26.12.2017
Co zrobić, aby pies wykonywał komendę, nie widząc smakołyku?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies wykonuje komendę tylko wtedy, kiedy dasz mu łapówkę w postaci przysmaku? To niestety najczęstszy błąd właścicieli czworonogów, którzy szkolą psa pozytywnymi metodami.
fot. Shutterstock
„Mój pies słucha i wykonuje komendę tylko wtedy, gdy mam smakołyki” – znasz ten problem? Niestety jest to dość częste utrapienie właścicieli psów, którzy zatracili się w pozytywnych metodach szkolenia psa.
Nagradzałeś psa solidną garścią smakołyków za każdą wykonaną komendę? To teraz zastanów się, dlaczego nagle czworonóg z własnej, nieprzymuszonej woli miałby zrezygnować z tych dobrodziejstw?
Jeśli pies nie chce współpracować, gdy nie widzi smakołyku, oznacza to, że prawdopodobnie traktowaliśmy smakołyk jak łapówkę, a nie jak nagrodę. Mówiąc wprost – psu, tak jak człowiekowi, nie zawsze się chce. Dlatego jeśli sięgałeś po smakołyk za każdym razem, kiedy twój pies nie chciał posłusznie z tobą współpracować, to nie dziw się, że teraz nie wykonuje komend bez przysmaku. W końcu wie, że ostatecznie i tak sięgniesz po te smakowite kąski, które trzymasz dla niego w kieszeni. Niestety jest to najczęstszy błąd początkujących nauczycieli psów.
Co zatem zrobić? Nagroda nie powinna być widoczna. Pies nigdy nie może być pewien, że ją dostanie. Nagroda ma być niespodzianką: czasem smakołykiem, kiedy indziej zabawką, pieszczotą czy dodatkowym spacerem…
Może nią być wszystko, co pies lubi. Skoro więc nasz czworonóg nie chce np. przyjść na zawołanie, jeśli nie widzi smakołyku w dłoni, trzeba zachęcić go do tego w inny sposób – odbiegając, kucając, udając, że znalazło się coś interesującego, a nawet… kopiąc dołek – i dopiero gdy podejdzie, podać mu wyjętą z kieszeni nagrodę.
Aby pies wykonywał komendę bez przysmaków…
Czy da się zatem wycofać nagrody ze szkolenia? Owszem, ale trzeba to robić stopniowo, co jakiś czas zmniejszając ich ilość. Należy mieć na uwadze fakt, że samo wykonanie komendy 15 razy z rzędu nie jest jednoznaczne z tym, że pies będzie ją wykonywać już do końca życia.
A kiedy przestać nosić kieszenie wypchane przysmakami? Jeżeli twój pies wykonuje polecenia za pomocą pochwał, przy czym jakość ich realizacji jest taka sama, kiedy nagradzałeś go przysmakami, to jest właśnie ten czas. Co więcej, musisz umieć przewidzieć zachowanie swojego psa w różnych sytuacjach i być go pewnym.
Nie znaczy to jednak, że mamy całkowicie eliminować smakołyki. Zróbmy czasem psu miłą niespodziankę i pochwalmy go częstując pysznym przysmakiem.
Autor: Maria Kuncewicz
Polecane przez redakcję
Reklama
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined