25.07.2005
Ekspert radzi
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jaki charakter ma australian cattle dog? Jaki jest jego stosunek do innych psów?Jakim psem jest airedale terrier?
fot. Shutterstock
Pies czynu
Jaki charakter ma australian cattle dog? Jaki jest jego stosunek do innych psów?
A ustralian cattle dog (ACD) ma silny charakter, jest bardzo odporny zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W jego żyłach płynie m.in. krew dingo, dalmatyńczyka, australijskiego kelpie, bulteriera i krótkowłosego collie.
Wymaga bliskiego kontaktu z właścicielem i choć jest psem jednego pana, toleruje innych członków rodziny. Jego pasją jest praca, źle znosi brak ruchu i zajęcia. Jest inteligentny i szybko się uczy. Doskonale nadaje się do uprawiania psich sportów – obedience, agility, flyballu, cani-crossu, a nawet do sportowego szkolenia IPO (pies obronny). Ma silny instynkt terytorialny i jest nieufny wobec obcych, dlatego świetnie sprawdzi się w roli stróża.
Nie jest psem dla każdego. Ma skłonności do dominacji, potrzebuje więc doświadczonego opiekuna i starannego wychowania od szczeniaka. W nieodpowiednich rękach może stać się kłopotliwy, a nawet niebezpieczny dla otoczenia. Potrafi żyć w zgodzie z innymi psami, ale prawdopodobnie będzie przewodził grupie. Wobec obcych czworonogów może się zachowywać agresywnie, szczególnie jeśli w młodym wieku rzadko się z nimi stykał.
Przysłowiowo wierny
Jakim psem jest airedale terrier?
Wierność i oddanie airedale teriera stały się przysłowiowe – Amerykanie o kimś godnym zaufania mówią, że „ma charakter airedale terriera”.
Pies tej rasy jest bardzo wrażliwy i przyjazny wobec dzieci. Odważny i czujny, doskonale nadaje się na psa stróżującego i obronnego, ale wymaga konsekwentnego wychowania i szkolenia od trzeciego miesiąca życia. Trzeba zadbać też o jego właściwe kontakty z innymi czworonogami, aby w przyszłości nie wdawał się w bójki. Potrzebuje dużo ruchu. Może mieszkać w bloku, ale wymaga wówczas kilku spacerów dziennie, w tym jednego godzinnego, na którym będzie mógł swobodnie pobiegać. Najlepiej czuje się w domu z dużym ogrodem. Nie nadaje się do trzymania w kojcu! Wymaga trymowania, czyli wyskubywania martwego włosa raz na 3-4 miesiące.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined