REKLAMA
REKLAMA

Jakie charaktery mają shih tzu i cocker spaniel angielski?

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Shih tzu to piesek wesoły, łagodny i towarzyski. Chętnie przebywa wśród ludzi i mocno przywiązuje się do właściciela. Jest jednak niezależny i ma kocią naturę - np. najchętniej sam decyduje, kiedy nadeszła pora na pieszczoty, a kiedy czas na odpoczynek. Jest przyjacielem dzieci, ale trzeba pilnować, aby nie był przez nie nadmiernie niepokojony.

Głowa shih tzu

fot. Shutterstock

REKLAMA

Shih tzu może mieszkać z innymi zwierzętami – szczególnie dobrze dogaduje się z kotami. Nie wolno jednak dopuszczać do zbyt żywiołowych zabaw, w czasie których łatwo o urazy, np. płytko osadzonych oczu.

To pies inteligentny, ale uparty. Szkolenie trzeba rozpocząć wcześnie i uzbroić się w cierpliwość. Shih tzu szybko się uczy, obserwując inne psy – warto więc ćwiczyć w towarzystwie wyszkolonego czworonoga.

Pies tej rasy nie linieje, ale jego długa szata wymaga regularnego czesania co 1-2 dni (przed zabiegiem trzeba zwilżyć sierść specjalnym płynem lub odżywką rozcieńczoną wodą). Kąpiemy go co 1,5 tygodnia w szamponie do długiego włosa; po kąpieli zawsze stosujemy balsam. Sierść wycieramy delikatnie ręcznikiem, a następnie używamy suszarki. Włosy na czubku głowy upinamy w kucyk. Jeżeli czworonóg nie jest wystawiany, można go co dwa miesiące strzyc. Co dwa tygodnie należy wycinać włosy między opuszkami palców.

Cocker spaniel angielski, wyhodowany do polowania, chociaż dzisiaj jest głównie psem do towarzystwa, to nadal wykazuje instynkt myśliwski – może np. chcieć pobiec za ptakami. Dlatego w mieście lepiej wyprowadzać go na smyczy.

Pies tej rasy ma duży temperament, wesołe usposobienie, jest odważny i zapalczywy. Mocno zżywa się z opiekunem, ale nie jest absorbujący. To czujny stróż, jednak z uwagi na łagodny charakter raczej nie obroni nas przed intruzem.
Chętnie się bawi z innymi psami i pierwszy raczej nie wszczyna bójek. Jest aktywny i potrzebuje codziennej porcji ruchu – choć nie tak dużo jak inne rasy myśliwskie. To pojętny uczeń, ale najlepsze efekty szkoleniowe uzyskuje się, traktując go łagodnie, lecz stanowczo.

W przeciwieństwie do shih tzu cocker spaniel linieje, jednak systematyczna pielęgnacja pozwala nie odczuć tak bardzo tej różnicy. Psa tej rasy należy szczotkować co kilka dni i kąpać w miarę potrzeby w szamponie do średniej długości włosa. Potrzebne jest też trymowanie (wyskubywanie martwego włosa) na głowie, grzbiecie i bokach tułowia – pierwszy raz wykonujemy je, gdy pies ma około siedmiu miesięcy. Odpowiednio podcinając sierść, modelujemy sylwetkę. Jeżeli nie mamy doświadczenia, lepiej takie zabiegi powierzyć specjaliście – trzeba wtedy odwiedzać psi salon co trzy miesiące.

 

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s