdy.

Starsze dzieci, jak już są sprytniejsze i potrafią zaopiekować się psem, często są proszone przez dorosłych o pomoc. Karmienie, wyprowadzanie na dwór, czesanie. Wszystko to jest doskonałym pomysłem – pod warunkiem że odbywa się pod kontrolą dorosłych, a obowiązki wobec psa są dopasowane do wieku i możliwości dziecka.

Dlaczego dzieci się nie nadają?

Niestety niemiłą przygodę miała moja klientka wraz ze swoją córką i jednym z psów… Kobieta do przychodni wpadła zapłakana. Na moje pytanie, co się stało, powiedziała jedynie, że pies wypadł dziecku z rąk. Dopiero wtedy zauważyłam, że trzyma coś w rękach. Zawiniątko w kocu. Głowa, która wystawała z koca, była wiotka.

Szybko na stół, oględziny, stetoskop – brak akcji serca. Próba reanimacji, ale nic z tego. Psa już z nami nie było. A to dopiero szczeniak, piękny, w kurteczce, młodziutki maltańczyk.

Zapłakana właścicielka zaczęła tłumaczyć, że szła z córką po schodach, w rękach miała torby, a dziecko niosło psa. Nikt się nie spodziewał tragedii. Ale niestety wydarzyło się. Piesek wyślizgnął się dziecku z rąk i upadł z dużej – jak na takie maleństwo – wysokości. Musiał uderzyć głową, ponieważ zgon nastąpił natychmiast. Smutne oczy z rozszerzonymi źrenicami, które już nie obejrzą niebieskiego nieba i słońca.

Kto tu zawinił?

Na pewno nie pies. Skoro był niesiony, powinien być bezpieczny. Dziecko? Też nie – małe dzieci mają zdecydowanie mniej zdolności manualnych, gorzej przewidują sytuacje i trudniej im opanować małe, wijące się ciałko psa. Zdecydowanie trudniej niż osobom dorosłym. To co? Mama? Na to wygląda. To my, dorośli, powinniśmy przewidzieć nieprzewidywalne. To my dbamy o zdrowie (i życie) istot pod naszą opieką. Tyczy się to dzieci, ale także zwierząt. Bez nas są bezbronne, a przy tym są od nas uzależnione.

W reklamach, filmach i książkach pięknie wyglądają psiaki czy kociaki z niemowlakami. Rosną i wychowują się razem. Ale małe dziecko nigdy nie dorówna psu. Ten drugi przecież znacznie szybciej się rozwija i dorasta. Nie należy uczyć małych dzieci odpowiedzialności na zwierzętach jako na żywych modelach. Bo to bym ostatnim dzieje się krzywda.

Opisany przez mnie przypadek skończył się najgorzej jak mógł. Pieska nie udało się w żaden sposób uratować. Moje oburzenie i niezgoda na taką tragedię były ogromne. Ale nie mogłam kompletnie nic zrobić.

Pierwsza publikacja: 26.04.2022

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Z życia weterynarza

Lekarz weterynarii z województwa mazowieckiego. Specjalnie dla portalu Psy.pl opisuje nietypowe przypadki i interesujące historie ze swojej codziennej pracy.

Zobacz powiązane artykuły

18.06.2024

Mały pies to też pies! Czy pamiętasz o jego potrzebach?

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Psu, do prawidłowego funkcjonowania, trzeba zaspokoić szereg potrzeb. Mały pies nadal pozostaje psem i nie jest zabawką, pamiętaj o tym!

mały pies potrzeby gatunkowe

undefined

14.04.2024

Masz psa? Od tych 5 typów osób musisz się odciąć!

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Ludzie mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie i zachowanie twojego psa. Poznaj 5 typów osób, których lepiej unikać dla swojego dobra. I dobra psa!

5 typów osób od których musisz się odciąć

undefined

07.04.2024

Czy celowe rozmnażanie psów jest etyczne?

Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Celowe rozmnażanie psów w hodowlach budzi wiele kontrowersji. Czy w świecie, który wypełniony jest bezdomniakami, mamy prawo rozmnażać celowo psy konkretnych ras? Sprawdźmy!

czy celowe rozmnażanie psów jest etyczne

undefined

null

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata psów!

Zapisz się