19.12.2017
Sylwestrowe pułapki – o czym pamiętać?
Grzeczni Podopieczni
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W teorii sylwester to jedna noc. Jednak zamieszanie i pułapki, jakie mu mogą towarzyszyć, trwają o wiele dłużej. O czym więc nie wolno zapominać?
fot. Ewa Pawlikowska
Jakie sylwestrowe pułapki będą na nas – i na nasze psy – czyhać już za moment?
1. Zagubione psy
Rok w rok pierwsze dni stycznia wypełniają się ogłoszeniami o psach, które uciekły w sylwestrową noc i zaginęły. Czipowanie to dobry sposób, ale nie zawsze dany czytnik jest w stanie znaleźć zakodowany numerek, jak i nie zawsze numerek jest zarejestrowany w bazie danych. Dlatego adresówka to podstawa.
Dobrym pomysłem jest również zapasowa smycz podczas spaceru. Zabłąkane psy chętniej podchodzą do ludzi z psami i nie trzeba wiele wysiłku, aby wtedy takiego psa zapiąć i zgłosić odpowiednim służbom. Nawet jeśli nie możesz zatrzymać znajdy w domu, to twoja reakcja może przyspieszyć odszukanie domu, z którego pies uciekł. Oszczędzisz też zagubionemu stresu – wabienie, gonienie, czy zastawianie sprytnej pułapki to nic przyjemnego dla kanapowca, który nagle znalazł się w miejskiej dżungli bez swojego pana.
2. Niebezpieczne pułapki
Niektórzy sylwestrową noc wspominają cały rok. Co tu kryć, podczas noworocznego szaleństwa wiele może się wydarzyć. Prawdopodobnie dlatego styczniowy poranek wita nas rozbitymi butelkami, rozrzuconymi niedopałkami oraz resztkami jedzenia – czasem i częściowo już nadtrawionego. Dlatego w te pierwsze dni kontroluj uważnie swojego psa dla jego własnego dobra. Głupio by było zaczynać nowy rok od wizyty u weterynarza.
3. Niekontrolowane wybuchy
Prawo prawem, zabawa zabawą. Wszyscy właściciele psów doskonale wiedzą, że pierwsze petardy słychać na kilka dni przed wigilią, a ostatnie z nich milkną w styczniu. Sam huk i ich zapach być może nie byłby taki straszny (tak dla nas, jak i dla psa), gdyby nie ich nieprzewidywalność. Długa linka to najlepsze rozwiązanie na ten czas. Pies może swobodnie eksplorować teren, my mamy pewność, że jest jednak pod kontrolą.
4. Ostre zapachy
Nie tylko noworoczne dźwięki i błyski potrafią być dla psa nieprzyjemne. Nie zapominajmy, że pies widzi świat nosem. Zapach alkoholu, a także materiałów wybuchowych podczas spalania również może powodować dyskomfort oraz stres. Jeśli nasz pies jest lękliwy, warto oszczędzić mu takich doznań.
5. Nieprzewidziane sytuacje
Nowy rok to również czas odwiedzin znajomych, rodziny i wszelakich gości. Dlatego warto być ostrożnym podczas spaceru – nawet i na naszej stałej trasie. Pokrzykiwania, dźwięki klaksonów, odgłosy wyrzucanych butelek czy klapnięcia bagażników lub poranne śpiewy, czy też wciąż trwające wybuchy petard to coś teoretycznie oczywistego dla człowieka.
Jednak kilka nałożonych na siebie sytuacji może wytrącić z równowagi nie tylko nas, ale i naszego pupila. Gdy dodać do tego spacer luzem i uciekającego komuś psa, a także samochód prowadzony przez niewyspanego kierowcę, nieszczęście gotowe. A jak wiadomo – najlepiej zapobiegać.
Zoolog z pasji i wykształcenia. Na co dzień trener szkolenia psów i opiekun zwierząt. Odkąd udało jej się wytrenować kurę, a następnie żyrafę, wie, że nie istnieją psy głupie. Co najwyżej na tyle sprytne, aby takowe udawać :)
Zobacz powiązane artykuły
18.06.2024
Mały pies to też pies! Czy pamiętasz o jego potrzebach?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psu, do prawidłowego funkcjonowania, trzeba zaspokoić szereg potrzeb. Mały pies nadal pozostaje psem i nie jest zabawką, pamiętaj o tym!
undefined
14.04.2024
Masz psa? Od tych 5 typów osób musisz się odciąć!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Ludzie mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie i zachowanie twojego psa. Poznaj 5 typów osób, których lepiej unikać dla swojego dobra. I dobra psa!
undefined
07.04.2024
Czy celowe rozmnażanie psów jest etyczne?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Celowe rozmnażanie psów w hodowlach budzi wiele kontrowersji. Czy w świecie, który wypełniony jest bezdomniakami, mamy prawo rozmnażać celowo psy konkretnych ras? Sprawdźmy!
undefined