20.01.2023
Bramka zabezpieczająca dla psa. Jaką kupić i jak jej używać?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Bramka dla psa może znacznie ułatwić życie z domowym czworonogiem. Sprawdź, czy może przydać się także w twoim domu!
bramka dla psa zabezpieczająca.jpg
- Kiedy bramka dla psa może być przydatna?
- Jak wybrać dobrą bramkę zabezpieczającą?
- Jak przyzwyczaić psa do bramki?
Psy są niezwykle ciekawskie i uwielbiają towarzyszyć opiekunom niemal we wszystkich domowych czynnościach. Jednak taka asysta nie zawsze jest mile widziana! Psiak, który gania końcówkę odkurzacza podczas sprzątania, podkrada niemowlakowi zabawki czy ciągle wchodzi pod nogi podczas gotowania w kuchni bywa naprawdę uciążliwy. Z drugiej strony izolowanie go za zamkniętymi drzwiami też nie jest dobrym rozwiązaniem... Czy kupienie bramki zabezpieczającej dla psa to dobry pomysł? Sprawdź, kiedy jeszcze taka bramka może być przydatna i jaką wybrać!
Kiedy bramka dla psa może być przydatna?
Bramka rozporowa lub zwijana to doskonała alternatywa dla zamykania psa w innym pokoju podczas wielu sytuacji, w których obecność zwierzaka może przeszkadzać w codziennych czynnościach. Doskonale sprawdzi się przy psie, który:
- boi się i atakuje odkurzacz,
- skacze na gości lub nie toleruje kurierów,
- próbuje uciekać przez otwarte drzwi wejściowe,
- zaczepia raczkujące dziecko i kradnie mu zabawki,
- lubi przeszkadzać w kuchni podczas gotowania,
- nie dogaduje się dobrze z innym psem lub kotem,
- próbuje podjadać kotu karmę lub grzebie w kociej kuwecie,
- nie jest jeszcze nauczony czystości i mógłby zabrudzić dywan,
- nie powinien chodzić po schodach,
- na spacerach wchodzi w błoto i brudny lubi tarzać się w pościeli,
- piszczy za zamkniętymi drzwiami i próbuje je zniszczyć, gdy jest odizolowany w innym pokoju.
Dobrze ulokowana bramka dla psa pozwoli także rozdzielić czworonogi podczas pory karmienia, zapobiegnie ich konfliktom podczas nieobecności opiekuna w domu i zabezpieczy meble przed zniszczeniem. Jest więc jednym z najbardziej przydatnych sprzętów w domu, w którym pojawił się drugi psiak.
Trzeba pamiętać, że bramka zabezpieczająca nie rozwiąże problemów behawioralnych psa. W przypadku, gdy pies boi się odkurzacza, zachowuje się agresywnie wobec gości lub dziecka czy gdy pod jednym dachem mieszkają dwa nieprzepadające za sobą zwierzaki, wymagana będzie odpowiednia praca z psem. Postawienie bramki może być jednak ogromną pomocą do czasu, aż wprowadzone szkolenie lub terapia behawioralna zaczną przynosić skutki. By takie zabezpieczenie spełniało swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrane i właściwie zamontowane.
Jak wybrać dobrą bramkę zabezpieczającą?
W internecie jest dostępnych kilka rodzajów bramek. Różnią się one szerokością, sposobem montażu, wysokością i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Niektóre z bramek mogą mieć także specjalne drzwiczki dla kotów czy solidne zabezpieczenia przed otwarciem. Jaką bramkę dla psa wybrać?
- Bramka rozporowa - solidna i łatwa w montażu, można ją w każdej chwili wyjąć z futryny i zamontować w innych drzwiach. Do takiej bramki można często dokupić przedłużenie, które pozwoli na umieszczenie jej w szerszych drzwiach. Bramki rozporowe mogą jednak wypaść z futryny, gdy duży pies skoczy na nie łapami.
- Bramka rozwijana - wykonana jest z siatki lub płachty materiału, który zwija się w rolkę przymocowaną do jednej strony futryny. Takie bramki można łatwo zwinąć, by nie przeszkadzały, gdy nie są potrzebne. Jednak zazwyczaj nie są zbyt solidne i skaczący na nie psiak może je zerwać.
- Bramka przykręcana - robiona często na wymiar bramka, którą na stałe przykręca się do drzwi. Bramki takie nie wypadają z futryny, są bardzo solidne i najlepiej zabezpieczają psa. Są przy tym dość drogie i nie da się ich szybko zdemontować.
- Bramka wolnostojąca - może być ustawiona w dowolnym miejscu w domu i łatwo ją przenieść. Może także służyć jako parawan w pokoju. Jej konstrukcja nie jest jednak zbyt stabilna i nie zabezpieczy dużego psa.
- Bramka ze szczebelkami - doskonałe rozwiązanie w domu, w którym mieszka średni lub duży pies i kot. Szczebelki umożliwią kotu wejście do łazienki, kuchni lub na schody i zatrzymają większego czworonoga. Bramka ze szczebelkami nie sprawdzi się jednak przy malutkich psiakach i drobnych szczeniakach.
Przy wyborze bramki dla psa należy zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego została wykonana i jej wysokość. Bramka metalowa jest ciężka i droga, jest przy tym odporna na zniszczenie i pogryzienie. Bramka drewniana to trochę tańsze rozwiązanie, które jednak nie sprawdzi się przy psach z niszczycielskimi skłonnościami i lubiącymi gryźć drewniane meble. Bramka plastikowa jest tania i lekka, nie jest za to dobrym wyborem przy dużych, energicznych i silnych psach, które z łatwością ją połamią. Bramki materiałowe mogą natomiast ulec rozerwaniu, dlatego najlepiej sprawdzą się przy niewielkich psiakach i kotach.
Wysokość bramki powinna być dostosowana do wielkości psa i jego charakteru. Nawet małe, jednak skoczne psiaki mogą przedostać się przez bramkę sięgającą opiekunowi do pasa. Natomiast niektóre spokojne, duże psy nie będą miały ochoty przedzierać się nawet przez niski parawan.
Jak przyzwyczaić psa do bramki?
Wiele domowych czworonogów źle znosi odizolowanie za drzwiami pokoju, natomiast dobrze toleruje zamknięcie za bramką. Umożliwia ona bowiem obserwację otoczenia i nie odcina całkowicie zwierzaka od kontaktu z opiekunem. Wciąż jednak niektóre psy będą frustrować się, że nie mogą uczestniczyć w codziennych czynnościach i będą próbowały przeskoczyć zabezpieczenie, wypchnąć je z futryny lub pogryźć. Dlatego każdego czworonoga należy stopniowo przyzwyczajać do bramki.
Psy, które zostały nauczone pozostawania na posłaniu lub przebywania w klatce kennelowej, zajmowania się swoimi sprawami i spokojnego zostawania w domu dużo szybciej uczą się nie przeskakiwać bramek. Trening taki uczy bowiem cierpliwości i samodzielności oraz zwiększa tolerancję psa na frustrujące sytuacje. Jeśli jednak zwierzak nie potrafi zostać za bramką i próbuje ją sforsować, warto zapewnić mu na czas izolacji ciekawe zajęcie. W tym celu sprawdzają się maty węchowe, gumowe zabawki na jedzenie i twarde gryzaki. Czworonogowi należy także poświęcać dużo czasu i uwagi tak, by nie czuł się pominięty, gdy będzie pozostawał za bramką. Wspólna zabawa, długie, aktywne spacery i proste sesje treningowe połączone z zabawami węchowymi pozwolą zaspokoić potrzeby psa, zmniejszą poziom jego frustracji i sprawią, że zwierzak zacznie zachowywać się w domu dużo spokojniej.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.12.2024
Jak wybrać idealną zabawkę dla psa? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W sklepach znajdziemy niezliczone rodzaje sznurków, piłek, pluszaków i gumowych zabawek dla psów. Co z tego wybrać dla naszego pupila?
undefined
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined
29.11.2024
5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz zajęcia, które przełamie nudę i zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu proste zabawy umysłowe! Oto 5 propozycji zabaw, które z łatwością wykonasz w domu.
undefined