22.12.2021
Grzyby dla psa. Czy pies może jeść grzyby?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mimo licznych prozdrowotnych właściwości, grzyby nie są dla psa najlepszym dodatkiem do diety. Dlaczego nie powinniśmy podawać ich domowym czworonogom?
fot. Shutterstock
Grzyby to niezwykle smakowity dodatek do wielu potraw – znajdziemy je nie tylko w zupie i sosach, ale także w tradycyjnej, wigilijnej kapuście z grzybami czy w pierogach. Czy grzyby dla psa są bezpieczne? I czy musimy od razu pędzić z psiakiem do weterynarza, jeśli ukradnie nam z kuchni kawałek pieczarki?
Co zawierają grzyby?
Do niedawna grzyby były postrzegane jako bezwartościowy, choć wyjątkowo smaczny dodatek do diety. Dziś jednak wiadomo, że w składzie grzybów znajduje się kilka cennych składników. Złożone w aż 70% z wody i zawierające niecałe 50 kcal w 100 g grzyby dostarczają nam przede wszystkim dość dużych dawek witamin z grupy B. Zawierają także błonnik, który reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom oraz cynk, selen i niewielką ilość miedzi. Niektóre gatunki grzybów to także doskonałe źródło beta-glukanów, które pozytywnie wpływają na układ odpornościowy i pobudzają do wzrostu prawidłową florę bakteryjną jelit. Trzeba przy tym pamiętać, że wiele gatunków grzybów zawiera rozmaite trucizny mogące doprowadzić człowieka nawet do śmierci. Czy jadalne i bezpieczne dla człowieka grzyby dla psa będą dobrym dodatkiem do diety?
Czy pies może jeść grzyby?
Grzyby takie jak pieczarki, borowiki czy kurki nie powinny znaleźć się w diecie psa. Nie są wprawdzie trujące dla zwierzaka, jednak nie stanowią dla niego naturalnego elementu diety i mogą wywołać u niego poważną niestrawność. Oczywiście jeśli psiak podkradnie nam pojedynczą pieczarkę czy kawałek innego jadalnego grzyba, nie wpadajmy w panikę. Obserwujmy zachowanie i samopoczucie zwierzaka i jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, zabierzmy go na wizytę do weterynarza. Inaczej powinniśmy zachować się, gdy zauważymy, że nasz psiak zjadł grzyba podczas spacerów. Niejadalne, leśne grzyby dla psa mogą być wyjątkowo trujące. W takim przypadku spróbujmy ustalić, jakiego gatunku był zjedzony przez psa grzyb i jak najszybciej zabierzmy go do specjalisty!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined