16.09.2019
7 sposobów na psie zęby
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Swoje zęby myjesz każdego dnia, i to pewnie przynajmniej dwa razy. A te psie? Jak o nie dbasz?
undefined
Jak dbać o psie zęby? Co zrobić, by do późnej starości służyły psu, były piękne, mocne i zdrowe? Są na to sposoby – czytajcie, jakie!
1. Lepsze suche niż mokre
Nie wiemy, czy dla twojego psa lepsza będzie karma sucha czy mokra. Ale wiemy, że jeśli chodzi o zęby, to tylko sucha ma szansę pozytywnie wpłynąć na stan jego jamy ustnej. Choć nie jest prawdą, że wystarczy dawać psu suchą karmę i już będzie miał śnieżnobiały uśmiech, to jednak codzienne gryzienie suchych granulek ściera płytkę nazębną (z której powstaje kamień). Mokra tak nie umie!
2. Surowe kości
Nawet jeśli wasz pies na co dzień je suchą karmę lub puszki, co jakiś czas (np. raz w tygodniu) warto podać mu surową, dużą – najlepiej cielęcą – kość. Podczas jej obgryzania pies w naturalny sposób czyści sobie zęby. Pilnujmy tylko, by ją obgryzał, a nie zjadał, bo nie o to tu chodzi. W dodatku to dla psa świetna rozrywka i zajęcie na pół dnia!
3. Dodatki do wody
O psie zęby można dbać też tak, że sam zainteresowany nawet tego nie zauważy. Jak to możliwe? Wystarczy sięgnąć po suplementy, które dolewa się do wody pitej przez psa. W ten sposób jego zęby czyszczą się kilka razy dziennie podczas picia! Szukajcie tych suplementów w sklepach zoologicznych – są bardzo wydajne.
4. Suszone uszy
Podobnie jak obgryzanie surowych kości działa też żucie suszonych przysmaków – takich jak uszy wołowe czy królicze, kości prasowane. Możemy też sięgnąć po… poroże jelenia, które większość psów uwielbia „miętosić”. Nie jest to tanie, ale wystarcza na kilka miesięcy. Warto!
5. Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda
Pasta i szczotka dla psa? Czemu nie! To polecane przez weterynarzy rozwiązanie, choć umycie zębów nieprzyzwyczajonemu do tego psu bywa trudne. Jeśli przekonamy do tego pupila (a są pasty o smaku kurczaka), róbmy to codziennie.
6. Przysmaki dentystyczne
Na rynku jest mnóstwo przysmaków dentystycznych do wyboru – wszystkie są dobre, pod warunkiem że dobierzemy odpowiedni do wagi zwierzaka i będziemy podawać je codziennie. Pamiętajmy tylko, że są kaloryczne!
7. Jak dbać o psie zęby, gdy już nic nie pomaga…
Jeśli do tej pory nie stosowaliśmy żadnej z powyższych metod, a nasz pies ma już kilka lat, najprawdopodobniej jego zęby wymagają porządnego czyszczenia. Zabieg zdejmowania kamienia wykonuje lekarz weterynarii – podobnie jak kontrole stanu jamy ustnej, które powinny być coroczną profilaktyką. Pamiętajmy, że psa też może boleć ząb.
Konsultacja: lek.wet. Dorota Cibor
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined