22.11.2020
6 powodów, dla których twój pies stał się agresywny
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies nigdy nie gryzie bez powodu! Sprawdź, jak rozpoznać przyczyny, dla których twój domowy czworonóg nagle stał się agresywny.
fot. Shutterstock
Żaden pies nie reaguje agresją bez powodu. Istnieje wiele przyczyn, dla których domowe czworonogi mogą warczeć, szczekać, a nawet gryźć. Jeśli twój pies stał się agresywny, koniecznie zastanów się, co spowodowało takie zachowanie zwierzaka. Oto 6 powodów, dla których psy mogą zachowywać się agresywnie.
Dlaczego pies stał się agresywny?
Psiak, który reaguje agresją, to ogromny problem dla jego opiekunów. Życie z agresywnym wobec nas, obcych ludzi lub innych psów zwierzakiem bywa prawdziwym koszmarem… Jednak musimy pamiętać, że każda psia agresja ma swój powód. Żaden pies nie chce zrobić człowiekowi krzywdy bez przyczyny! Właściwe rozpoznanie problemu skłaniającego zwierzaka do zachowań agresywnych pozwoli nam pracować z psiakiem i sprawić, że stanie się spokojniejszy i szczęśliwszy. Jakie są najczęstsze powody, dla których psy stają się agresywne?
1. Ból
Ból to najczęstsza przyczyna pojawienia się nagłej agresji u domowego czworonoga. Może go powodować nasz dotyk – jeśli pogłaszczemy psa po zranionym miejscu, złapiemy za złamaną łapę czy niechcący nadepniemy, psiak może zawarczeć lub ugryźć, chcąc bronić się przed bólem. Agresję u psów może powodować także ból przewlekły, na przykład towarzyszący zapaleniu pęcherza czy zapaleniu ucha. Irytujące zwierzaka odczucie może również sprawić, że czworonóg będzie rozdrażniony i gwałtowniej zareaguje na niemiłą sytuację.
Jeśli oprócz agresji zaobserwujesz u swojego psa osłabienie, biegunkę, brak apetytu lub niechęć do zabawy, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Wyleczenie powodującej ból choroby sprawia najczęściej, że zwierzak znów staje się radosnym i miłym czworonogiem!
2. Strach
Przestraszony, przyparty do muru psiak może zacząć warczeć i kłapać zębami. Jednak zanim się do tego ucieknie, będzie wysyłał nam całą gamę sygnałów uspokajających, które mogą świadczyć o narastającym strachu zwierzaka. Skulone ciało, położone płasko uszy, ogon podwinięty pod brzuch i duże, wytrzeszczone oczy to mowa ciała jasno wskazująca na strach. Jeśli do takiego zwierzaka wyciągniemy rękę, może on ugryźć, chcąc bronić się przed zagrożeniem.
W przypadku psa, który wykazuje tak silne reakcje lękowe, niezbędna będzie pomoc dobrego behawiorysty lub trenera. Psi ekspert pokaże, jak pracować ze zwierzakiem, by czuł się bezpiecznie przy swoich opiekunach i oswoił z otoczeniem.
3. Frustracja
Brak zaspokojenia psich potrzeb może skutkować u zwierzaka narastaniem napięcia i kumulowaniem się energii, która nie znajduje ujścia. Pozbawiony odpowiednich spacerów, zdrowej dawki węszenia, solidnego odpoczynku lub częstych kontaktów z opiekunem psiak stanie się sfrustrowany, nadmiernie pobudzony i reaktywny.
Silne emocje idą często w parze z gwałtownymi, nieprzemyślanymi reakcjami na pobudzające bodźce – przejeżdżający rower, biegnące dziecko, osobę na deskorolce. Taki widok może wywołać u psa chęć pogoni i złapania zębami uciekający obiekt… Praca ze sfrustrowanym, reaktywnym psem bywa długa i uciążliwa, dlatego warto udać się po pomoc do sprawdzonego behawiorysty.
4. Obrona zasobów
Agresja w obronie zasobów to naturalne zachowanie psów. Mogą one bronić zabawek, jedzenia, a nawet posłań zarówno przed człowiekiem, jak i przed innymi czworonogami. Psiak z takim problemem zazwyczaj przed atakiem wysyła całą gamę sygnałów ostrzegawczych, sztywniejąc, groźnie łypiąc, warcząc, zanim przejdzie do faktycznego ataku.
Cięższe przypadki wymagać będą systematycznej pracy, zachowania ostrożności, a nawet przearanżowania domowej przestrzeni. Obrona zasobów jest jednak problemem, który dość łatwo przepracować z psiakiem!
5. Trauma
Część adoptowanych psów może mieć za sobą bardzo trudne przeżycia. Czworonóg, który był w przeszłości bity, może bronić się agresją na widok podniesionej ręki, kija od szczotki czy prób przytrzymania. Często takie reakcje są wyuczone, przez co straumatyzowany zwierzak reaguje odruchowo, bez wyraźnego ostrzeżenia.
Takie problemy nie muszą dotyczyć wyłącznie zwierzaków ze schroniska czy z ulicy – również psiaki z pseudohodowli mogą mieć wiele takich traum!
6. Hormony
Zapach suki w cieczce potrafi nieźle namieszać w głowie niekastrowanym psom! W okresie cieczek samce chodzą często nabuzowane i są bardziej skłonne do awantur z innymi zwierzakami. Mogą wdawać się w bójki, które wprawdzie nie prowadzą do większych obrażeń, jednak wzbudzają niepokój w opiekunach czworonogów.
Takie zachowanie jest zupełnie naturalne dla dorosłych i dorastających samców, które nie przeszły zabiegu kastracji. Jeśli twój pies stał się agresywny w stosunku do innych samców, skonsultuj się z behawiorystą i wspólnie zastanówcie się, czy kastracja będzie odpowiednim rozwiązaniem problemu.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined