04.11.2020
Gruszki dla psa. Czy pies może jeść gruszki?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Słodkie i soczyste gruszki są wyjątkowo wartościowym owocem, który powinien znaleźć się w naszej diecie. Czy psy także mogą je jeść?
fot. Shutterstock
Gruszki to jedne z typowo jesiennych owoców, które uwielbiane są niemal przez wszystkich! Soczyste i słodkie, nadają się nie tylko na zdrową przekąskę. Stanowią także świetny dodatek do ciast, deserów, a nawet mięsnych potraw. Czy te owoce są tak samo zdrowe i bezpieczne dla psów?
Co zawierają gruszki?
Zielone, żółte lub brązowe owoce gruszy mają charakterystyczny, wydłużony kształt. Poszczególne odmiany mogą nieznacznie różnić się od siebie smakiem i konsystencją miąższu. Typowa gruszka zawiera w 100 g około 60 kcal i składa się głównie z wody (84%) i węglowodanów (15%), a także śladowej ilości białka i tłuszczu. W jej składzie można znaleźć jod, który wpływa pozytywnie na pracę tarczycy, bor poprawiający koncentrację i potas usprawniający pracę układu krwionośnego. Gruszki są także źródłem witaminy A, C, E oraz witamin z grupy B.
Ponadto zawierają sporą dawkę kwasu foliowego i błonnik pokarmowy, który reguluje pracę układu pokarmowego. Niski indeks glikemiczny tych owoców sprawia, że mogą się one znaleźć w diecie osób cierpiących na cukrzycę i odchudzających się. Czy domowy czworonóg też może skorzystać z tych prozdrowotnych właściwości gruszek?
Czy pies może jeść gruszki?
Gruszki należą do owoców, które są całkowicie bezpieczne dla psa. W psiej diecie powinny jednak znaleźć się wyłącznie świeże owoce – niedopuszczalne jest podawanie psom gruszek z syropu czy octu. Trzeba także pamiętać, że zawierają one dużą ilość cukrów i nie powinniśmy podawać ich psom cierpiącym na nadwagę. Jeśli chcemy poczęstować naszego czworonoga gruszką, musimy najpierw usunąć z niej ogonek i znajdujące się w niej pestki, które mogą podrażnić żołądek zwierzaka. Nie należy także przesadzać z ich ilością, gdyż zawarty w gruszkach błonnik może u wrażliwszych psiaków wywołać biegunkę.
Polecane przez redakcję
Reklama
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
16.01.2025
Czy należy głaskać psa przed wyjściem z domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ignorować psa czy wylewnie się z nim żegnać i go głaskać? Co jest lepsze dla zwierzaka, który spędzi w domu kilka samotnych godzin? Uczeni próbowali się tego dowiedzieć.
undefined
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined