16.01.2009
Jakie charaktery mają shih tzu i cocker spaniel angielski?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Shih tzu to piesek wesoły, łagodny i towarzyski. Chętnie przebywa wśród ludzi i mocno przywiązuje się do właściciela. Jest jednak niezależny i ma kocią naturę - np. najchętniej sam decyduje, kiedy nadeszła pora na pieszczoty, a kiedy czas na odpoczynek. Jest przyjacielem dzieci, ale trzeba pilnować, aby nie był przez nie nadmiernie niepokojony.
fot. Shutterstock
Shih tzu może mieszkać z innymi zwierzętami – szczególnie dobrze dogaduje się z kotami. Nie wolno jednak dopuszczać do zbyt żywiołowych zabaw, w czasie których łatwo o urazy, np. płytko osadzonych oczu.
To pies inteligentny, ale uparty. Szkolenie trzeba rozpocząć wcześnie i uzbroić się w cierpliwość. Shih tzu szybko się uczy, obserwując inne psy – warto więc ćwiczyć w towarzystwie wyszkolonego czworonoga.
Pies tej rasy nie linieje, ale jego długa szata wymaga regularnego czesania co 1-2 dni (przed zabiegiem trzeba zwilżyć sierść specjalnym płynem lub odżywką rozcieńczoną wodą). Kąpiemy go co 1,5 tygodnia w szamponie do długiego włosa; po kąpieli zawsze stosujemy balsam. Sierść wycieramy delikatnie ręcznikiem, a następnie używamy suszarki. Włosy na czubku głowy upinamy w kucyk. Jeżeli czworonóg nie jest wystawiany, można go co dwa miesiące strzyc. Co dwa tygodnie należy wycinać włosy między opuszkami palców.
Cocker spaniel angielski, wyhodowany do polowania, chociaż dzisiaj jest głównie psem do towarzystwa, to nadal wykazuje instynkt myśliwski – może np. chcieć pobiec za ptakami. Dlatego w mieście lepiej wyprowadzać go na smyczy.
Pies tej rasy ma duży temperament, wesołe usposobienie, jest odważny i zapalczywy. Mocno zżywa się z opiekunem, ale nie jest absorbujący. To czujny stróż, jednak z uwagi na łagodny charakter raczej nie obroni nas przed intruzem.
Chętnie się bawi z innymi psami i pierwszy raczej nie wszczyna bójek. Jest aktywny i potrzebuje codziennej porcji ruchu – choć nie tak dużo jak inne rasy myśliwskie. To pojętny uczeń, ale najlepsze efekty szkoleniowe uzyskuje się, traktując go łagodnie, lecz stanowczo.
W przeciwieństwie do shih tzu cocker spaniel linieje, jednak systematyczna pielęgnacja pozwala nie odczuć tak bardzo tej różnicy. Psa tej rasy należy szczotkować co kilka dni i kąpać w miarę potrzeby w szamponie do średniej długości włosa. Potrzebne jest też trymowanie (wyskubywanie martwego włosa) na głowie, grzbiecie i bokach tułowia – pierwszy raz wykonujemy je, gdy pies ma około siedmiu miesięcy. Odpowiednio podcinając sierść, modelujemy sylwetkę. Jeżeli nie mamy doświadczenia, lepiej takie zabiegi powierzyć specjaliście – trzeba wtedy odwiedzać psi salon co trzy miesiące.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined