Ciąża urojona u psa i jej pierwsze objawy

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Półroczna suka gromadzi zabawki na posłaniu, czy w tym wieku może to być ciąża urojona?

smutny pies

fot. shutterstock

Psy małych ras dojrzewają szybciej, więc ciąża urojona może wystąpić już u półrocznej suki. U suk ras większych w wieku 6 miesięcy urojona ciąża jest raczej mało prawdopodobna. Musi ją bowiem poprzedzać cieczka.

Charakter zwierzęcia może się diametralnie zmienić

W przypadku ciąży urojonej po zakończeniu rui zmienia się nie tylko wygląd suki (powiększają się sutki), lecz i zachowanie. Staje się leniwa, traci zainteresowanie zabawą i szkoleniem. Przejawia za to większe niż zwykle skłonności do pieszczot, nadstawia do głaskania podbrzusze, ponieważ w gruczołach mlecznych zaczyna gromadzić się pokarm.

Najczęściej ciąży urojonej towarzyszy zbieranie i pilnowanie zabawek, które są dla suki substytutem szczeniąt, dlatego otacza je szczególną troską, liże lub nosi w pysku z miejsca na miejsce.

Czasami dochodzi do urojonego porodu, po którym suka dostrzega, że zabawki nie są jej dziećmi i stopniowo traci dla nich zainteresowanie. Występowanie ciąży urojonej zależy od wrodzonych predyspozycji, trybu życia, diety – najczęściej występuje u suk znudzonych i przekarmionych. Aby jej zapobiec, należy zapewnić suce jak najwięcej ruchu, a po cieczce zastosować niskokaloryczną dietę.

W razie wystąpienia objawów urojonej ciąży, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zastosuje on środki farmakologiczne, które zminimalizują objawy.

Jeśli suka ma skłonności do ciąży urojonej, nie należy jej po rui głaskać po brzuchu ani kupować jej zabawek wydających dźwięki przypominające popiskiwanie szczeniąt.

Suka, która nie miała jeszcze cieczki, a gromadzi zabawki, prawdopodobnie robi to z innych powodów. Motywem jej postępowania może być dominujący charakter, który każe jej rywalizować o rzeczy z resztą rodziny, lub po prostu nuda, brak ruchu, szkolenia, życiowych wyzwań. Być może ma zbyt dużo zabawek, toteż przyzwyczaiła się do wielu rzeczy na posłaniu.

Autor: Adam Zaremba-Czereyski

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się