09.11.2017
Czy izolować psa od dziecka?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy w domu pojawi się dziecko, niektórzy rodzice zastanawiają się, czy dziecko i pies powinni razem dorastać, czy może lepiej byłoby ich od siebie odizolować.
fot. Shutterstock
Miniaturowy pudel o słodkim imieniu Miodzio mieszka w domu moich znajomych z dwuletnią Małgosią. Mieszka, ale tak naprawdę nie zna dziecka. Odkąd dziewczynka przyszła na świat, jej rodzice próbują ich odizolować. Trochę ze względów higienicznych, trochę z powodu zwykłego lęku, że pies mógłby dziecko skrzywdzić.
Gdy niemowlę pojawiło się w domu, Miodzio nie mógł wchodzić do pokoju, w którym przebywało, ani do sypialni. Skończyło się też spanie w łóżku z właścicielami – jak to wcześniej było w zwyczaju. Od tego momentu minęły dwa lata. Dla psa i dziecka to czas, w którym rodzice próbują izolować zwierzę od córki.
Pies ma zakaz wchodzenia do pokoju dziecka. Gdy Małgosia biega po domu, on jest w ogrodzie, gdy ona śpi w pokoju, on ma prawo bawić się w domu. Ta metoda nie działa jednak idealnie, bo pieskowi czasem udaje się wpaść do pokoju dziewczynki i zaznaczyć po psiemu teren.Właściciele opowiadają, że upodobał sobie szczególnie jedną szafkę, tuż obok zabawek Małgosi.
Przeszkadza im to, więc karzą pieska, krzycząc „nie wolno” i wyprowadzając go do ogrodu. Gdy z nimi o tym rozmawiałam, przyznali się, że już wcześniej zdarzało się Miodziowi znaczyć teren w innych częściach mieszkania – jeszcze zanim mała pojawiła się na świecie. Piesek odzyskał jeden ze swoich przywilejów: znów śpi w łóżku z właścicielami.
Gdy córka przychodzi do nich w nocy, mama wraca z nią do pokoju, usypia w łóżeczku i wraca do siebie. Na wakacje nie wyjeżdżają razem – pudel zostaje u dziadków. Kiedy Miodzio biega po ogrodzie, Małgosia woła nieraz: „chcę do Miodzia”. Ale rodzicie mówią: „nie wolno”. Mała nigdy nie podała psu miski z wodą, psiego smakołyku, nie mówiąc już o wspólnej zabawie. Jakie konsekwencje może mieć to, że dziecko mieszka z psem, ale tak naprawdę się z nim nie wychowuje?
Miodzio na izolacji nie tylko traci
Kiedy urodziła się Małgosia, w życiu całej rodziny, nie wyłączając Miodzia, nastąpiły duże zmiany. To dla psa zawsze trudna sytuacja. Wszystko w domu się zmienia: rytuały, rozkład dnia, zachowanie domowników. Nawet jeżeli właściciele starają się poświęcać psu uwagę i zachować jak najwięcej z wcześniejszych wspólnych przyzwyczajeń, pies potrzebuje czasu, aby zaadaptować się do nowych warunków.
W tym wypadku nie tylko zmieniło się środowisko, w którym żył Miodzio, ale także relacje, jakie miał z ludźmi. Można się domyślać, że wcześniej towarzyszył właścicielom przez cały czas, gdy byli w domu. Po narodzinach Małgosi niemal stale był sam. Kontakt z ludźmi został pewnie ograniczony do karmienia oraz otwierania mu drzwi, i ewentualnie krótkich chwil, gdy dziewczynka spała. Przypuszczam, że izolacja społeczna była dla niego najtrudniejszym doświadczeniem.
Kiedy wszystko się zmienia w nieprzewidywalny i niezrozumiały sposób, każdy przeżywa stres. Jednak po kilku miesiącach, gdy sytuacja przestanie być nowa i zwierzę nauczy się funkcjonować w zmienionych warunkach. Zwykle stopniowo wraca do równowagi emocjonalnej. Pies ma ogromne możliwości adaptacyjne, dlatego nawet jeżeli znajdzie się w mniej sprzyjającym środowisku, po pewnym czasie dobrze sobie w nim radzi.
A jak może na Miodzia wpływać brak dostępu do Małgosi?
Większość psów nie szuka kontaktu z niemowlętami i małymi dziećmi, bo są dla nich niepokojące. Dopóki leżą w łóżeczku, zwierzak nie musi się martwić, ale gdy zaczynają się samodzielnie przemieszczać, odczuwa zagrożenie. Dzieci w wieku 1,5-2,5 roku, które są już sprawne ruchowo i zainteresowane zwierzętami, czasem szybko podbiegają do psa, przytulają go, a zdarza się też, że potrafią boleśnie pociągnąć za sierść albo ucho.
Z tego punktu widzenia Miodzio może nawet zyskał na izolacji od dziecka. Małgosia mogłaby się stać partnerem do zabaw w perspektywie około dwóch lat – wtedy pudel, spragniony kontaktów z ludźmi, być może szukałby jej towarzystwa. Byłoby to jednak prawdopodobne tylko wtedy, gdyby w ogóle czuł się dobrze wśród dzieci i nie obawiał się ich – a Miodzio, jak się domyślam, miał z nimi za mało doświadczeń.
Co do znakowania, to jest ono dla tego psa naturalną formą ekspresji. Ponieważ Miodzio nie ma teraz wstępu do pokoju Małgosi, a w dodatku jest on przepełniony zapachem domownika, z którym nie miał okazji ułożyć sobie żadnych relacji, nie dziwi to, że tam właśnie znakuje.
Lekarz weterynarii i behawiorystka Joanna Iracka
Zagrożenie z kreskówki
Miodzio jest dla Małgosi stworzeniem wirtualnym, jawi się jej podobnie jak postać z kreskówki – niby można ją zobaczyć, usłyszeć, ale nie można dotknąć. Jednocześnie Małgosi z pewnością nie umknęło to, że ten wirtualny domownik dostaje pozwolenie na spanie w łóżku rodziców.
Jest więc skołowana sygnałami, które otrzymuje. Z jednej strony: nie wolno ci dotykać Miodzia, z drugiej: Miodzia mogą (i chcą!) dopieszczać tylko rodzice. Prawdopodobnie Małgosia będzie postrzegać psa jako zagrożenie. Dziewczynka słysząc: „nie wolno ci dotykać psa”, może to zakodować podobnie jak: „nie wolno ci zbliżać się do ognia”.
Zakazany owoc
Być może mała nie będzie potrafiła funkcjonować z psem, gdy rodzice wyrażą już na to zgodę, bo po prostu będzie się go bała. Odwrotna sytuacja też jest możliwa: oto pies jest dla Małgosi niczym zakazany owoc. Bardzo chce z nim spędzać czas, ale jest ciągle hamowana. Gdy dostanie już pozwolenie na kontakt z Miodziem – może chcieć obdarzyć go narastającym od dawna uczuciem w sposób nazbyt gwałtowny, co spowoduje lęk zwierzęcia.
Radzę, by rodzice pozwolili Miodziowi i Małgosi się kontaktować, ale w sposób bardzo delikatny, małymi kroczkami, skupiając się przede wszystkim na odbudowaniu w nich zaufania. Nie będzie to proste, ale inaczej z czasem problem może stać się poważniejszy.
Pedagog z przedszkola „U smoka, co buja w obłokach” Aleksandra Wielgus
Autor: Malwina Słoka-Chlabicz
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined