13.05.2020
Wieprzowina w diecie psa. Czy pies może jeść wieprzowinę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Tłusta, zawierająca cholesterol i odradzana przez ludzkich dietetyków… Czy jest niezdrowa także dla czworonogów? Czy pies może jeść wieprzowinę?
fot. Shutterstock
Wieprzowina to gatunek mięsa owiany złą sławą. Wielu ludzkich dietetyków zaleca swoim pacjentom całkowite zrezygnowanie z tego czerwonego mięsa o dużej zawartości tłuszczów nasyconych, gdyż częste jego spożywanie może zwiększać ryzyko chorób serca i miażdżycy. Niektórzy opiekunowie psów spotkali się także z opinią, że mięso wieprzowe jest bezwartościowe, czy nawet szkodliwe dla ich podopiecznych. Z drugiej strony ten gatunek mięsa stanowi często jeden ze składników suchych i mokrych karm dla psów, a także wielu psich gryzaków… Czy pies może jeść wieprzowinę, czy powinien unikać jej za wszelką cenę? Sprawdźmy!
Co zawiera wieprzowina?
Wieprzowina to gatunek mięsa, który pochodzi ze świni domowej. W zależności od klasy może zawierać od 15% aż do 45% tłuszczu. W tłuszczu wieprzowym około 50% stanowią kwasy nienasycone, w tym kwasy tłuszczowe wielonienasycone od 7% do 14% z nich. Tłuszczom tym towarzyszy cholesterol, którego nadmiar we krwi może być przyczyną zmian miażdżycowych u ludzi. Mięso wieprzowe zawiera całą gamę aminokwasów, witaminy B6, B12, PP, A i D, a także łatwo przyswajalne żelazo. Ze względu na ryzyko zakażenia włośnicą, spożywanie wieprzowiny na surowo nie jest zalecane. Mięso wieprzowe stosowane jest w ludzkiej kuchni do przyrządzania wielu dań. Może być pieczone, smażone, gotowane, a także stanowić aromatyczny dodatek do sosów i zup. Czy psy również mogą cieszyć się smakiem soczystej wieprzowiny?
Czy pies może jeść wieprzowinę?
Podając psu mięso wieprzowe, nie narazimy naszego podopiecznego na miażdżycę – psy na nią po prostu nie chorują! Nie straszna jest im więc wysoka zawartość cholesterolu w tym mięsie. Ponadto tłuszcz wieprzowy to dla czworonogów doskonałe źródło niezbędnych im do życia kwasów tłuszczowych, przede wszystkim kwasu arachidonowego. Oczywiście zbyt duża ilość tłuszczu w diecie psiaka szybko doprowadzi go do otyłości. Bywa także przyczyną biegunek, a nawet poważnego zapalenia trzustki. Dlatego tłuste kawałki mięsa wieprzowego możemy podawać psu jedynie okazjonalnie i w niewielkich ilościach. Jednak tak jak w przypadku każdego innego gatunku mięsa, wieprzowina może być zdrowym dodatkiem w diecie naszego mięsożernego czworonoga. Poza tym chudsze mięso wieprzowe wykorzystywane jest nieraz jako podstawa diety eliminacyjnej dla psów z alergią pokarmową.
Domowe czworonogi, tak jak i ludzie, podatne są na zarażenie włośnicą. Surowe mięso wieprzowe to jednak nie tylko potencjalne źródło pasożytów. Świnia domowa to zwierzę, które może przenosić zupełnie nieszkodliwą dla ludzi, ale bezwzględnie śmiertelną dla psów chorobę – wściekliznę rzekomą, zwaną inaczej chorobą Aujeszkiego. Pochodząca z przemysłowej produkcji wieprzowina jest dokładnie badana. Największe ryzyko związane jest więc z podawaniem psu mięsa pochodzącego z małych gospodarstw lub innych niepewnych źródeł. Jeśli więc nie mamy pewności, że kupione przez nas mięso jest w pełni bezpieczne, przed podaniem go czworonogowi powinniśmy je ugotować, oddzielając uprzednio od ewentualnych kości. Tak przyrządzona wieprzowina, pozbawiona dodatkowej soli czy przypraw, jest w pełni bezpieczna dla psa.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined