14.03.2023
Japońskie rasy psów – czy znasz je wszystkie?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Japońskie rasy psów stają się popularne na całym świecie. To właśnie ten kraj jest kolebką wielu pierwotnych ras, takich jak akita czy shiba. Poznaj bliżej charakterystykę tych psów, ich użytkowość oraz ciekawostki na ich temat.
fot. Shutterstock
Z artykułu dowiesz się, jakie są japońskie rasy psów. Poznasz ich charakterystykę, historię oraz przeznaczenie. W poniższym tekście zawarliśmy także mniej znane fakty dotyczące czworonogów hodowanych w Japonii. Niektóre z nich zostały nawet okrzyknięte pomnikami przyrody!
Japońskie rasy psów – dlaczego są tak popularne?
Japońskie rasy psów zyskują na popularności nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wiele z nich należy do grupy ras pierwotnych. Pierwsze wzmianki o niektórych odnotowano ponad siedem tysięcy lat temu i to właśnie od nich pochodzą też inne rasy na całym świecie.
Japońskie psy stały się rozpoznawalne w sieci, jak to miało miejsce w przypadku shiba inu. Zdjęcie przedstawiciela tej rasy najpierw stało się memem, a później dla żartów stworzono kryptowalutę shiba, która odniosła niezwykły sukces.
Niektóre japońskie rasy psów uznane zostały za dobro narodowe i stały się pomnikami przyrody. Przykładem są tu mało popularne rasy kai czy kishu. Wiele ze znanych psów rasowych to różnego rodzaju szpice różniące się między sobą wyglądem i rolą odgrywaną przy boku człowieka. W zamierzchłych czasach wykorzystywane były między innymi do polowań na niedźwiedzie czy jako psy stróżujące.
Psy japońskie – jakie mają przeznaczenie?
Japońskie rasy psów to w szczególności szpice, które wykorzystywano do polowań i stróżowania, ale też duże mastify wykorzystywane w walkach psów i do obrony. Jeśli jesteś wielbicielem terierów, to w Japonii znajdziesz teriera japońskie, który niestety jest mało popularny i ciężko go kupić w Polsce.
Japońskie rasy psów to nie tylko zwierzęta hodowane do pracy, ochrony czy polowania, ale też psy ozdobne. Jednym z popularniejszych jest znany od ponad trzech tysięcy lat chin japoński, który tak naprawdę pochodzi z Korei. W Japonii rasa ta uznawana jest za psa do towarzystwa czy tak zwanego psa salonowego.
Najpopularniejsze japońskie rasy psów
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze japońskie rasy psów. Dodatkowo wymieniliśmy również pozostałe czworonogi, które wywodzą się z tego kraju. Dzięki temu w jednym miejscu znajdziesz wszystkie interesujące Cię informacje.
Akita inu – towarzysz samurajów
Pies rasy akita to czworonóg zaliczany do grupy szpiców i psów pierwotnych według klasyfikacji FCI. W dzisiejszych czasach pełni rolę pupila do towarzystwa, a reprezentanci tej rasy to bardzo często gwiazdy portali społecznościowych ze względu na wysoką fotogeniczność. Akity to niezależne, średniej wielkości psy, które wymagają doświadczonego opiekuna. Dawniej hodowano je i wykorzystywano do walk psów, polowań oraz stróżowania.
Shiba inu – pieseł z memów
Shiba jest małym, ale bardzo harmonijnie zbudowanym przedstawicielem japońskich ras psów. Wykorzystywano go do polowań na ptactwo i drobną zwierzynę. Pierwsze wzmianki na jego temat datuje się na ponad siedem tysięcy lat temu. Jest to kolejny szpic, który wymaga konsekwencji i stanowczości w wychowaniu. Shiba z racji swojego pierwotnego przeznaczenia uwielbia tropić i wymaga dużej aktywności. Zdobył popularność jako pieseł z memów oraz kryptowalutę o tej samej nazwie.
Chin japoński – pies salonowy
Chin należy do ras miniaturowych i osiąga do 3 kg masy ciała. Ten reprezentant japońskich ras psów został sprowadzony do Europy dosyć późno, bo dopiero w XII wieku. W Japonii znany jest od ponad dwóch tysięcy lat. Chin jest bardzo chętny do zabawy i łasy na pieszczoty, dlatego mieści się w grupie psów ozdobnych i do towarzystwa. W takim też celu rasa została wyhodowana – jej przedstawiciele dotrzymywali towarzystwa japońskiej inteligencji. Chin japoński ma przepiękny, długi włos w kolorze białym z czerwonymi lub czarnymi łatami.
Tosa inu – lojalny i pewny siebie
Tosa inu nazywany jest też mastifem japońskim. Charakteryzują go bezwzględna lojalność wobec opiekuna i mocny charakter. Tosy samym wyglądem budzą respekt. Należą do grupy molosów, a ich waga może wynieść do 75 kg. Jeśli decydujesz się na tego właśnie psa, podczas jego wychowywania musisz być konsekwentny i stanowczy, aby zapracować na jego posłuszeństwo. Bez odpowiedniej tresury tosa może stać się nieprzewidywalny. W wielu krajach rasa ta zaliczana jest do „psich morderców”, choć w rzeczywistości to inteligentny pies, który musi trafić w odpowiednie ręce.
Shikoku – dziedzictwo narodowe Japonii
Shikoku, inaczej zwany Kochi-Ken, jest psem myśliwskim znanym już w czasach starożytnych. Rasa została uznana za pomnik przyrody. Ma silny charakter i wymaga bardzo dużo ruchu. Czworonogi z rodowodem najczęściej występują w różnych odcieniach brązu z białymi łatami w okolicach ogona, łap i szyi.
Inne japońskie rasy psów
Do pozostałych japońskich ras psów zaliczane są:
- nihon teria,
- hokkaido,
- szpic japoński,
- kai,
- kishu.
Dodatkowo akitę amerykańską, choć rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych, uważa się za rasę o japońskim pochodzeniu. Została bowiem rozwinięta na podstawie psów rasy akita.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Agresywne psy – wykaz ras psów uznawanych za agresywne
Ten tekst przeczytasz w 12 minut
Niektóre rasy psów uznawane są za niebezpieczne, a przy ich zakupie wymagane jest specjalne zezwolenie. Jakie rasy znalazły się w polskim wykazie ras psów uznawanych za agresywne?
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined