13.11.2017
Daj pospać – czyli jak nauczyć psa dłużej spać?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy miłośnik psów jest skazany na wczesne wstawanie? Zastanawiasz się, jak nauczyć psa dłużej spać? Sprawdź, co w tej kwestii radzą szkoleniowcy.
fot. Shutterstock
Spytaliśmy doświadczonych szkoleniowców, jak nauczyć psa dłużej spać. Przedstawiają oni swoje sposoby na przekonanie czworonoga, by pozwolił pospać trochę dłużej…
Stopniowe przesuwanie godziny
Moja starsza bokserka może spać bardzo długo, choć oczywiście zdarza się czasem budzenie awaryjne. Natomiast gdy budzi mnie szczeniak, ignoruję go i wstaję dopiero po dłuższej chwili, gdy przestanie mnie zaczepiać – to bardzo ważne, by nie nagradzać złego zachowania, czyli budzenia, swoją uwagą (wstaniem).
Oczywiście trzeba znać psa, by odróżnić, czy robi to z nudów, czy z powodu konieczności wyjścia. Szczeniakom stopniowo przesuwam godzinę wstania o 5-10 minut dziennie – ale sama staram się być na nogach, zanim zaczną mnie budzić. Paradoksalnie to wcześniejsze wstawanie procentuje w niedalekiej przyszłości możliwością wyspania się!
Sylwia Gajewska, fundacja Pomocna Łapa
Ignorowanie nie tylko w łóżku
Nawet jeśli początkowo szczeniak spał w naszej sypialni, gdy dorasta, warto wyznaczyć mu miejsce w innym pomieszczeniu i konsekwentnie przestrzegać, by tam przebywał. Jeśli nie chce zostawać sam, nie należy go do tego zmuszać, zamykając drzwi. W ten sposób tylko nauczymy go je obgryzać. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zostawianie psa w klatce, oczywiście po uprzednim przyzwyczajeniu go do przebywania w niej (musi to trwać przynajmniej tydzień). Przez pierwsze kilkanaście dni klatka może stać w sypialni.
Zachowajmy zdrowy rozsądek i nie zostawiajmy w niej psa na dłużej niż 6-7 godzin.
Najważniejsze jest jednak przyzwyczajenie go do tego, że nie zawsze, gdy chce, może zwrócić na siebie naszą uwagę. Okazji do treningu jest mnóstwo.
Na przykład podczas powitania początkowo ignorujemy psa, czekamy kilka minut i dopiero gdy się nieco uspokoi, witamy się z nim. Kiedy chce być pogłaskany, czasami odmawiamy i robimy to dopiero po chwili, z naszej inicjatywy. Podobnie postępujemy, gdy domaga się zabawy lub pokarmu.
Adam Zaremba-Czereyski, szkoleniowiec
Niespodzianka przy łóżku
Jeśli dorosły, zdrowy pies nagle, wyjątkowo budzi nas rano, należy z nim wyjść, bo być może ma jakiś problem (to samo dotyczy zwierząt chorych i suk w cieczce, a także nowych sytuacji, np. pobytu na wczasach).
Jeśli jednak pies codziennie rano nas budzi, to zapewne świadomie lub nie wzmocniliśmy jego zachowanie. Aby psa takiego zachowania oduczyć, należy go ignorować, tzn. nie patrzeć na niego, nie mówić do niego (nawet „wynoś się”), nie dotykać.
Jeśli przynosi nam do łóżka zabawkę, nie wolno nam jej rzucić. Za to przy łóżku można psu zostawić niespodziankę na rano: kość, zabawkę do gryzienia lub kong wypełniony czymś pysznym.
Alicja Duda, Ośrodek Szkolenia Psów „Pastel”
Jak nauczyć psa dłużej spać – przykryć kołdrą
Dla psa wolna sobota jest takim samym dniem jak każdy inny. Zatem, jak nauczyć psa dłużej spać? To, kiedy cię obudzi, zależy od jego wieku, temperamentu, diety, stanu zdrowia i miejsca, w którym sypia. A także od tego, na ile wypracował sobie skuteczne sposoby budzenia cię. Jeśli w odpowiedzi na lizanie po twarzy lub zaczepianie łapą zwrócisz uwagę na psa – on już wie, że to działa, i będzie powtarzać.
U energicznych psów wybieganie wieczorem może spowodować, że wzrośnie poziom ich energii i rankiem będą gotowe do kolejnych harców. Również podawanie psu o późnej porze jedzenia lub obfite pojenie sprawi, że naprawdę będzie musiał wcześnie wstać.
Z doświadczenia wiem, że gdy pies sprawdza, czy na pewno nie udaję, że śpię, wystarczy go przykryć kołdrą i powiedzieć „śpimy” oraz nie reagować na zaczepki. Widząc, że jego działania nie przyniosły efektu, westchnie, położy się i pośpi jeszcze chwilę…
Jacek Gałuszka, Wesoła Łapka
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined