5 faktów z życia z jack russell terierem, o których nie miałeś pojęcia!

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Życie z jack russellem to przede wszystkim ciągły trening cierpliwości i konsekwencji. Wiele mówi się o oczywistych cechach tej rasy: pobudliwości, potrzebie aktywności, instynkcie łowieckim. Tymczasem istnieje wiele cech, które poznaje się dopiero z czasem, gdy pies zaufa i dobrze poczuje się w naszym domu.

5 faktów z życia z jack russell terierem

fot. Shutterstock

W ten sposób przedstawiamy 5 faktów z życia z jack russell terierem, o których próżno szukać informacji na forach internetowych. Ekskluzywnie, wprost z siedziby pewnego Małego Białego osobnika.

1. Wieczorem walczą o koc

Podobnie wyglądają w tej kwestii poranki czy noce. Jack russell terrier, ten niepokonany, uparty myśliwy wprost uwielbia wylegiwać się pod ciepłym kocem. Nocami z pewnością chętnie wkradnie się pod kołdrę, najlepiej na wysokości brzucha – najcieplej – albo od razu na poduszkę, tak dla komfortu. Mając JRT już zawsze będziesz sprawdzać, czy przypadkiem pod narzutą nie leży pies.

Jeśli myślisz, że ten opis dotyczy tylko miesięcy zimowych… to jesteś w błędzie! JRT to prawdziwe piecuchy, które cenią sobie możliwość przykrycia praktycznie w każdych warunkach. Najlepszym legowiskiem będzie takie, na którym będą mogły się same przykryć, np. w formie norki.

2. Nie są idealnym wyborem dla dzieci

Choć są na okrągło dla nich polecane. Niewielkie, ale mało delikatne; aktywne, chętne do wspólnych harców. To wszystko się oczywiście zgadza. Zapominamy jednak o tym, że JRT są również mało subtelne podczas większości zabaw. Nie stronią od używania zębów i pazurów w przeciąganiu się, bez pardonu skoczą dziecku na wysokość twarzy, aby zdobyć ulubiony smakołyk czy po prostu przebiegną po niemowlaku. Jeśli będą bardzo zajęte jedzeniem, to raczej nie zaakceptują grzebania w pysku przez młodego członka rodziny. Upatrzona przez psa, a porzucona przez dziecko zabawka musi być zabrana przez kogoś dorosłego, inaczej padnie ofiarą psich zębów.

Nie są to też psy, które spokojnie znoszą ciągnięcie za uszy, miętolenie skóry i łapanie za ogon. Przy ich pobudliwości i instynktownym, niekiedy nieprzemyślanym zachowaniu dziecko może szybko poczuć na skórze dotknięcie (nie ugryzienie!) psich zębów, a nawet usłyszeć ostrzegawcze warknięcie. Tutaj zdecydowanie niezbędny jest stały nadzór dorosłych!

JRT patrzy przez okno

3. Nie mają wbudowanych sztuczek

Tak, tak, to dziwi, zwłaszcza fanów filmu „Maska”!  Kolejny z 5 faktów z życia z jack russell terierem jest jednak taki, że JRT chętnie się uczą, o ile nie mają nic ciekawszego do roboty i są właściwie zmotywowane. To pierwsze to oczywiście żart – wystarczy dobrze wypracowana więź z opiekunem, aby JRT był skłonny do współpracy. To o motywacji to jednak czysta prawda – niektóre psy doskonale motywuje możliwość pobawienia się ulubioną piłką, podczas gdy inne wolą smaczny kąsek.

Są przy tym bardzo inteligentne – doskonale wiedzą, co im się opłaca, a co… niekoniecznie. Zapamiętają, w której szafce trzymacie najlepsze smakołyki i o której powinny dostać swoją porcję jedzenia wprost do miski. Nic nie umknie ich uwadze! Skrupulatnie upomną się o wszystkie swoje prawa i przywileje.

4. Z powodzeniem zastępują odkurzacze… i dają im zajęcie!

Z jednej strony żaden kąsek, który spadnie na podłogę, nie zmarnuje się w towarzystwie jack russell terriera. Możesz być pewien, że pies wyczuje drgania powietrza wywołane przez spadający z kanapki kawałek szynki i pobije prędkość światła, dopadając do kąska, zanim ten dotknie podłogi. Na spacerach podobnie – nie przepuści żadnej rybiej głowie czy resztkom, które sąsiadka wyrzuciła przez okno. Jednak – coś za coś. Jeśli zdecydujesz się na gładkowłosego JRT, to na podłodze zamiast jedzenia znajdziesz turlające się kępy białej sierści. To nic, że rano odkurzałeś – wieczorem one znów tam są. Pojawią się na skarpetkach wszystkich gości i zmuszą cię do zmiany garderoby z ciemnej na jasną.

5. Szczekają w najmniej odpowiednim momencie

Gość u drzwi? Listonosz? A może włamywacz? Pies śpi i zachowuje się, jakby go generalnie nie było. Odległe szczeknięcie dwa kilometry dalej, kiedy ty właśnie usypiasz dziecko? Kawalkada szczeków u twojego JRT! Są psy bardziej i mniej szczekliwe. Ten drugi egzemplarz trafił się nam, a mimo to pory jego szczekania zadziwiają. Sam z siebie na dworze szczeka jedynie podczas zabawy. Gdy wygląda przed okno czy z balkonu, to każdy przechodzący w promieniu kilkuset metrów pies staje się śmiertelnym wrogiem, którego trzeba obszczekać.

Podejrzany, pijany facet nachalnie idzie w twoją stronę? To idealny moment, aby się z nim przywitać! Jesienne liście leżą pod nieodległym drzewem i cichutko szeleszczą? Trzeba je zdecydowanie obszczekać, bo są wrogiem, który zawładnie całą okolicą!

Jack russell z patykiem

Oto 5 faktów z życia z jack russell terierem…

Powyższy tekst „5 faktów z życia z jack russell terierem” warto traktować z przymrużeniem oka, w końcu każdy pies jest inny. Artykuł został jednak stworzony na podstawie naszego życia z JRT i odkryć, o których żaden opiekun czy hodowca wcześniej nie wspominał.

Autor: Biały Jack

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się