17.03.2017
Dlaczego mój pies nie lubi innych psów? (część 2)
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli twój pies rzuca się na inne psy, a ty boisz się wyjść z nim na spacer, koniecznie sprawdź, jak temu zaradzić.
fot. Shutterstock
Przeczytaj pierwszą część artykułu – KLIK!
Zapoznanie
Wielu opiekunów nie ma pojęcia, jak powinno wyglądać prawidłowe mijanie dwóch obcych psów. Często skracają smycz, ściągają psa do siebie, krzyczą coś do zwierzaka.
Co robić?
Odezwij się do mijanego właściciela – powiedz „dzień dobry”, ten zapewne ci odpowie. To pierwszy sygnał dla twojego psa, że wszystko jest w porządku, skoro normalnym, spokojnym tonem odezwałeś się do mijanego człowieka. Rzuć na ziemię kilka smakołyków, by twój pies zajął się ich szukaniem i zjadaniem, gdy drugi zwierzak będzie was mijał. Jeśli zaczniesz od dużej odległości, twojemu pupilowi powinno się udać skupienie na nagrodach.
Z czasem możesz próbować bliżej innych psów rozrzucać smakołyki. Węszący pies to sygnał dla drugiego czworonoga, że twój zwierzak jest spokojny. Jeśli tylko to możliwe, unikaj zmierzania wprost na drugiego psa – wybierz raczej drogę po łuku, tak jak poruszają się psy naturalnie, gdy chcą uniknąć konfrontacji.
Gdy chcesz, by psy się poznały, przy mijaniu zatrzymaj się, posadź swego psa, wydaj mu kilka komend (by to na ich wykonaniu się skupił), a następnie zacznij iść z drugim psem w tę samą stronę. Zwierzak dużo łatwiej zaakceptuje pobratymca, który stał się drużyną, niż takiego, który nagle pojawił się na horyzoncie. Dopiero wtedy dopuść zwierzaki do powąchania się (koniecznie na luźnych smyczach!).
Akcesoria
Prawidłowa smycz i dobra obroża to podstawa. Jeśli twój pies ma problemy w kontaktach z innymi zwierzakami, od przyjrzenia się jego akcesoriom powinieneś zacząć.
Co robić?
Na pewno zrezygnować z kolczatki, łańcuszka czy obroży zaciskowej (przeczytaj artykuł „Żyć bez kolców” – KLIK!). Wybierz szeroką i wygodną, skórzaną lub parcianą obrożę bądź szelki. Jeśli chodzi o smycz, zdecydowanie nie kupuj tej wyciąganej (nie zapewnia odpowiedniej kontroli nad psem). Poszukaj długiej, kilkumetrowej linki lub po prostu długiej i mocnej smyczy (skórzanej lub parcianej).
Kaganiec
Czasem psy, które bardzo obawiają się spotkania z pobratymcem, potrafią kłapać zębami, gdy tylko inny pies się zbliży. To może być tylko ostrzeżenie, ale może sprowokować innego czworonoga do ataku. Źle wpływa to na pewno na opiekuna, który denerwuje się, bo nie wie, czy jego pies innego nie ugryzie.
Co robić?
Założyć dobrze dobrany, lekki, wygodny dla zwierzęcia kaganiec. To uchroni inne psy, a także uspokoi ciebie – opiekuna. Gdy nie masz pewności, co zrobi twój podopieczny, a chcesz spuścić go ze smyczy (psy na luzie dużo lepiej się ze sobą poznają niż te na uwięzi), kaganiec jest najlepszym rozwiązaniem.
Moment
Gdy pracujesz z psem, ważna jest chwila, w której dobrze coś zrobił – to ten moment, w którym musisz psa nagrodzić lub pochwalić.
Co robić?
Wydaj psu komendę „siad”, gdy znajdujecie się kilka metrów od innego psa. Po tym, jak ją wykona, entuzjastycznie go pochwal. Jeśli nie zrobi nic lub zacznie wyrywać się do pobratymca, bez słowa odejdź z psem kilka kroków dalej. Gdy będziecie już na dalszym etapie ćwiczeń, wyłapuj momenty, w których pies prawidłowo się zachowuje i od razu go nagradzaj – wystarczy, że zamiast atakować innego psa twój pupil popatrzy w inną stronę lub powącha podłoże. To bardzo ważne sygnały, które pokazują, że pies radzi sobie z emocjami.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined