04.11.2020
Gruszki dla psa. Czy pies może jeść gruszki?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Słodkie i soczyste gruszki są wyjątkowo wartościowym owocem, który powinien znaleźć się w naszej diecie. Czy psy także mogą je jeść?
fot. Shutterstock
Gruszki to jedne z typowo jesiennych owoców, które uwielbiane są niemal przez wszystkich! Soczyste i słodkie, nadają się nie tylko na zdrową przekąskę. Stanowią także świetny dodatek do ciast, deserów, a nawet mięsnych potraw. Czy te owoce są tak samo zdrowe i bezpieczne dla psów?
Co zawierają gruszki?
Zielone, żółte lub brązowe owoce gruszy mają charakterystyczny, wydłużony kształt. Poszczególne odmiany mogą nieznacznie różnić się od siebie smakiem i konsystencją miąższu. Typowa gruszka zawiera w 100 g około 60 kcal i składa się głównie z wody (84%) i węglowodanów (15%), a także śladowej ilości białka i tłuszczu. W jej składzie można znaleźć jod, który wpływa pozytywnie na pracę tarczycy, bor poprawiający koncentrację i potas usprawniający pracę układu krwionośnego. Gruszki są także źródłem witaminy A, C, E oraz witamin z grupy B.
Ponadto zawierają sporą dawkę kwasu foliowego i błonnik pokarmowy, który reguluje pracę układu pokarmowego. Niski indeks glikemiczny tych owoców sprawia, że mogą się one znaleźć w diecie osób cierpiących na cukrzycę i odchudzających się. Czy domowy czworonóg też może skorzystać z tych prozdrowotnych właściwości gruszek?
Czy pies może jeść gruszki?
Gruszki należą do owoców, które są całkowicie bezpieczne dla psa. W psiej diecie powinny jednak znaleźć się wyłącznie świeże owoce – niedopuszczalne jest podawanie psom gruszek z syropu czy octu. Trzeba także pamiętać, że zawierają one dużą ilość cukrów i nie powinniśmy podawać ich psom cierpiącym na nadwagę. Jeśli chcemy poczęstować naszego czworonoga gruszką, musimy najpierw usunąć z niej ogonek i znajdujące się w niej pestki, które mogą podrażnić żołądek zwierzaka. Nie należy także przesadzać z ich ilością, gdyż zawarty w gruszkach błonnik może u wrażliwszych psiaków wywołać biegunkę.
Polecane przez redakcję
Reklama
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined