29.07.2020
Brokuły dla psa. Czy pies może jeść brokuły?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Brokuły to samo zdrowie! Jednak czy domowy czworonóg też może je jeść? Sprawdź, w jakiej formie możesz podać psu brokuły!
fot. Shutterstock
Nawet jeśli za nimi nie przepadamy, nie możemy zaprzeczyć, że są bardzo zdrowe. Jakie cenne składniki zawierają brokuły i czy te zielone warzywa posłużą także psu? Sprawdźmy!
Co zawierają brokuły?
Brokuły, zwane inaczej zielonym kalafiorem lub kapustą szparagową, polecane są dla wszystkich osób, które chcą dbać o swoje zdrowie. Nic dziwnego! Warzywa te są niskokaloryczne – 100 g brokułów ma jedynie 35 kcal – i mają dużą zawartość błonnika. Bogate są także w cenne witaminy, przede wszystkim witaminę C, A, K i kwas foliowy oraz składniki mineralne – wapń i potas. To jednak nie wszystko. W brokułach znajdziemy również silne antyoksydanty, które mogą chronić przed nowotworami i wrzodami żołądka. Mają także pozytywny wpływ na wzrok, stawy i stanowią doskonały składnik diety dla osób z cukrzycą czy nadwagą. Warzywa te można przyrządzać na wiele sposobów – gotować, zapiekać, maczać w sosie… Najwięcej cennych składników zachowują jednak na surowo lub gotowane na parze. Należy też pamiętać, że brokuł, tak jak inne warzywa kapustne, może być przyczyną nieprzyjemnych gazów…
Czy pies może jeść brokuły?
Domowe czworonogi nie potrzebują zbyt dużej ilości warzyw w swojej diecie. Szczególnie jeśli żywione są wysokiej jakości karmą suchą lub mokrą. Jednak gotowane na parze brokuły mogą stanowić zdrową przekąskę dla naszego zwierzaka. Niska kaloryczność brokułów sprawia, że mogą być one okazjonalnie używane jako zdrowa alternatywa dla tłustych psich przysmaków… O ile nasz psiak będzie chciał je jeść! Warzywa te powinny być podawane jedynie w niewielkich ilościach – zbyt duża porcja brokułów może wywołać biegunkę u psa i skutkować puszczaniem bąków. Z warzywem tym nie należy także przesadzać ze względu na zawarte w nich związki o nazwie izotiocyjaniany, które w większych ilościach mogą spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego u psów.
Jak przyrządzić brokuły dla psa?
Jeśli chcemy poczęstować naszego czworonoga tym warzywem, powinniśmy odpowiednio je przygotować. Nie należy podawać psom dużych kawałków łodygi, która może być przyczyną zadławienia. Najodpowiedniejsze będą kwiaty podzielone na niewielkie różyczki, a następnie ugotowane w nieosolonej wodzie lub na parze. Niektóre psy niechętnie jedzą tego rodzaju warzywa. Jeśli jednak zależy nam na dostarczeniu psu karmionemu dietą domową dodatkowej porcji błonnika i witamin, możemy rozgotować je i zblendować na papkę razem z innymi warzywami i niewielkim dodatkiem smacznych owoców. Brokuły mogą stanowić także zdrowy dodatek do przyrządzanych w domu psich przysmaków.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined