FOKSTERIER KRÓTKOWŁOSY


Energiczny, niezbyt duży pies o dynamicznym charakterze. Odmiana o krótkiej sierści (obecnie traktowana jako osobna rasa) jest mniej znana od szorstkowłosego kuzyna. Foksterier jest czujny, szybki i zwinny. Nie przepada za innymi psami. Mimo niewielkich rozmiarów potrafi bronić rodziny, jeśli poczuje, że grozi jej niebezpieczeństwo, będzie więc czujnym stróżem. Ze starszymi dziećmi dobrze się dogada, jeśli będą potrafiły odnosić się do niego z respektem.

 

Charakter rasy foksterier krótkowłosy

Foksterier to duży pies w niewielkim ciele. Cechuje go temperament prawdziwego teriera. Jest zwierzęciem pełnym energii i żywiołowym. Interesuje go wszystko, co się dzieje wokół, wciąż jest gotowy do działania. Oddany członkom domowego stada, także w stosunku do obcych odnosi się raczej przyjacielsko.

Umiejętności

Mimo niewielkich rozmiarów potrafi bronić rodziny, jeśli poczuje, że grozi jej niebezpieczeństwo, będzie więc czujnym stróżem. Ze starszymi dziećmi dobrze się dogada, jeśli będą potrafiły odnosić się do niego z respektem. Nie poleca się jednak terierów rodzinom z małymi pociechami.

Ze względu na silny instynkt łowiecki foksterier krótkowłosy wymaga starannej socjalizacji z kotami i innymi zwierzętami domowymi. Nawet zaprzyjaźniony ze „swoim” kotem, chętnie pogoni obcego mruczka na dworze – lepiej więc nie spuszczać go ze smyczy. Jak większość terierów foksy bywają zadziorne wobec innych psów. Raczej nie wszczynają bójek, ale w razie zaczepki nie dadzą sobie w kaszę dmuchać.

Choć ze względu na niewielkie rozmiary foksteriery dobrze sprawdzają się w mieście, nie wolno zapominać o ich potrzebie ruchu. Jeśli nie damy im możliwości zaspokojenia jej, mogą poczynić szkody.

Foksterier krótkowłosy w biegu
fot. Shutterstock

Właściciele wypielęgnowanych ogrodów powinni wziąć pod uwagę, że foks lubi kopać. Dobrze jest więc zawczasu wydzielić mu miejsce, w którym mógłby realizować swoje instynkty. Nauczenie przedstawiciela tej rasy, gdzie mu kopać wolno, a gdzie nie jest to dozwolone, wymaga jednak cierpliwości.

Aby pomóc psu wytracić nadmiar energii, warto – oprócz długich spacerów – umożliwić mu np. uprawianie psiego sportu. Foksteriery dobrze sobie radzą w agility i flyballu. Silny instynkt pogoni sprawia, że z upodobaniem aportują zabawki. Piłeczka w kieszeni może pomóc w nauce posłuszeństwa.

Szkolenie i wychowanie

Mimo że foksteriery są inteligentne, nie zawsze jest to proste – bywają bowiem uparte. Jeśli jednak znajdziemy odpowiednią motywację, szkolenie może się okazać niezbyt uciążliwe. W nauce dobrze sprawdza się np. kliker.

Grupa szczeniąt foksteriera na szarym tle
fot. Shutterstock

Klucz do sukcesu w wychowaniu teriera leży w umiejętnym połączeniu konsekwencji i motywacji. Trzeba przy tym pamiętać, że zdecydowane podejście nie oznacza twardej ręki. W razie brutalnego potraktowania foksteriery potrafią użyć zębów w obronie własnej…

Dla kogo ta rasa

To dobry towarzysz dla osób konsekwentnych i chcących poświęcić czas na wspólną aktywność z psem. Nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi.Wady i zalety rasy foksterier krótkowłosy

Wady

 • uparty
 • może być agresywny wobec innych psów
 • wymaga sporo ruchu i zajęcia
 • ma silny instynkt łowiecki

Zalety

 • wesoły towarzysz
 • lubi uczestniczyć w różnych aktywnościach
 • nieskomplikowany w pielęgnacji
 • tani w utrzymaniu
 • zdrowy


Zdrowie rasy foksterier krótkowłosy

Foksteriery zazwyczaj cieszą się żelaznym zdrowiem. Są odporne na różne warunki atmosferyczne. Nie występują u nich powszechne problemy genetyczne, a jeśli już taki się zdarzy, jest to raczej przypadłość indywidualna, a nie typowa dla rasy.

Portret foksteriera krótkowłosego
fot. Shutterstock

Żywienie

Fokteriery nie są też wymagające, jeśli chodzi o żywienie. Zazwyczaj mają dobry apetyt, ale szybko spalają przyswojoną energię.

Foksterierka ze szczeniętami
fot. Shutterstock

Pielęgnacja

Pielęgnacja krótkiej szaty foksa jest łatwa. Od czasu do czasu powinno się go wyszczotkować gumową szczotką lub rękawicą z wypustkami, które doskonale usuwają martwy włos, a równocześnie masują skórę. Częstotliwość zwiększamy w okresie linienia, które u tej rasy jest intensywne, gdyż jej szata posiada podszerstek. Przygotowanie do wystawy obejmuje kąpiel i przycięcie dłuższej sierści na szyi i portkach.Historia rasy foksterier krótkowłosy

Foksteriery są starą angielską rasą. Pochodzą od terierów staroangielskich, w tym od teriera białego i czarnego podpalanego. Mają też domieszkę krwi bulterierów, greyhoundów i beagle’i.

Szczenię foksteriera na szarym tle
fot. Shutterstock

Wyhodowano je do pomocy myśliwym i wykorzystywano podczas polowań parfors (konny pościg za zwierzyną, aż padnie ze zmęczenia) z foxhoundami – gończymi na lisy. Miały za zadanie zlokalizować rudzielca, który ukrył się w norze, i wskazać myśliwym miejsce przez oszczekiwanie. Polowano z nimi także na inne małe i średnie ssaki.

Portret foksteriera krótkowłosego
fot. Shutterstock

Jeszcze w połowie XIX wieku foksteriery krótko- i szorstkowłose stanowiły jedną rasę. Z czasem zaprzestano krzyżowania i powstały dwie odmiany. Klub Foksteriera zaczął działać w Anglii w 1876 r. i jeszcze w tym samym roku opublikował wzorzec rasy. W 1883 r. odbyła się wystawa, na której po raz pierwszy foksteriery szorstko- i krótkowłose oceniano osobno.Wzorzec rasy foksterier krótkowłosy

Foksterier krótkowłosy – grupa III FCI, sekcja 1, nr wzorca 12

 • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
 • Charakter: aktywny, żywiołowy, bystry, przyjacielski, nieustraszony
 • Wielkość : niesprecyzowana we wzorcu; psy – 37-42 cm, suki 36-40 cm
 • Waga: psy – 7,3-8,2 kg, suki – 6,8-7,7 kg
 • Szata: krótka, prosta, gładka, przylegająca, twarda, gęsta
 • Maść: biała, biała z łatami brązowymi, biała z łatami czarnymi podpalanymi, biała z łatami czarnymi; biel powinna dominować
 • Długość życia: 12-15 lat
 • Podatność na szkolenie: średnia
 • Aktywność: duża
 • Koszty utrzymania: 70-120 zł miesięcznie
 • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
 • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce działa kilka hodowli, na szczenię trzeba czasem poczekać
 • Cena psa z rodowodem: 1200-2200 zł


Ciekawostki o rasie foksterier krótkowłosy

Foksterier krótkowłosy Montmorency jest jednym z głównych bohaterów napisanej pod koniec XIX w. popularnej książki Jerome K. Jerome „Trzech panów w łódce (nie licząc psa)”, która dziś należy już do klasyki i wciąż bawi kolejne pokolenia. Trzej angielscy dżentelmeni i Montmorency przeżywają w niej wiele komicznych przygód podczas spływu Tamizą.

Obecnie foksteriery, z których wiele zachowało instynkt myśliwski, bywają nadal wykorzystywane do polowań. Jednak o wiele częściej pełnią funkcję psów do towarzystwa.