14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
fot. Shutterstock
Psy źle znoszą wysokie temperatury, dlatego ważne jest by stworzyć im odpowiednie warunki i nie dopuścić do przegrzania się. Dowiedz się, jak właściwie dbać o psa w trakcie upału.
Jak pies się schładza
Psy radzą sobie z wysokimi temperaturami o wiele gorzej niż ludzie. Gruczoły potowe mają na łapach, a ich powierzchnia jest zbyt mała, by skutecznie odprowadzić nadmiar ciepła. Psy najszybciej schładzają się przez “ziajanie” (dyszenie), ale nawet krótki spacer lub zabawa na zewnątrz, może doprowadzić do przegrzania, a w konsekwencji do udaru cieplnego.
Na wysokie temperatury najbardziej wrażliwe są psy ras brachycefalicznych, u których budowa czaszki utrudnia efektywne ziajanie oraz psy o ciemnym umaszczeniu – one wymagają szczególnej uwagi.
W trakcie upałów zadbaj o psa w domu
Ochrona psa przed wysokimi temperaturami powinna zacząć się już w domu. Upewnij się, że legowisko twojego pupila nie znajduje się w miejscu nasłonecznionym. Jeśli tak, przenieś je do mniej nagrzanego pokoju. Daj mu również możliwość wejścia do pomieszczeń wyłożonych kafelkami (łazienka, kuchnia). W trakcie upału Twój pies z przyjemnością położy się na chłodnych płytkach. Pamiętaj o pozostawieniu psu świeżej, chłodnej wody. Aby woda nie nagrzewała się zbyt szybko możesz skorzystać z misek chłodzących, które utrzymują wodę i pożywienie w przyjemnej temperaturze i dłużej zachowują ich świeżość.
Jak dbać o psa w trakcie upału w ogrodzie
Jeśli twój pies większość czasu spędza w ogrodzie lub na balkonie zadbaj o to, by przebywał w miejscu zacienionym i przewiewnym. Absolutnie niedopuszczalne jest pozostawianie psa w słońcu. Buda/kojec powinny być osłonięte, by nie nagrzewały się zbytnio. Jeśli pies lubi wychodzić na balkon, zostaw otwarte drzwi do mieszkania, żeby w każdej chwili mógł wejść do środka. Pamiętaj o misce ze świeżą i chłodną wodą i o tym, by jedzenia i picia nie zostawiać w nasłonecznionym miejscu. Psom spędzającym czas na zewnątrz ulgę w trakcie upałów przyniosą maty chłodzące lub nawet niewielki basen wypełniony wodą.
Chroń psa przed upałem na spacerze
W upalne dni odradza się wyprowadzania psa na spacer w najcieplejszej porze dnia. Nawet krótkie wyjście może się dla niego źle skończyć. Najlepiej spacerować z psem wczesnym rankiem i późnym popołudniem, gdy temperatury są niższe. Unikaj też chodzenia z psem po nagrzanej powierzchni np. asfalcie czy betonowym chodniku. Gorący asfalt może poparzyć opuszki łap psa. Zdecydowanie lepsze będą spacery po trawie, lub w lesie w cieniu.
W upalne dni możesz zadbać o łapy psa stosując odpowiednie maści, kremy i balsamy, które stworzą na nich warstwę ochronną. Na spacer zabieraj butelkę z wodą, by pies mógł się napić. Wodą możesz także polać mu łapy oraz delikatnie skropić głowę i pysk, by trochę go odświeżyć. W gorące dni długie spacery zamień na krótkie przechadzki i zrezygnuj z uprawiania sportów z psem, by dodatkowo go nie męczyć.
Ochrona psa przed upałem w trakcie podróży
Podczas podróży w upalny dzień, pies powinien czuć się w samochodzie dobrze i komfortowo. Nie ustawiaj klimatyzacji na zbyt niską temperaturę, a do środka możesz zabrać dla niego matę chłodzącą. W podróż zawsze zabieraj ze sobą wodę, by pies mógł się napić w trakcie postoju. Pamiętaj – nigdy nie zostawiaj psa w zamkniętym samochodzie w gorące dni!
Te akcesoria chłodzące mogą ci pomóc
Warto korzystać z najróżniejszych akcesoriów chłodzących dla psa dostępnych w sklepach zoologicznych. Możesz kupić dla psa kamizelki i bandamki chłodzące, będą idealne w trakcie spacerów. Maty chłodzące i ręczniki chłodzące sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i w domu, pozwolą psu szybciej wyrównać temperaturę ciała. Miski chłodzące to także świetne rozwiązanie. Utrzymują świeżość i przyjemną temperaturę wody i jedzenia.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
06.06.2024
Strach ma wielkie oczy. Jak zrozumieć czego boją się psy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Strach ma wielkie oczy – także dla twojego psa. Wykaż więc zrozumienie, gdy czasem podczas spaceru będzie z przerażeniem omijał jakieś miejsce.
undefined