09.01.2022
Czy należy głaskać psa przed wyjściem z domu?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ignorować psa czy wylewnie się z nim żegnać i go głaskać? Co jest lepsze dla zwierzaka, który spędzi w domu kilka samotnych godzin? Uczeni próbowali się tego dowiedzieć.
fot. Shutterstock
Jeszcze kilka lat temu behawioryści doradzali, by wychodzić z domu po cichu – tak, aby pies nie zorientował się, że jego opiekuna nie ma w pobliżu. Badanie przeprowadzone na niewielkiej grupie psów podaje w wątpliwość powyższą radę. Okazuje się, że pogłaskanie czworonoga tuż przed wyjściem z domu może sprawić, że będzie on spokojniejszy podczas nieobecności opiekuna.
Gdy opiekuna nie ma w pobliżu…
Badanie pilotażowe zostało przeprowadzone przez dr Chiarę Mariti i jej zespół badawczy, a następnie opublikowane w Journal of Veterinary Behavior. W teście wzięło udział 10 psów, które nie wykazywały żadnych objawów lęku separacyjnego, a także ich opiekunowie.
Badacze podzielili czworonogi na dwie grupy. W pierwszej opiekunowie tuż przed odejściem głaskali psy przez minutę, zaś w drugiej ich zadaniem było ignorowanie swoich pupili przez taki sam czas i zniknięcie im z pola widzenia. Badanie zostało przeprowadzone na neutralnym gruncie. Po upłynięciu około trzech minut badacze przywoływali opiekunów, którzy ukrywali się za szopą.
Głaskać psa czy nie głaskać?
Naukowcy obserwowali zachowanie psów podczas nieobecności opiekunów – mierzyli tętno czworonogów przed i po rozłące, a także kortyzol w ślinie. Do jakich wniosków doszli? Badacze zaobserwowali, że chociaż żaden z psów nie był mocno zestresowany, czworonogi z obu grup prawie połowę czasu spędzały na poszukiwaniu opiekunów. To nie wszystko. Kluczowa różnica między grupami polegała na tym, że zwierzęta, które były głaskane przed zniknięciem opiekunów, wykazywały spokojniejsze zachowania, gdy zostały tylko z badaczem. Miały też niższe tętno.
Odkrycia naukowców sugerują, że „głaskanie psa przed rozłąką z opiekunem może mieć pozytywny wpływ na zwierzę i sprawi, że będzie ono spokojniejsze.” Badacze podkreślają też, że zagadnienie wymaga przeprowadzenia dalszych badań.
To w końcu głaskać psa przed wyjściem czy lepiej nie? Dr Marc Bekoff zaznacza, że każdy zwierzak jest inny – jednemu to pomoże i go uspokoi, drugiemu wręcz przeciwnie. To opiekun zna pupila najlepiej i wie, co jest dobre dla niego.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined